Wege hipster z Otwocka

Myślicie, że era wegetarianizmu i weganizmu nad Wisłą zaczęła się w XXI wieku? To błąd! Prawdziwym pionierem – a przy okazji hipsterem – był Konstanty Moes Oskragiełło w XIX wieku!

Gościnnie dla Pańskiej Skórki: Paulina Kobza, Stowarzyszenie Chodź nad Świder

W 1883 roku potomek imigrantów z Niderlandów otworzył jeden z pierwszych i najbardziej oryginalnych zakładów leczniczych w Bojarowie nad Świdrem (dziś to część Otwocka). Oskragiełło, który od dziecka zmagał się z problemami zdrowotnymi, ukojenia szukał m. in. w medycynie naturalnej i diecie bezmięsnej. Na tych podstawach postanowił oprzeć metody leczenia chorób w swoim zakładzie nad rzeką. Oskragiełło nie był jednak rekinem biznesu, leczenie i pomaganie innym traktował raczej jako swoją życiową misję, dlatego kuracja w jego uzdrowisku była płatna wyłącznie wtedy, kiedy przynosiła efekty – „Nie wyleczeni takowego nie ponoszą” – pisał odnośnie do honorariów w ogłoszeniu z 1884 roku. Jak pisze Łukasz Smaga w swojej pracy o Konstatnym Moesie Oskragielle, hasłem zakładu było „nil desperandum”, czyli „nigdy nie rozpaczaj”.

Hasłem zakładu było „nil desperandum”, czyli „nigdy nie rozpaczaj”.

Jedną z tez, którą głosił Oskragiełło swoim kuracjuszom, była ta o ścisłym powiązaniu jarstwa ze sposobem ubierania. Jego zdaniem jedynym materiałem, który może być wykorzystywany na odzież dla ludzi, jest wełna. To materiał, który nie dopuszcza do wyziębienia ani zbytniego przegrzania organizmu – tego próbował dowieść w swojej książce „Jarstwo i wełniarstwo w dziejach słowiańszczyzny” wydanej w 1888 roku.

Jedną z tez, którą głosił Oskragiełło swoim kuracjuszom, była ta o ścisłym powiązaniu jarstwa ze sposobem ubierania.

Oskragiełło wyprowadził się z Otwocka w latach 90. XX wieku, zmarł w 1910 roku w Krakowie. Dworek Bojarów, w którym prowadził swoje innowacyjne jak na te czasy uzdrowisko, istnieje do dziś, ale pozostaje w ruinie. W 2014 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Postać Konstantego Moesa Oskragiełły nie jest powszechnie znana, dlatego organizując coroczny piknik w okolicy w dworku Bojarów nad Świdrem, chcemy sprawić, żeby mieszkańcy i odwiedzający nas Warszawiacy przyjrzeli się temu XIX wiecznemu ekscentrykowi i jego słusznym założeniom, które dziś są bardzo w cenie.

Zapraszamy 9 września, w niedzielę, na teren Teatru Stajnia w Otwocku na warsztaty kuchni wegańskiej, jogę na trawie, spacer roślinny i historyczny w duchu mądrości Oskragiełły. Zaczynamy o 12.10 na stacji PKP Świder skąd przejdziemy na teren imprezy, po drodze przyglądając się nadświdrzańskim roślinom i poszukując wśród nich tych, które da się zjeść.

Więcej informacji: w wydarzeniu na FB.

Co sądzisz? Skomentuj!