Konkurs: „Żywy pomnik dla kobiet Powstania”

Chciał/abyś pomóc nam upamiętnić uczestniczki Powstania Warszawskiego? Chciał/abyś żeby Twój pomysł stał się inspiracją dla innych jak zmieniać Warszawę na lepsze? Idea żywego pomnika jest prosta. To inicjatywa, która nawiązując do upamiętnianego wydarzenia, osoby lub postawy, kontynuuje, utrwala i upamiętnia to co w niej ważne. Żywym pomnikiem może być sieć jadłodajni, centra pomocy, czy tak jak w przypadku pomysłu Polskiej Akcji Humanitarnej, mobilna klinika. Wystarczy pomysł!

Dlaczego akurat żywy pomnik?

Żywy pomnik pozwala spojrzeć na wydarzenia historyczne z innej strony. Doskonale nadaje się więc jako uhonorowanie kobiet biorących udział w Powstaniu, zarówno na barykadach, jak i przy kuchni polowej. Często się o nich nie mówi, a przecież kobiety stanowiły 22% powstańców! Żywy pomnik to coś, z czego moglibyśmy korzystać obecnie i co pozwoliłoby nam pamiętać o nich na codzień.

„Chcę zaproponować taką definicję żywego pomnika: pomyślmy o tym, jak wcielać w życie idee, o które walczyły nasze wielkie Polki, warszawianki. Znajdźmy takie rozwiązania, które będą służyły mieszkańcom miasta.” – Sylwia Chutnik

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego PS przygotowała dla was wyjątkowy konkurs, którego celem jest wartościowe i nietuzinkowe upamiętnienie roli  tysięcy kobiet i wydobycie ich historii z drugiego planu obchodów.  Zasady są proste:

– wymyślacie żywy pomnik upamiętniający uczestniczki powstania (konkretną osobę lub grupę)
– swój pomysł piszcie w komentarzach na dole lub wysyłacie na adres: redakcja@panskaskorka.com

Trzy najlepsze pomysły zostaną nagrodzone książkami „Płeć powstania warszawskiego” Weroniki Grzebalskiej

Oprócz nagród, najlepsze pomysły przekażemy Urzędowi Miasta i Muzeum  Powstania Warszawskiego w formie sugestii inicjatyw do zrealizowania.

Powodzenia i do zobaczenia!

autorka ilustracji: Agata Stanecka

źródło cytatu: Aleksandra Szyłło, „Syrenka z mieczem na cokole, matka w parku bez toalety” (wyborcza.pl). http://wyborcza.pl/magazyn/1,137067,15587684,Syrenka_z_mieczem_na_cokole__matka_w_parku_bez_toalety.html?piano_d=1

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!