Wege Festiwal – roślinne święto: rozmowa z Ewą Ryszewską

Powiedzieć, że Warszawa jest bardzo dobrym miejscem do życia dla wegan i wegetarian, to jakby powiedzieć, że jest stolicą Polski, a w jej centrum stoi Pałac Kultury. Nic więc dziwnego, że większych i mniejszych imprez, które nie tylko promują roślinny sposób odżywiania, ale też pozwalają obkupić się w wegańskie produkty od góry do dołu, jest coraz więcej. Ale Wege Festiwal, który 14 października odbędzie się – dość symbolicznie – właśnie w Pałacu Kultury, zapowiada się nawet na ich tle wyjątkowo.

Na nasze pytania odpowiedziała Ewa Ryszewska, szefowa i głównodowodząca wszystkich Wege Festiwali w Polsce.

Imprez wegańskich i wegetariańskich jest w Warszawie coraz więcej – co wyróżnia Wege Festiwal na ich tle i dlaczego warto przyjść do PKiN?

Wege Festiwal to największe i najstarsze Polskie targi wege. Weganizacja Pałacu Kultury jest trochę symboliczna – weganie przejmują miasto i dobrze będzie wziąć w tym udział ;) Nawiązuje to do ogromnego rozwoju weganizmu w Warszawie – jesteśmy jednym z najbardziej wegańskich miast świata. Wege Festiwal w Pałacu Kultury będzie największą wegańską imprezą jaka się do tej pory odbyła – blisko 100 wystawców, prelegenci z kraju i zagranicy.

Trzy „highlighty” festiwalu to…?

– Patrik Baboumian – najsilniejszy weganin świata – i jego wykład My journey to veganism and sports;

– największa wegańska uczta w jednym miejscu;

– wielu nowych wystawców których nie mieliśmy wcześniej w Warszawie.

Co stało za (bardzo dobrą) decyzją o tym, aby impreza stała się w pełni wegańska? Czy tak już będzie na stałe?

Wege Festiwal jest wegetariańsko-wegański z wielu powodów. Jednym z nich był brak odpowiedniej ilości w pełni wegańskich stoisk jeszcze jakiś czas temu – obecnie to się zmienia i mamy możliwość zorganizowania dużej wegańskiej uczty. Drugim powodem jest to, że Wege Festiwal odbywa się w wielu miastach poza Warszawą gdzie idea weganizmu nie jest jeszcze tak rozwinięta. Nazywając go wegetariańsko-wegańskim i utrzymując nadal większość stoisk wegańskich przyciągamy nowe osoby które boją się pojęcia weganizmu (przecież to sama trawa!) i przekonujemy je – w myśl zasady „przez żołądek do serca”. Docelowo Wege Festiwal będzie szedł w stronę wegańską aż do całkowitego usunięcia produktów odzwierzęcych – również w innych miastach Polski.

Czy dostrzegasz jakieś różnice między Waszymi imprezami w różnych miastach?

Zdecydowanie różni się poziom zainteresowania wegetariańskim jedzeniem – np Trójmiasto jest równie wegańskie jak Warszawa – czyli bardzo, czego zupełnie nie mogę powiedzieć o Śląsku który jest bardziej wegetariański.

Czy – idąc za tym, co od dawna piszą o nas na Zachodzie – można powiedzieć, że Warszawa jest wegańskim rajem?

Zdecydowanie tak! Przecież mamy prawie 50 wegańskich knajpek, wegańskie hot dogi na stacjach benzynowych…  No i Wege Festiwal <3

A masz jakiś ulubiony lokal w mieście serwujący kuchnię wegańską?

Jest ich za dużo by podać ulubiony! Lubie zjeść szybkiego burgera od Chwast Food, coś kolorowego w Falla lub Mezze, lub odpocząć w Tel Avivie.

Twoja ulubiona potrawa roślinna to…

Ciężko wybrać jedną! Ale zdecydowane wegańskie hot dogi od Lula Bistro, wszelkie dania kuchni indyjskiej które robi moja mama, i hummus z mango lub suszonymi pomidorami <3

***

Wege Festiwal odbędzie się w niedzielę, 14 października, w Pałacu Kultury i Nauki. Wszystkie szczegóły dotyczące imprezy znajdziecie w evencie na Facebooku. Pańska Skórka jest dumnym patronem tego wyjątkowego wydarzenia. Do zobaczenia!

Co sądzisz? Skomentuj!