PAŃSKA KULTURKA NR 10/2014

Dla nocnych marków

W najbliższy weekend najwięcej będzie się działo nocą. W muzeach. W ramach Nocy Muzeów ponad 200 warszawskich placówek otwiera swoje drzwi od popołudnia aż do drugiej w nocy. Zdecydowanie będzie z czego wybierać – możecie np. odwiedzić Elizeum, Pałac Szlenkierów, czy obejrzeć (z okien autobusu) Stację Techniczno-Postojową metra na Kabatach.

Jednym z ciekawszych wydarzeń zaplanowanych na przełom soboty i niedzieli wydaje nam się Komiksowa Noc Muzeów w Bibliotece na Koszykowej – goście będą mogli czytać do woli, a także spotkać się z twórcami komiksu „Praga gada. O wojnie!”. Niewątpliwą atrakcją będzie głos czytającego komiksy słynnego lektora Tomasza Knapika, zaś najwytrwalsi obejrzą „Hydrozagadkę”.

Dla miejskich aktywistów

Osobom zainteresowanym kwestiami własności mienia w Warszawie polecamy debatę Reprywatyzacja w Warszawie – uporać się z Bierutem, którą organizuje Inicjatywa Mieszkańców Warszawy. W czasie debaty, która rozpocznie się w piątkowy wieczór, o 18:30 w Cafe Niespodzianka przy Marszałkowskiej 6, o kwestiach konsekwencji tzw. dekretu Bieruta, dyskutować będą prawnicy, architekci, aktywiści miejscy i przedstawiciel Urzędu Miasta. Z pewnością będzie gorąco.

Dla muzykalnych studentów

Wracamy do nieco lżejszych tematów – jeśli od dyskusji wolicie muzykę, na „zapleczu” Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW odbędą się siódme już „Gardenalia”. Od 15:00 czeka na Was „muzyka, jedzenie, piwo i studencki chill-out”. Wprawdzie nie jesteśmy pewni, co będzie można zjeść, ale piwny chill-out najlepiej wypadnie przy dźwiękach dobiegających ze sceny. Wystąpią Kim Nowak, VNM, Nandu, Rasmentalism i The Dumplings.

Dla wegetarian i mięsożernych (roślin)

Skoro w biuletynie pojawił się już temat jedzenia… Wprawdzie część redakcji preferuje niedzielny Piknik Rodzinny, Wielki Wege-Targ i Cooking Clash w Nowym Forcie, ale są i tacy, którzy zdecydowanie wolą mięso. A dokładniej takie. Rośliny. W ogrodzie Botanicznym UW przez cały weekend potrwa Wystawa Roślin Mięsożernych. Uważajcie, żeby jakaś wygłodniała rosiczka nie nadgryzła osób, z którymi będziecie zwiedzać ekspozycję!

Dla hipstera

Last, but not least, ten weekend to także 11 edycja Mustache: Yard Sale. W sobotę i niedzielę od południa do 19:00, Pałac Kultury będzie gościł na 8000 m2 (do wynajęcia;)) weekendowy „festiwal interdyscyplinarny”, łączący modę i design z panelami dyskusyjnymi, kulinariami i muzyką na żywo. A jeśli emocji nie będzie dość, możecie zajrzeć po sąsiedzku do Kinoteki na Planete+ Doc Film Festival.

Coś czujemy, że Warszawa nie wyśpi się w ten weekend :)

Co sądzisz? Skomentuj!