Patronujemy! DKF Muranów „Sen o Warszawie”

Wstyd przyznać, ale „Sen o Warszawie” poznałem z sampli w kawałku WYP3 & Trzyha/Warszafski Deszcz. To było prawie 17 lat temu, w 1998 roku (Jezu, jak ten czas leci!). Sam kawałek z dnia na dzień został klasykiem polskiego hip-hopu. Dobrze pamiętam, jak w mojej szkole dzieciaki masowo pożyczały sobie kasety z tym kawałkiem, kopiowały go i przekazywały dalej. To było domowe piractwo na naprawdę wielką skalę, ale oddawało to skalę popularności tego numeru. Dam sobie rękę uciąć, że nawet dzisiaj wiele osób wraca z sentymentem do tego utworu lub jego warszawskiego teledysku i chętnie nuci zsamplowany refren w wykonaniu Niemena.

Dla mnie to był moment przełomowy z innego powodu – muzyka z minionych dekad przestała być dla mnie „zgredziarska” i „obciachowa”, przestała mi się kojarzyć z czymś, czego słuchają moi rodzice. Z przyjemnością zacząłem odkrywać inne kawałki Niemena, sięgałem dalej i dalej i z wypiekami na twarzach zasłuchiwałem się w polskiej muzyce starszej daty. To był również moment, w którym powoli zaczynałem budować swój stosunek do miasta, w którym się urodziłem, a „Sen o Warszawie” pozwolił mi zacząć śnić mój własny sen o mieście mojego urodzenia.

Morowe miasto

Jak zapewne dobrze wiecie, jesteśmy patronem medialnym cyklu filmów o Warszawie pt. „Morowe miasto” organizowanego przez DKF Muranów. Jeśli chcecie wspólnie poodkrywać dawne czasy związane Niemenem i stolicą, posłuchać dobrej muzyki z tamtych lat, to wraz z kinem Muranów zapraszamy was już jutro (2 grudnia), o 20.30, na specjalny pokaz filmu dokumentalnego o Czesławie Niemenie w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, właśnie o tytule „Sen o Warszawie”.

Obejrzymy wspólnie pierwszy pełnometrażowy dokument powstały w 10 rocznicę śmierci słynnego muzyka i spróbujemy cofnąć się do klimatu artystycznej Warszawy lat 60-tych. Czego się słuchało, gdzie się chodziło? W filmie znajdą się również wątki funkcjonowania utworu Niemena w popkulturze, m.in. na stadionie Legii Warszawa (o czym też pisaliśmy w obszernym wywiadzie z kibicami Legii).  Oczywiście po filmie odbędzie się dyskusja.

My nie możemy się doczekać, więc wpadajcie koniecznie.

Więcej o filmie tutaj.
Więcej informacji o evencie tutaj.

 

Co sądzisz? Skomentuj!