Zatrzymaj się w księgarni

Albert Camus pytał co robić, by nie tracić czasu i zaraz odpowiadał: doświadczać go w całej jego rozciągłości. A jak to uczynić? Na przykład jechać na stojąco najżmudniejszymi marszrutami kolejowymi, stać w kolejce do kasy na spektakl i nie zakupić swojego biletu,  chodzić na wykłady w języku, którego się nie rozumie itp.

GOŚCINNIE DLA PAŃSKIEJ SKÓRKI: Ula Jankowska

Komu nie po drodze na dworzec lub wydział orientalistyki, niech zajdzie do lokalnej księgarni.

Zalet dobrych niezależnych księgarń nie trzeba nikomu przedstawiać, ale można je po krótce uporządkować: selekcja książek oparta na ich wartości a nie popularności (zależności te są powszechnie te są znane), występowanie tytułów niszowych i niespodzianek literackich, których samemu by się nie odkryło, oczytana Księgarka czy Księgarz za ladą, wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, i nie do przecenienia – oderwanie się od rutyny i utonięcie w literach i szeleście papieru. Bez częstotliwości nadawanej przez ekrany komputerów, z niezmierzonym potencjałem opowieści księgarnia zdaje się istnieć w innym wymiarze.

Chcąc uczcić takie miejsca i takie sytuacje ponad dwadzieścioro niezależnych Księgarzy i Antykwariuszy namówiło się, aby zaserwować Warszawiakom weekend pełen przygód. W dniach 4-5 czerwca w niezależnych księgarniach i antykwariatach odbędzie się Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W ramach wydarzenia w każdym z tych miejsc będą czekały wybrane przygody: slam poetycki po ciemku w MITO, warsztaty dla dzieci w Badecie, you tube party z Łukaszem Orbitowskim w Tarabuku, koncert Świetlickiego w Kwadrydze, „speed dating” z artystami w Jak Wam się podoba, odsłonięcie neonu nowej muranowskiej księgarni Radio telewizja, warsztaty gwary warszawskiej w księgarni na Pradze i wiele innych.

Szczegółowy program wydarzeń zostanie zaanonsowany niebawem. Tymczasem Kolektyw podsyca głód czytelniczy i kusi słowami „zatrzymaj się w księgarni”. Czas w księgarni nie będzie czasem utraconym, pardon, straconym.

Inicjatywę można wspierać na Pomagam.pl, do czego Kolektyw Księgarzy Kameralnych, gorąco namawia!

#wwkk2016

fot. Marta Ankierjsztejn

Co sądzisz? Skomentuj!