Powstanki, artystki, konfidentki – spacer śladami kobiet Getta Warszawskiego

Kwiecień jest dla historii Warszawy równie ważnym miesiącem jak sierpień. Aby pokreślić, że absolutnie się z tym zgadzamy, postanowiliśmy zorganizować w tę niedzielę, 19 kwietnia, pierwszy pańskoskórkowy spacer historyczny – śladami kobiet Getta Warszawskiego: mieszkanek, artystek, działaczek, powstanek.

Dlaczego kobiety? Chcemy oczywiście pokazać tę niewidoczną stronę historii i to, że kobiety są jej częścią na równi z mężczyznami. Jest jednak dużo ważniejszy powód dla którego przeszłość Getta widziana oczami kobiet jest ciekawsza. Przez pryzmat ich losów można zobaczyć życie codzienne, cywilne, “zwykłe”, pozbawione patosu i zwyczajnie bardziej ludzkie. Mieszkańcy tego miasta w mieście, w którym w szczytowym momencie przebywało ok. 380 tysięcy Żydów, próbowali podtrzymywać pozory normalności, pomimo wszechobecnej śmierci i głodu. Ogromny wkład w te wysiłki miały kobiety, które pracowały w szpitalach, przychodniach, garkuchniach, ale także te, które występowały w teatrach, kabaretach i kawiarniach, komponowały, pisały i śpiewały. Jak choćby Rachela Auerbach, współpracowniczka Emanuela Ringelbluma, twórcy archiwum Getta Warszawskiego, pisarka, tłumaczka i historyczka, która zajmowała się prowadzeniem kuchni dla literatów. Każdego dnia starała się przygotować jedzenie dla jak największej liczby ludzi, choć wiedziała, że jedyne co może im zaoferować to chwilowe zaspokojenie głodu. Serdecznie polecamy jej dzienniki.

Nasz spacer poświęcimy więc raczej życiu w Getcie niż samemu powstaniu, choć nie zabraknie również sylwetek działaczek ruchu oporu, jak choćby Tosi Altman, współtwórczyni organizacji ruchu oporu Haszomer Hacair i członkini Żydowskiej Organizacji Bojowej, która podczas powstania z Miłej przeszła na stronę aryjską, czy niedawno zmarłej Chawki Folman Raban – łączniczki ŻOB-u.

Zaczynamy o godzinie 13:00 na Rondzie ONZ pod budynkiem Rondo 1, skąd udamy się na róg Siennej i Śliskiej pod Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów, a następnie, tramwajem, pod kino Femina. Spacer zakończymy pod Pomnikiem Bohaterów Getta około godziny 15:30. Serdecznie zapraszamy!

[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!]

Co sądzisz? Skomentuj!