Warszawski Śledzik Wielokulturowy

Bum! Wszystkich pasibrzuchów, smakoszy i degustatorów ciekawych bogactwa warszawskiej, wielokulturowej kultury kulinarnej zapraszamy na śledzika!

Przez wieki Warszawa była miastem wieloetnicznym i wielonarodowym, co odcisnęło swój ślad m. in. na kulturze kulinarnej. Jak w soczewce widać to na wigilijnym stole. Kutia (tatarska), barszcz (ukraiński), pierogi (choć akurat nie ruskie, a z kapustą i grzybami), karp (po żydowsku) – to najbardziej polskie z polskich dań serwowanych w najważniejsze w Polsce święto.

Warszawa przed wojną zamieszkiwana przez Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców, ale i Tatarów, Litwinów, Ukraińców, rodowitych warszawiaków i przybyszy ze wszystkich stron kraju. Dość powiedzieć, że typowe, charakterystyczne dla Warszawy danie w zasadzie nie istnieje. Wszystko jest skądś. Zaś jedynym zarejestrowanym oficjalnie produktem regionalnym jest… pańska skórka.

Wierni tradycji otwartości i różnorodności, a także podszeptom własnych żołądków i słabości do dobrego jedzenia organizujemy Warszawskiego Śledzika Wielokulturowego. Będzie to wieczór wspólnego gotowania i jedzenia, na który zapraszamy tych, którzy czasem na co dzień, a czasem od święta wzbogacają naszą narodową kulturę o to, co najlepsze w ich kulturze. Chcemy też naszym gościom przybliżyć polską tradycję kulinarną, i sami stajemy do garnków.

W fantastycznym Instytucie Sztuki Kulinarnej, który użyczy nam swych gościnnych progów (i rondli!) spotkają się ekipy:

  • Miasto Jest Nasze,
  • Smacznej Skórki,
  • Syryjskiego Wypasu,
  • Viet Street Food,
  • Zjednoczonych Sił Kaukazu Fundacji Ocalenie

które przygotują najlepsze okołoświąteczne potrawy kuchni polskiej, wietnamskiej, czeczeńskiej, dagestańskiej, syryjskiej, gruzińskiej.

A potem – wraz z wszystkimi gośćmi – wspólnie je zjemy!

Prócz tych przysmaków, dzięki uprzejmości naszych przyjaciół i sponsorów, posmakować będzie można wina (od Winiarni Mielżynski), Cydru Lubelskiego, oraz śledzi w różnych smakach i wydaniach.

Zapraszamy też naszych czytelników. Wstęp na imprezę jest oczywiście wolny. Warunki są dwa:

  1. ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, rejestrujcie się na stronie: https://sledzik.evenea.pl/
  2. jako że impreza jest składkowa, miło będzie, jeśli przyniesiecie coś do jedzenia – najlepiej świątecznego, czym chcielibyście podzielić się z innymi. Ale jeśli się Wam nie uda, to i tak wbijajcie, nakarmimy Was. Śledziami!

To jeszcze raz:

Kiedy? 22 grudnia, od godz. 18.00

Gdzie? W Instytucie Sztuki Kulinarnej, ul. Postępu 5

Z czym w ręku? No Wy już najlepiej wiecie z czym!


Śledzika wspomagają:

MSC – Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa, czyli dzikie ryby i owoce morza z odpowiedzialnego źródła.

Mielżyński Wine Spiritis specialties – najlepsze wina w mieście

Cydr Lubelski – prosto z jabłka (i kopie)

Piekarnia Piwoński – pieczywo z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków, wg tradycyjnych receptur

Instytut Sztuki Kulinarnej – nasz nieoceniony gospodarz

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!