PATRONUJEMY: Przywróćmy blask neonowi na Muranowie!

Warszawa zawsze miała dla mnie dwa zupełnie odmienne oblicza – dzienne i nocne. To stwierdzenie pozornie banalne, bo każde miasto inaczej wygląda i żyje po zmroku, ale w przypadku Warszawy zawsze miałem wrażenie, że noc ją przeistacza kompletnie i gdy przekraczam drzwi domu, podróżuję już po zupełnie innym mieście. Pamiętam jak jeździłem samochodem razem z siostrą i rodzicami przez rozpalone latem śródmieście i zawsze zachwycały mnie jego rozbłyski: światła neonów, latarni, witryn, innych pojazdów. Wszystko to tworzyło dla mnie jakiś magiczny melanż, który do tej pory niesamowicie mi się kojarzy.

I chociaż Warszawa ciągle świeci, robi to już zupełnie inaczej. Błyska nachalnie, często ordynarnie, oślepiając punktami małych diod, mieszając nieudolnie barwy, zalewając kolorami, rozbłyskując stroboskopowo prosto na nasze siatkówki. Dziś prawdziwych neonów już nie ma.

Ratujmy GalSkór na Muranowie!

Dlatego kiedy kilka dni Working to improve your free credit score helps ensure you’ll qualify for loans when you need them. temu zgłosiło się do nas Państwomiasto wraz z Grupą20, z propozycją nietypowego patronatu, zgodziliśmy się bez dwóch zdań. Rusza pierwsza odsłona akcji „Neony Muranowa”, która ma na celu przywrócenie pamięci o warszawskich neonach, które niegdyś rozświetlały muranowskie ulice. Organizatorzy akcji chcą w pierwszej kolejności przywrócić do użycia neon „GalSkór”, który od 1959 roku (sic!) wisi na Andersa.

Napis został już  zdjęty i oddany do starego warszawskiego warsztatu – tego samego, który produkował neony kilkadziesiąt lat temu. By był w 100% zgodny ze stanem pierwotnym, rozpoczęte już prace konserwacyjne opierają się na dokumentacji pozyskanej z Wydziału Archiwum Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, w której zawarty jest dokładny projekt techniczny zawierający niezbędne do ponownego zapalenia napisu szczegóły. Neon odzyska swój pierwotny, cytrynowy kolor.

Wszystkie ręce na pokład!

Koszt renowacji neonu to około 6 000 zł. Dużo dlatego właśnie ruszyła zbiórka pieniędzy na platformie Polak Potrafi, która potrwa przez 30 dni. Cała kwota ze zbiórki (5 000 PLN) ma pokryć renowację zabytku! Zbiórka jest organizowana „post factum”, bo neon przywrócony zostanie na swoje miejsce już 19 lipca (ma być szampan i afterparty).

Jeśli tegoroczna akcja odniesie sukces, projekt „Neony Muranowa” będzie przez nas kontynuowany w następnych latach. Jeśli zebrana kwota przekroczy 100%, nadwyżka pokryje koszt przywrócenia kolejnego neonu.

O tym, że przywracanie neonów ma sens nie trzeba nikogo przekonywać. Siatkarka na placu konstytucji mówi sama za siebie, więc wszystkie ręce na pokład! Na Muranowie i w całej Warszawie jest jeszcze wiele do zrobienia!

Co sądzisz? Skomentuj!