#WarszawaWybiera 2014!

Teoretycznie wybory samorządowe to esencja demokracji przedstawicielskiej. Wybieramy w nich najbliższą nam, wyborcom władzę, decydującą w dużej mierze o naszym najbliższym otoczeniu. Jednocześnie w wyborach samorządowych bierze udział mniej niż połowa uprawnionych do głosowania. Mówiąc wprost – większość z nas głosowanie ma gdzieś. To jest pewien paradoks, bo gdy przychodzi co do czego prawie 100% społeczeństwa ma coś do powiedzenia na temat wycinki drzew w parku, krzywych chodników, głośnej muzyki, brakujących miejsc w przedszkolach czy drogich biletów ZTM.

Zróbcie sobie uczciwy rachunek sumienia. Ilu z Was wie na niecałe 3 tygodnie przed wyborami, na kogo odda głos. Ilu z Was wie jak  będą przebiegały wybory? Ilu z Was wie, kiedy W OGÓLE będą wybory? I teraz przeczytajcie raz jeszcze pierwszy akapit.

#WarszawaWybiera 2014!

Chcemy to zmienić. Bo chcemy, abyście zmienili Warszawę. Chcemy, aby Wasza wiedza na temat wyborów była większa niż to, co możecie wyczytać z wywiadów na temat poliamorii albo prasowych relacji, donoszących że pewien polityk odwiedził targowisko. Dlatego razem z redakcją serwisu „Polityka Warszawska” oraz ekipą lokalu Państwomiasto łączymy sił, aby wspólnie przeprowadzić cykl czterech debat pod szyldem #WarszawaWybiera.

Plan gry jest prosty jak budowa cepa: zamierzamy dokładnie przepytać kandydatów na wszystkich szczeblach warszawskiego samorządu – od komitetów dzielnicowych, przez Radę Warszawy, aż po kandydatów na prezydenta miasta. A na koniec – w gronie ekspertów – podsumujemy cały – miejmy nadzieję, że gorący – okres kampanii.

…a Pańska Skórka przesłuchuje

Jako Pańska Skórka idziemy na pierwszy ogień – poprowadzimy pierwszą debatę z przedstawicielami komitetów do rad poszczególnych dzielnic, która odbędzie się w najbliższy czwartek23 października 2014 r., w lokalu PaństwoMiasto (ul. Generała Andersa 29). Debatę będzie moderował Andrzej Jędrzejczak, którego znacie chociażby z chwytliwego reportażu o Świętokrzyskiej, otwartego listu rowerzystów do kierowców, dywagacji na temat masy krytycznej czy sensowności budżetu obywatelskiego. Jeśli znacie te teksty, to wiecie czego możecie się spodziewać (zapewne lecących wiórów i iskier, niespodziewanych zwrotów akcji i na koniec być może interwencji policji, która wyniknie z próby pobicia prowadzącego ;). Jeśli nie – to macie ostatnią szansę, żeby się z nimi zapoznać i wczuć się w klimat debaty.

Spotkanie będzie o tyle ciekawe, że wezmą w nim udział komitety powiązane z ruchami miejskimi:

Z dokładniejszym opisem komitetów będziecie mogli zapoznać się już jutro na naszym blogu.

Co dalej?

Kolejne debata (30 października) odbędzie się z udziałem kandydatów do Rady Warszawy. 6 listopada zmierzą się ze sobą kandydaci na Prezydenta m.st. Warszawy. Ostatnia debata (13 listopada), w której wezmą udział – politolodzy i dziennikarze – którzy w ostatnim spotkaniu (13 listopada) ocenią 10-tygodniową kampanię oraz zmagania poszczególnych kandydatów – poprowadzona zostanie z kolei przez Adama Kaliszewskiego.

Jeśli nie możecie przyjść na debatę, ale chcielibyście zadać pytanie któremuś z prelegentów możecie użyć hasztaga #WarszawaWybiera na Facebooku, Twitterze bądź Instagramie, aby przekazać pytanie. Dołączajcie do wydarzenia!

plakat-ww

Co sądzisz? Skomentuj!