Warszawa w Twojej kieszeni – top 10

Ze smartfonem, tabletem, a ostatnio nawet „mądrymi okularami” większość z nas obecnie już praktycznie się nie rozstaje. O tym, że takie urządzenia mogą być przydatne w podróży, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy smartfony mogą pomóc w odkrywaniu własnego miasta, a nawet w codziennym w nim życiu? Poniżej subiektywna lista (kolejność przypadkowa) 10 najciekawszych warszawskich aplikacji dostępnych bezpłatnie. Jeśli macie swoje typy i chcielibyście podzielić się wiedzą z innymi czytelnikami, dajcie znać w komentarzach. Uwaga – w zestawieniu pominęliśmy większość aplikacji „uniwersalnych”, mających swoje mutacje dla różnych miast, lub też „międzymiastowych” z założenia – pojawił się tylko jeden bardzo ciekawy wyjątek.

1. Warszawa 19115 – miejski przybornik na początku dobrej drogi

Zaczynamy od oficjalnej miejskiej aplikacji. Warszawa 19115 to smarftonowe przedłużenie miejskiego telefonu interwencyjnego i uzupełniającej go strony internetowej. O ile trudno tu mówić o pełnym przeniesieniu funkcjonalności (brakuje modułów bazy wiedzy, czy e-urzędu), to do zgłaszania dziur w jezdni, nielegalnych reklam wielkoformatowych, czy wybitych szyb na przystankach aplikacja nadaje się zupełnie nieźle. Dzięki wykorzystaniu modułu GPS pozwala na niemal automatyczne zlokalizowanie zdarzenia, dodanie krótkiego opisu i wysłanie zgłoszenia. Tylko i aż tyle. Nie wiem, jaka jest efektywność „interwencji obywatelskich” i na ile zgłoszenia rzeczywiście spotykają się z szybką reakcją odpowiednich służb, ale za sam pomysł i jego realizację w postaci dość lekkiej, łatwej w użytkowaniu aplikacji Urzędowi Miasta należy się pochwała. Ciekawe, czy w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o kolejne, dostępne na razie tylko na stronie www moduły. Plus także za multiplatformowość – aplikacja dostępna jest zarówno na iOS oraz Androida, jak i na urządzenia z systemem Windows Phone.

19115

[Android] [iOS] [Windows Phone]

2. Gwara warszawska – nowoczesność w służbie tradycji

Gwara Warszawska to klawy słowniczek, dzięki któremu zawsze będziecie mogli błysnąć starowarszawskim powiedzeniem lub zrozumieć, co ma na myśli leciwy mieszkaniec Powiśla. Bardzo prosta w konstrukcji ale stylowa aplikacja to zbiór ponad 700 słów z języka przedwojennej stołecznej ulicy. Jeśli któreś z nich szczególnie przypadną Wam do gustu (albo będziecie mieć problemy z zapamiętaniem), na pomoc przychodzi lista o nazwie „klawe wyrazy”, dzięki której możecie stworzyć własny zbiór najciekawszych słówek. Aplikacja bez trudu działa także w trybie offline (nie wyświetlając wówczas irytujących reklam).

gwara

[Android]

3. Miejska ścieżka – po Warszawie w słuchawkach i z nosem w ekranie

Miasto fajnie zwiedza się z przewodnikiem. Człowiekiem albo książką. Ale ciekawym pomysłem wydaje się też połączenie w jednej aplikacji dźwięku (bardzo pomysłowy i dopracowany audioprzewodnik) i geolokalizacji, dzięki czemu telefon prowadzi nas po mieście – ale spokojnie, nie jest to aplikacja dla japońskiego turysty, na trasę Plac Zamkowy-Rondo de Gaulle’a. Miejska ścieżka, bliższa idei „spacerowników” poprowadzi użytkownika po 11 niebanalnych trasach tematycznych, takich jak np. „Zakochany Żoliborz”, „Warszawa opozycjonistek”, czy „Narodziny Ursynowa”. Co ważne – po Warszawie „oprowadzają” jej mieszkańcy, a pieczę nad projektem sprawuje Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Aplikacja dostępna jest tylko na urządzenia z systemem Android, ale użytkownicy innych smartfonów (a nawet zwykłych odtwarzaczy mp3) mogą pobrać ze strony bezpłatne pliki mp3, które poprowadzą ich przez miasto dokładnie tak samo. Duży szacunek za pomysł i realizację, czekamy na kolejne trasy!

sciezka

[Android]

4. Ptaki Wisły Warszawskiej – ćwierkający smartfon

Każdy kto choć raz trafił na dzikie brzegi Wisły, mógł zachwycić się różnorodnością głosów żyjących blisko rzeki ptaków. Ale nie każdy jest wytrawnym ornitologiem. Ptaki Wisły Warszawskiej, specjalna aplikacja przygotowana przez serwis Wislawarszawska.pl, to zbiór głosów licznych gatunków naszych skrzydlatych przyjaciół, zamieszkujących brzegi Wisły. W programie przygotowanym w ramach projektu o długiej nazwie: „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”, znaleźć można krótkie informacje na temat chyba wszystkich gatunków żyjących blisko wody ptaków – ich opisy, ułatwiające identyfikację zdjęcia, a także nagrania ich odgłosów. Wielcy miłośnicy nadwiślańskiego ptactwa mogą także ustawić sobie dowolne ćwierkanie, stukanie, czy klekot, jako dzwonek. Aplikacja zawiera też dodatkowe funkcjonalności dla wolontariuszy projektu, dostępne po zalogowaniu. Zdecydowanie jeden z najsympatyczniejszych projektów w zestawieniu.

ptaki

[Android] [iOS] [Windows Phone]

5, 6 i 7 Nextbike, Vetutrip i Warszawska Ścieżka Rowerowa – trzy strony dwukołowego medalu

System rowerów miejskich cieszy się w Warszawie coraz większą popularnością. Dobrze się więc stało, że praktycznie od początku jego istnienia można korzystać z całkiem wygodnego „panelu” przygotowanego przez operatora Veturilo, firmę Nextbike. Dzięki aplikacji można np. sprawdzić, gdzie zlokalizowana jest najbliższa stacja rowerowa, ile welocypedów jest na niej dostępnych, a także wynająć, czy zwrócić rower. Praktyka pokazuje, że dane te nie zawsze są w 100% zgodne ze stanem faktycznym, ale poza tym aplikacja spisuje się bez zarzutu. Aplikacja współpracuje też z zarządzanymi przez Nextbike systemami rowerów miejskich w innych polskich i europejskich miastach.

[Android] [iOS]

Vetutrip to nieoficjalne, bardzo ciekawe rozwinięcie tej koncepcji. Aplikacja nie powala wprawdzie wymyślnym interfejsem, ale jej celem jest maksymalna funkcjonalność. Program służy do planowania podróży z wykorzystaniem miejskich rowerów, umożliwiając nie tylko znalezienie na mapie najbliższej stacji Veturilo (GPS oczywiściew jest bardzo pomocny) i sprawdzenie dostępności rowerów, ale też zaplanowanie podróży z punktu A do punktu B, z uwzględnieniem szacowanego czasu przejazdu i kwoty, o jaką wskutek wycieczki uszczuplone zostanie nasze konto. Niewątpliwie dzięki Vetutrip łatwiejszy staje się popularny warszawski rowerowy „lifehacking”, czyli jeżdżenie tak, aby zdążyć do kolejnej stacji zanim licznik zacznie nabijać jakiekolwiek opłaty.

[Android] [iOS]

Nie tylko użytkownikom Veturilo przyda się natomiast aplikacja Warszawska Ścieżka Rowerowa – ponownie interfejs nie zachwyca może nowoczesnością, ale liczy się funkcjonalność – według słów autora „Aplikacja została stworzona aby ułatwić poruszanie się rowerem po Warszawie. Moim celem jest zaprezentowanie wszystkich ścieżek rowerowych, a także dróg, chodników i terenów zielonych, które pozwolą poruszać się bezpiecznie w mieście”. O ile jazda rowerem po chodniku nie jest w opinii redakcji zalecanym i bezpiecznym sposobem poruszania się po mieście, to całą resztę postulatów aplikacja realizuje bez zarzutu, pokazując na mapie ścieżki, drogi i chodniki (z opcją dobrania koloru), a także – znów – punkty Veturilo. Taki warszawski niezbędnik kolarza.

[Android]

vetu3

8 i 9. Warsaw Chopin Guide i Lutosławski Warsaw Guide – śladami kompozytorów

Aplikacja „My Warsaw – Warszawa jest moja”, która dwa lata temu została udostępniona z okazji obchodów Roku Korczaka, była bodaj pierwszym elektronicznym „przewodnikiem biograficznym” po naszym mieście. Była ona niestety dość ciężka i wiele z dostępnych na rynku w 2012 roku urządzeń nie radziło sobie z nią dobrze. Czasy idą do przodu, ilość RAMu i szybkość procesorów też, więc oferta dla turystów „tematycznych” również staje się coraz szersza.

Warszawa-Chopin to skojarzenie dość oczywiste, taka aplikacja jak Warsaw Chopin Guide po prostu musiała więc powstać. Sześciojęzyczna, z bardzo eleganckim interfejsem, pozwala nie tylko zwiedzić Warszawę śladami Fryderyka, ale także oferuje użytkownikom kalendarz wydarzeń chopinowskich. Wydawać by się mogło, że jest to koncepcja doskonała, ale niestety aplikacja (przynajmniej w wersji dla Androida) lubi niespodziewanie zakończyć pracę, żegnając się z użytkownikiem niezbyt przyjaznym komunikatem. To sprawiło, że po krótkich testach, nie bez żalu, zakończyłem znajomość z tym projektem. Może to jednak urok mojego telefonu – sprawdźcie sami.

chopin

[Android] [iOS]

Jeśli zaś interesują Was dźwięki napisane przez kompozytora równie wybitnego, ale bliższego naszym czasom, przyjrzyjcie się Lutosławski Warsaw Guide, podobnej aplikacji poświęconej Witoldowi Lutosławskiemu. To zgrabny przewodnik po Warszawie słynnego polskiego symfonika – aplikacja nie tylko zawiera tekstowe i dźwiękowe informacje na temat najważniejszych miejsc związanych z kompozytorem, ale też, dzięki funkcji geolokalizacji, poprowadzi użytkownika „za rękę”, albo nawet sama powiadomi go, gdy znajdzie się w pobliżu któregoś z uwzględnionych w spacerach tematycznych miejsc. No i – w przeciwieństwie do Warsaw Chopin Guide – działa całkiem sprawnie.

lutosl

[Android] [iOS]

10. Unlike – zagranicznie ale niebanalnie

Unlike City Guide to międzynarodowa (20 destynacji) aplikacja, „alternatywny przewodnik” tworzony przez użytkowników. Choć w porównaniu z Szanghajem, Londynem, czy Mediolanem, rekomendacje dla naszego miasta nie są powalające ilościowo (a także nie zawsze aktualne), to jednak dobór polecanych miejsc w różnych kategoriach (np. „After Dark”, czy „Escapism”) może pozytywnie zaskoczyć. Jeśli będziecie mieli zagranicznych gości, to może warto wraz z nimi spróbować odkryć „inną” Warszawę oczami turysty?

unlike

[Android] [iOS]

To tylko 10 ciekawych aplikacji, wybranych spośród wielu innych. Być może ten wpis doczeka się ciągu dalszego. A czy Wy nie wyobrażacie sobie wyjścia na miasto bez innej przydatnej apki w smartfonie? Jeśli tak, chętnie poznamy Wasze opinie i rekomendacje – zachęcamy do komentowania!

Grafika główna na podstawie zdjęć (remix) CC BY/Flickr.com: [1], [2]

Co sądzisz? Skomentuj!