#PAŃSKA KULTURKA 64

Dzisiaj Kulturka zwięzła, ale za to konkretna. Nie ma co owijać w bawełnę, zwłaszcza, że pogoda raczej sprzyja owinięciu się w bawełnę w zaciszu własnych czterech ścian, pod przysłowiowym kocem, z kubkiem przysłowiowej herbaty. Najlepiej w towarzystwie przysłowiowego kota. Także pamiętajcie, ubierajcie się ciepło, jeśli przyjdzie Wam do głowy szalony pomysł skorzystania z naszych kulturalnych sugestii!

 

PIĄTEK

kul 1

mat. organizatora

Dzisiaj o 19.00 w CSW startuje szósta edycja festiwalu POMADA. Główny punkt programu – ekspozycja Test Ducha została umiejscowiona w podziemiach zamku, gdyż – jak twierdzą organizatorzy – „jest to jedno z najsilniejszych miejsc mocy w Warszawie”. Co to właściwie znaczy? Być może odpowiedzi dostarczy sama wystawa, która gromadzi w tym roku obecne w polskiej sztuce współczesnej wątki nienormatywnej duchowości. Oprócz wernisażu czeka Was w ten weekend jeszcze więcej wydarzeń pomadowych, a wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

kul 2

mat. organizatora

Jeśli chodzi o wieczorne podrygi, warto zaufać profesjonalistom. A takimi są bez dwóch zdań Eltron John i Daniel Drumz, którzy dziś o 22.00 wystąpią w barze Studio. W ramach nowego cyklu Kraków City Kingz jego gospodarz, Eltron, ma zamiar prezentować najwybitniejszych władców gramofonu z dawnej stolicy Polaków. Nie będzie smogu, ale na pewno będzie czadowo. Hihi. Wjazd fri.

 

SOBOTA

W sobotę istna klęska urodzaju, jeśli chodzi o miejsca, gdzie można się wieczorem ogrzać i przy okazji posłuchać dobrej muzyki! Ale zaczniemy od propozycji dla najmłodszych.

kul 3

mat. organizatora

Od najbliższego weekendu, w każdą sobotę i niedzielę przez najbliższy miesiąc Galeria Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu otwiera swoje podwoje dla dzieci w wieku 6-12 lat, które zaprasza na rozmaite warsztaty – „od kolażu fotograficznego, malarstwa i rysunku poprzez taniec nowoczesny i towarzyski, muzykę i design aż do działań eksperymentalnych”. Wszelkie szczegóły, dotyczące zapisów znajdziecie tu.

kul 4

mat. organizatora

A teraz już coś dla nieco starszych odbiorców. I to dosłownie – spektakl taneczny This Is Musical Karola Tymińskiego, zamówiony specjalnie na ostatni festiwal tańca Ciało/Umysł, wzbudził tak duże kontrowersje w kuratorce Edycie Kozak, że ta zdecydowała się zastosować cenzurę prewencyjną i usunąć go z programu festiwalu dosłownie w ostatniej chwili. W sobotę o 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na przy ulicy Jazdów 1 będzie okazja przekonać się dlaczego. Nie tylko bowiem czeka nas odroczona premiera spektaklu, ale też dyskusja-konfrontacja z udziałem artysty i pani Kozak. Może być naprawdę gorąco…

 

A teraz pokrótce nasze sugestie na sobotni wieczór, bo jest ich dość sporo [cztery]. Kolejność chronologiczna.

kul 5

mat. organizatora

O 20.00 na Skłocie Przychodnia przy ulicy Skorupki 6A, benefitowa impreza dla uwięzionych ostatnio za bójkę z neonazistami białoruskich antyfaszystów. Zagrają naprawdę fajne kapele, w tym niedawne odkrycie blues-rockowe, kapela Fertile Hump.

kul 6

mat. organizatora

Po drugiej stronie Wisły, w praskich Chmurach, zagrają dwie superfajne kapele. Tania O będzie promować swoją trzecią płytę, a właściwie kasetę, a dziewczyny z Rosa Vertov zaprezentują m.in. materiał z wydanej niedawno epki. Start 20.30, wstęp 15 pln.

kul 7

mat. organizatora

W Miłości z kolei gratka dla miłośników elektroniki – wystąpi pochodzący z Los Angeles producent Nosaj Thing. Start o 21.00, niestety wszystkie bilety zostały już sprzedane. :(

kul 8

mat. organizatora

No i wisienka na torcie. Uwielbiany przez co najmniej połowę redakcji Kulturki duet hip-hopowy SYNY. Jeśli nie słyszeliście ich jeszcze, to jest to must be sobotniego wieczoru. Start o 22.00 Cafe Kulturalna, wejście 25 pln. To może być Wasze najlepiej wydane 25 złotych ever!

 

NIEDZIELA

KUL 9

mat. organizatora

W niedzielę o 20.00 w Eufemii zagra najlepszy warszawski skład free-jazzowy, czyli słynna Pokusa, ale też goście z dalekiej Norwegii – duet Andersen/Røysum. Te 10 złotych na dwa dobre koncerty też warto wydać. ;)

kul 10

mat. organizatora

A teraz prawdziwa bomba! Również o 20.00, w Klubie Proxima, koncert w hołdzie pierwszemu polskiemu girlsbandowi – Alibabkom. Oprócz wspaniałych dam, wystąpi czołówka polskiej sceny reggae/ska. Trzeba Wam bowiem wiedzieć drodzy czytelnicy, że Alibabki były prekursorkami gatunku ska nad Wisłą. Debiutowały singlem W rytmach Jamajca ska w roku 1965, czyli dwa lata po tym, kiedy nieznany wtedy szerzej Bob Marley założył The Wailers i na długo przed tym, gdy rytmy z tropikalnej wyspy odkryła reszta Europy. Bilety w cenie 49/59 zł, ale koncert będzie też transmitowany na żywo w internecie.

 

WTOREK

kul 11

mat. organizatora

Na koniec jeszcze ważna data dla wszystkich fanów sprzężeń, przesterów i tym podobnych bajerów. Nazywani „najgłośniejszym zespołem z Nowego Jorku” A Place To Bury Strangers po raz trzeci wystąpią w Warszawie, tym razem promując swoje najnowsze wydawnictwo Transfixation. Koncert w Cafe Kulturalna poprzedzi support nowojorskiej kapeli GROOMS. Start o 20.00, bilety w cenie 40/60 pln.

 

Pełnego kulturalnych wrażeń tygodnia życzy

Redakcja PS

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!