Warszawskie dworce bez tajemnic

Tego lata ponownie odbędą się bezpłatne wycieczki po warszawskich dworcach Linii Średnicowej. W zeszłym roku było niesamowicie, więc gorąco zachęcamy Was do udziału w czerwcowych, lipcowych i sierpniowych spacerach organizowanych przez Fundację Grupy PKP. A na wycieczki zaprasza Was sam przewodnik.

Gościnnie dla Pańskiej Skórki: Damian Grabiński

Ciężko powiedzieć, która data dla powstania przystanków na linii średnicowej była przełomowa. Może pierwsze prace koncepcyjne z lat 70 -tych XIX wieku a może decyzja z 1919 roku o budowie Dworca Głównego w miejscu, gdzie teraz wyłaniają się z podziemi dwa pawilony dworca Warszawa Śródmieście. Jedno jest pewne, największy ich rozwój nastąpił po II Wojnie Światowej, kiedy stolica Polski powstawała jak feniks z popiołów. Jednak proces ten był długi i nie zawsze prosty. Od momentu pierwszej koncepcji Dworca Centralnego do ostatecznej decyzji o jego budowie upłynęło przeszło 25 lat. Jego powstanie okazało się jedną z największych inwestycji tamtego okresu. Musiało tak być, gdyż budowniczowie mieli obowiązek zdążyć przed VII zjazdem partii, który swoją obecnością zaszczycił sam Leonid Breżniew.

W momencie otwarcia dworce na linii średnicowej zapierały dech w piersiach ówczesnym mieszkańcom Warszawy i wszystkim przyjezdnym. Rozwiązanie architektoniczne stosowane w nich były omawiane na świecie przez architektów i konstruktorów. Potem nieco zapomniane straciły swój blask, by odzyskać go przed Euro 2012 i stać się na powrót dumą stolicy. Dworzec Centralny oraz przystanki Ochota i Powiśle, wkrótce trafią na listę zabytków. Czy słusznie? O tym będzie można przekonać się podczas wycieczki z przewodnikiem po linii średnicowej. W trakcie spacerów odkryje on wszystkie tajemnice, które skrywają te i inne obiekty na średnicy.

Wycieczki odbywać się będą w każdą sobotę od 16 czerwca do 25 sierpnia (16, 23, 30 czerwca, 7, 14, 21, 28 lipca oraz 4, 11, 18 i 25 sierpnia) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. O 10:00 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa Ochota (Aleje Jerozolimskie 58), natomiast o 12:00 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia. Znakiem rozpoznawczym przewodnika będzie czapka z napisem Fundacja Grupy PKP. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres przewodnikdc@pkp.pl. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Trzeba jednak zabrać kartę miejską lub 90 minutowy bilet ZTM.

Co sądzisz? Skomentuj!