Wyjątkowe warszawianki spotykamy każdego dnia

 

Historii mężczyzn jest bardzo dużo. Historia to jest jego historia – his story. My stawiamy na her storię. Czyli historię kobiet bądź z punktu widzenia kobiet. Chcemy pokazać kobiety, które robią coś wyjątkowego, są nieszablonowe, odważne czy po prostu przeżyły niesamowitą historię. Takich projektów bardziej historycznych, może nawet herstorycznych, ale mających dotrzeć do przeszłości, było już sporo. My chcemy się opowiadać o tym co tu i teraz. Wyjątkowe warszawianki to bowiem nie tylko Maria Curie-Skłodowska czy Zofia Nałkowska. Wyjątkowe warszawianki spotykamy każdego dnia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, czym się wyróżniają. Projekt Warszawianka chce to zmienić.

mapa_projekt_Malgorzata_Nowak_panskaskorka

W Projekcie Warszawianka sposobem opowiadania o kobietach jest reportaż, fotografia oraz ilustracja/ komiks. Jedną z części projektu jest multimedialna mapa Warszawy z historiami naszych bohaterek. Mamy nadzieję, że to jedynie początek, a kobieca mapa stolicy będzie się stale zapełniać. Szukamy teraz chętnych osób, które mogłyby pomóc nam w zanimowaniu mapy. Cała graficzna część została już stworzona. Liczymy na to, że wkrótce naszą mapę będą mogli zobaczyć wszyscy.

A jakie warszawianki pojawiają się na blogu Projektu Warszawianka? Różne! Kurierka rowerowa, sąsiadka, która przez swoje blod włosy została w dzieciństwie dwukrotnie porwana przez Romów, gorseciarka, repasaczka (kto to? sprawdź!), modystka, dziewczyny tańczące burleskę, młode warszawskie projektantki czy pani Janka Wrońska, członkini wielu dansingowych grup w latach 70-90-tych. To tylko kilka przykładów wyjątkowych warszawianek. Żeby bliżej poznać je wszystkie, zajrzyj na naszego bloga: http://projektwarszawianka.blogspot.com!

fanny vaucher_fot. dagna dabrowiecka_panskaskorka

Już dzisiaj premiera w Projekcie Warszawianka! Dagna Dąbrowiecka sfotografowała i rozmawiała z Fanny Vaucher, autorką bloga http://pilulespolonaises.blogspot.com/. Jak Polskę i Warszawę widzi dziewczyna ze Szwajcarii? Co ją dziwi? Co jest dla niej nowe? Czy jest coś, czego my w Warszawie już nie dostrzegamy? Poznaj Fanny bliżej: http://projektwarszawianka.blogspot.com2014/03/fanny-vaucher.html

projektwarszawianka_panskaskorka

Chcesz zaangażować się w Projekt Warszawianka? Znasz warszawiankę, którą chcesz przedstawić innym? Znasz się co nieco na programowaniu i chcesz sprawić, żeby kobieca mapa Warszawy ujrzała światło dzienne? W tych i innych sprawach pisz na projektwarszawianka@gmail.com!

Co sądzisz? Skomentuj!