Pierwsza debata #WarszawaWybiera – poznajcie prelegentów!

To już dzisiaj! Rozpoczynamy cykl debat #WarszawaWybiera 2014, który organizujemy razem z redakcją serwisu „Polityka Warszawska” oraz ekipą lokalu Państwomiasto. We wczorajszym wpisie mogliście dowiedzieć się na czym polega cykl debat, skąd się wziął i jaki będzie rozkład jazdy. Jako, że już dzisiaj o 18.30 będziecie mogli uczestniczyć w pierwszej debacie, jak również poznać i prelegentów i nas samych. Abyście mieli pojęcie z kim rozmawiacie poniżej możecie zapoznać się z opisami poszczególnych komitetów.

—————————————————

Komitet Wyborczy Wyborców „Wola Zmian”

Przedstawicielka: Aneta Skubida

Jesteśmy stowarzyszeniem mieszkańców Woli. Nie jesteśmy wyborczą efemerydą – działamy od 2009 r., a to znaczy, że od ponad 5 lat rozmawiamy z mieszkańcami Woli i pomagamy im w rozwiązywaniu naszych wspólnych problemów, np. reprezentując ich na wybranych sesjach i posiedzeniach komisji rady dzielnicy.

Angażujemy się w prace powstałej z naszej inicjatywy dzielnicowej komisji dialogu społecznego i zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. Konsekwentnie zabiegamy o dostępność i przejrzystość działań radnych i urzędników.

Zawsze zachęcamy naszych sąsiadów do tego, żeby „narzekali konstruktywnie”, to znaczy, proponowali rozwiązania problemów, a nie tylko je wskazywali.

Nie bez dumy możemy o sobie powiedzieć, że dzięki przeprowadzanym ankietom, wielu spotkaniom i konsultacjom wiemy naprawdę dużo o Woli i jej mieszkańcach. Tak właśnie powstał model radnego Woli Zmian, czyli takiego, który:

  • słucha, radzi i interweniuje;
  • stoi po stronie mieszkańców i do skutku szuka rozwiązań ich problemów;
  • tworzy nowe narzędzia i wytycza alternatywne ścieżki, gdy zawodzą schematy;
  • animuje lokalną społeczność i korzysta z jej potencjału;
  • jest bezpartyjny, ale nie jest bezradny.

—————————————————

Miasto jest nasze

Przedstawiciel: Jan Śpiewak

Miasto Jest Nasze powstało w październiku 2013 roku w geście niezgody na politykę stołecznego ratusza. Od początku naszej działalności piętnujemy przejawy aroganckiego i niegospodarnego zarządzania Warszawą przez warszawski ratusz, takie jak: prowadzenie chaotycznej polityki przestrzennej, zadziwiająca bierność wobec reprywatyzacji budynków użyteczności publicznej, placówek edukacyjnych i parków, traktowanie urzędów jak prywatnych folwarków, nepotyzm czy wreszcie ignorowanie głosu mieszkańców przy podejmowaniu kluczowych decyzji inwestycyjnych i prowadzenie konsultacji społecznych w sposób fasadowy.

—————————————————

Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy

Przedstawiciel: Jolanta Piecuch

Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy powstało w 2002 r. Zajmuje się ładem przestrzennym, realizuje projekty z dziedziny kultury i buduje społeczeństwo obywatelskie.

W 2009 r. byliśmy współinicjatorami powołanie Komisji Dialogu Społecznego ds. architektury i planowania przestrzennego. Przygotowaliśmy tam propozycję usprawnienia komunikacji społecznej w planowaniu przestrzennym w Warszawie.

Ze względu na brak sukcesów w poprawie ładu przestrzennego we Włochach a i brak dialogu społecznego Zarządu Dzielnicy z mieszkańcami, przystąpiliśmy  do wyborów samorządowych. W 2010 r. zostałam radną dzięki mandatowi  uzyskanemu od Mieszkańców przez Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy.

Poznałam mechanizmy funkcjonowania Rady Dzielnicy Włochy, które mnie zaskoczyły  i uważam, że trzeba je koniecznie usprawnić dla dobra mieszkańców.

Jesteśmy jedyną organizacją pozarządową we Włochach, która zarejestrowała w tych wyborach swoje listy do rady dzielnicy. Naszymi rywalami są komitety powołane przez partie polityczne i komitety powołane przez grupy obywateli  łączących się na potrzeby wyborcze – komitety wyborcze wyborców. To będzie nasz sprawdzian.

„16 listopada głosuj na sąsiada!”

—————————————————

Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów

Przedstawicielka: Katarzyna Radzikowska

STOWARZYSZENIE MIESZKAŃCÓW MIASTECZKA WILANÓW powstało w 2007 z inicjatywy mieszkańców nowych osiedli na Polach Wilanowskich. Przez wszystkie lata działa nieprzerwanie na rzecz wspólnot. Wygrane w Miasteczku Wilanów wybory w 2010 zainicjowały nowe projekty, a także szersze spectrum działań. Zasadą członków SMMW jest merytoryczna i konstruktywna praca. Współpracujemy i motywujemy włodarzy, namawiamy do konsultowania decyzji z mieszkańcami. Konsekwencja, niezależność i dialog przysporzyły nam zaufanie nie tylko wśród mieszkańców Miasteczka Wilanów. SMMW w listopadowych wyborach samorządowych do Rady Dzielnicy skupiło na swoich listach lokalnych działaczy z całego Wilanowa i jest jedynym niepartyjnym komitetem. Tylko wspólny wysiłek niezależnych pozwoli być jeszcze skuteczniejszym dla lokalnych społeczności i współdecydować o losach Wilanowa.

 100% LOKALNOŚCI i 0% POLITYKI

—————————————————

Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa

Przedstawiciel: Antoni Pomianowski

Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa (IMU) to niezależne stowarzyszenie o charakterze dzielnicowym. Zrzeszamy osoby interesujące się sprawami naszej dzielnicy. Chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się na Ursynowie i w całej Warszawie. Jesteśmy częścią ogólnomiejskiej Inicjatywy Mieszkańców Warszawy.

Podstawowym celem naszej inicjatywy jest działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ursynowie, upowszechniania postaw obywatelskich, rozwoju gospodarczego i społecznego dzielnicy oraz zwiększania udziału mieszkańców w różnego rodzaju inicjatywach lokalnych. Wspieramy też mieszkańców w tak ważnych sprawach, jak rozbudowa TESCO czy budowa Południowej Obwodnicy Warszawskiej.

Jeżeli interesują Cię sprawy Ursynowa, chcesz przyjść na nasze spotkanie, masz pomysły i chcesz je zrealizować – skontaktuj się z nami! Razem zmieńmy Ursynów!

Praska Wspólnota Samorządowa

Przedstawiciel: Radosław Michał Żydok

PWS to lokalny komitet działający na terenie dzielnicy Praga-Północ. Jesteśmy pierwszym, niezależnym od partii politycznych ruchem miejskim, który stał się alternatywnym wyborem dla mieszkańców. Postanowiliśmy złamać monopol partii i mamy na to dobry pomysł: chcemy pracować, a nie bawić się w układy, uśmiechy i nieszczere uściski. W naszych szeregach znajdują wykładowcy akademiccy, lekarze, dyrektorzy placówek oświatowych, architekci, ale też najzwyklejsi ludzie. Wszyscy jesteśmy stąd, z Pragi, i chcemy dla niej działać.

Dotychczas byliśmy w opozycji. Mimo to dobrze wykorzystujemy naszą obecność w radzie dzielnicy. Broniliśmy mieszkańców praskich kamienic zwróconych byłym właścicielom, blokowaliśmy eksmisje, które dzielnica prowadziła z naruszeniem reguł; walczyliśmy o środki z budżetu miasta, aby przyspieszyć proces przyłączenia kamienic starej Pragi do sieci centralnego ogrzewania; zwracaliśmy uwagę miejskich inżynierów ruchu na problemy komunikacyjne dzielnicy. Walczyliśmy z tirami na ul. Szwedzkiej; naciskaliśmy na władze dzielnicy, aby zamrozić czynsz przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku budowy metra.

Naszymi priorytetami są również kultura i sport. To my doprowadziliśmy do tego, że pod katedrą św. Floriana, co roku jest organizowana bożonarodzeniowa szopka z żywymi zwierzętami. Również naszym sukcesem jest powstanie pierwszej otwartej dla mieszkańców sali bokserskiej na Pradze.

Warto wiedzieć, że samorząd miał w swoim założeniu być systemem, który rządzi się sam, czyli z założenia powinien wykluczyć obecność partii politycznych. Okazuje się jednak, że każdy system ma wady, ale raz na cztery lata mamy szansę ten system naprawić. To tylko jeden dzień. W tym czteroleciu wypada 16 listopada, w niedzielę.

Co sądzisz? Skomentuj!