WAWx: zainspirowaliśmy Warszawę!

Nie do końca wierzyliśmy, że to się uda. Mimo długich przygotowań, prawie do ostatniej chwili niewiadomych było więcej niż pewników. A jednak – dzięki fantastycznym prelegentom, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, naszym patronom, a przede wszystkim Wam – naszym czytelnikom i gościom spotkania – WAWx okazał się ogromnym sukcesem!

23 czerwca, w Dzień Ojca, duża sala wykładowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapełniła się nadspodziewanie szybko – już w momencie rozpoczęcia imprezy (a była to przecież godzina 17 w dzień roboczy) trzeba było dostawiać krzesła. Kiedy na scenie pojawił się pierwszy z naszych gości, Janek Młynarski (Warszawskie Combo Taneczne), widownia była już absolutnie pełna.

Janek Młynarski zabrał gości w podróż w czasie, opowiadając o dawnej warszawskiej piosence i jej „drugim życiu” w XXI wieku. Nawiązywał do przedwojennych tradycji Henryka Warsa, dramatu okupacji i Powstania w Warszawie, a także do tego, jak piosenka warszawskiej ulicy „radziła sobie” w późniejszych latach i w jaki sposób Warszawskie Combo Taneczne oraz inni artyści nawiązujący do stołecznej tradycji przywracają znane melodie współczesnej publiczności. Wystąpienie Janka nie mogło obyć się bez muzyki – oprócz teledysku do piosenki „Ach te Rumunki” mieliśmy także okazję posłuchać krótkiego solowego występu Janka przy akompaniamencie warsiawskiej bandżoli.

302A0432BB copy

Bogna Świątkowska, prezes fundacji „Bęc Zmiana”, zupełnie zmieniła tematykę i klimat imprezy, opowiadając o realiach działania aktywistów w Warszawie i innych miastach Polski i świata, pokazując #eleganckie i #frajerskie przykłady i ironicznie redefiniując piramidę Maslowa. Poznaliśmy tajniki zajmowania pustostanów na cele społeczne i kulturalne, dowiedzieliśmy się „jak to się robi w Rzeszowie”, co mają wspólnego aktywiści i lakiery do paznokci, a także jakie oczy robią ludzie w innych krajach, dowiedziawszy się, że w Polsce wystarczy kilka tysięcy złotych, aby założyć fundację. Niesamowicie inspirujące wystąpienie, które na pewno dało do myślenia osobom działających w miejskich NGOsach, lub rozważającym taką możliwość.

302A0515BB copy

Kolejny prelegent i kolejna zmiana atmosfery – Waldemar Czapski na tle zdjęć z 1992 i współczesnych snuł barwną opowieść o pionierskich czasach rockowej sceny klubowej w Polsce. Czy dziś wyobrazilibyście sobie koncert, podczas którego w klubie bawi się kilka tysięcy osób, a drugie tyle uczestniczy w imprezie na zewnątrz budynku, polewane przez obsługę wodą – dla ochłody? Albo że do klubu zgłasza się właścicielka zakupionego ze złomowiska autobusu (wówczas już elementu wystroju) i prosi o jego zwrot? Dowiedzieliśmy się, dlaczego klub „Fugazi” po zaledwie kilku miesiącach zniknął z warszawskiego krajobrazu, dlaczego teraz powraca i jaka była w tym rola syna właściciela, a przede wszystkim odbyliśmy podróż w niedawne, ale zupełnie inne czasy warszawskiego imprezowania, których wspomnienie powróci w reaktywowanym przy Mińskiej klubie.

302A0623BB copy

Kiedy na scenie pojawił się Grzegorz Mika, od razu było wiadomo, że będzie supermerytorycznie – i tak właśnie wyglądało wystąpienie tego wybitnego znawcy warszawskiej architektury i urbanistyki. Podczas wystąpienia bodaj najlepszego eksperta od warszawskiego modernizmu mogliśmy posłuchać nie tylko o przedwojennych koncepcjach urbanistycznych i dobrej architekturze, ale też dostać solidnego inspiracyjnego kopa do warszawskich spacerów i poszukiwań – w zorganizowanych grupach lub na własną rękę. Redakcja „Pańskiej Skórki” takie poszukiwania uwielbia i bardzo poleca jako doskonałą formę spędzania wolnego czasu!

302A0733BB copy

Van Anh Dam z kolei zapewniła nam najbardziej „TEDowe” wystąpienie – od samego początku, kiedy na przykładzie fotografii vana i kilku znanych Ań utrwalała słuchaczom swoje imię, było niezwykle inspirująco. Ale później jeszcze bardziej: Jak przełożyć metodologię programowania zwinnego na otwarcie pizzerii w mieście? Jak sprawić, żeby wietnamska diaspora przybyła na festiwal filmowy, jeśli tradycyjne ulotki dają zerową skuteczność? Jak wyzwolić z siebie pokłady kreatywności i przenieść je w przestrzeń miejską? Dlaczego warto podejść do nieznajomej osoby i nawiązać z nią rozmowę? Kto widział wystąpienie Van Anh, ten co najmniej miał okazję przemyśleć swoje podejście do codziennych zadań, a może nawet przedefiniować je…

302A0852BB copy

Na koniec ponownie powróciliśmy do nieco dawniejszych czasów – Ryszard „Rysia” Czubak w rozmowie moderowanej przez dwóch autorów naszego bloga zabrał słuchaczy w barwny świat bohemy artystycznej lat PRL-u. Wspólnie odwiedziliśmy najbardziej kultowe lokale, usłyszeliśmy anegdoty (także pikantne), dowiedzieliśmy się, gdzie ducha dawnej cyganerii można poczuć jeszcze dzisiaj i dlaczego teraz „wszystko nam wolno, ale nie umiemy z tego korzystać”. Było nostalgicznie, ale zdecydowanie imprezowo – dlatego prelekcja „Rysi” stanowiła dla wszystkich doskonały wstęp do późniejszego after-party w „Kulturalnej”.

302A1050BB copy

Ta impreza nie udałaby się jednak bez Was – naszej fantastycznej publiczności. Bardzo serdecznie Wam dziękujemy za obecność, pytania zadawane prelegentom (i rozmowy kuluarowe w czasie i po konferencji), a także za dzielne „transmitowanie” WAWx w mediach społecznościowych. Dla takich ludzi jak Wy zdecydowanie warto pisać bloga i organizować imprezy, które – mamy nadzieję – dają Wam inspirację do innego spojrzenia na Warszawę, na swoje otoczenie i – być może – do głębszych zmian w swoim życiu. Jeszcze raz ogromnie Wam dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia – już niedługo!

302A0946BB_small

Zdjęcia: Bart Bajerski Bajerski.org

Fotografie wykonał BAJERSKI.org

Posted by Pańska Skórka on 25 czerwca 2015

Co sądzisz? Skomentuj!