Polski Harrods w centrum Warszawy, czyli nowa książka o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem*. Od lat 10., aż po koniec lat 30. przy Brackiej 25 można było zaopatrzyć się w każdą potrzebną rzecz do domu lub pracy. Był jednym z najnowocześniejszych. Również wyprzedzał swoje czasy w podejściu do klienta, który mógł dotknąć absolutnie wszystkiego, każdą rzecz miał na wyciągnięcie ręki, a do tego usługiwał mu subiekt. To wszystko niezależnie od zasobności portfela. Asortyment dostępny był  finansowo dla pokojówki czy damy z wyższych sfer. Na trzecim piętrze mieściła się kawiarnia, w której spotykali się, w zależności od pory dnia, uczniowie, bogaci mieszkańcy Warszawy czy rodziny z dziećmi. Dotychczas zostało wydane kilka książek o najsłynniejszym polskim domu towarowym, ale żadna dotychczas nie omawiała tak dokładnie tematyki jego asortymentu.

Tematyka najnowszej pozycji Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy jest osnuta wokół ubioru, w który można było się zaopatrzyć w DTBJ. Autorki, Martyna Jeziorska oraz Urszula Łęczycka-Jeziorska, zrobiły zestawienie na podstawie oryginalnych katalogów Braci Jabłkowskich.

12274767_1181361228545059_5562182021749952910_n

Martyna Jeziorska i Urszula Łęczycka-Jeziorska wśród modelek w strojach ich autorstwa, fot. Anna Podsiedlik

Aby porozmawiać o książce spotykamy się w ich pracowni nieopodal Placu Wilsona. Akurat trafiam na przymiarki przed sobotnim pokazem oraz wieczorem autorskim. Ich przestrzeń twórcza jest obłożona butami, sukniami, innymi elementami ubioru oraz dodatkami z epok, o których jest książka.

Jako że obie autorki są z wykształcenia m.in. charakteryzatorkami, zależało im, żeby w zestawieniu ująć nie tylko ubiory z tamtych czasów prosto z katalogów sprzedażowych Braci Jabłkowskich, ale też makijaże i fryzury, tworząc przy tym swoisty przewodnik dla osób, które będą miały za zadanie wykreować prawdziwie wyglądający look z tamtej epoki. Jest to wyróżniająca się pozycja spośród dotychczasowych zestawień, w ogromnej części jest napisana z perspektywy osoby żyjącej na początku XX wieku.

Najtrudniejszym zadaniem według Jeziorskiej i Łęczyckiej było dokonanie selekcji spośród skanów kilkudziesięciu katalogów z lat 10., 20. oraz 30., aby stworzyć coś na wzór przekrojowego zestawienia najważniejszych trendów. Kolejnym problemem było stawienie czoła słownictwu. Do książki został dodany słownik, aby ułatwić współczesnemu czytelnikowi lekturę. Są także teksty wprowadzające do każdego dziesięciolecia, co pozwoli zrozumieć specyfikę danych czasów. Niektóre niewiadome zostaną tajemnicą prawdopodobnie już na zawsze. Mimo porządnie przeprowadzonych badań, do dziś autorki nie dowiedziały się jak wyglądał kolor elektryczny.

Ciekawym spostrzeżeniem jest za to to, że moda polska nie odbiegała ani trochę od trendów europejskich. Jabłkowscy podróżując po największych stolicach mody, jak Paryż czy Wiedeń, sprowadzali nowinki z pokazów mody prosto do Warszawy, a ze swojego centrum dowodzenia przy Brackiej, rozsyłali katalogi na całą Polskę oraz Rosję i Syberię.

Ciekawa jest droga Jeziorskiej i Łęczyckiej do napisania tej książki. Wspólnie realizowały wieloletni projekt Epoki Warszawy, który swojej kulminacji doczekał się w maju tego roku na Zamku Królewskim, gdzie odbył się wernisaż ich wystawy.

12366990_10204945433666282_1019487042_n

                                                                                                      mat. organizatora

Promocja książki Bielizna, futra i Bracia Jabłkowscy odbędzie się 19 grudnia w DT Bracia Jabłkowscy przy ulicy Brackiej 25 . O godzinie 17.00 na parterze rozpocznie się pokaz, na którym modelki będą ubrane w stroje epokowe, a po nim na drugim piętrze będzie czas na rozmowę z autorkami, którą z dumą poprowadzi Pańska Skórka. Po więcej informacji zajrzyjcie na stronę wydarzenia na facebooku!

*cytat z książki Cezarego Łazarewicza, Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Towarowego, wyd. Znak, Kraków 2013            

Co sądzisz? Skomentuj!