PAŃSKA KULTURKA #97

Mimo chłodnych nocy, o których w „Pańskiej Kulturce” informujemy od pewnego czasu, lato trzyma się nadal mocno. Warto więc ruszyć się z domu (ew. z bluzą w plecaku). Szczególnie, że okazji do aktywnego spędzania czasu w najbliższy weekend nie zabraknie!

PIĄTEK

Zaczynamy mocnym akcentem. Już dziś o 19:30 w Galerii Różnia (przeczytajcie też nasz tekst o tym miejscu!) odbędzie się… premiera… performens… frapujące wydarzenie literackie Karoliny Plinty o takim tytule, że aż dziw, że Facebook jeszcze nie usunął eventu ;) Jeśli chcecie dowiedzieć się, co kryje się pod hasłem „Wypierdalaj ze sztuki” – wybierzcie się na Mokotów.

O apartamentowcach zwykle nie piszemy, szczególnie w ramach „Kulturki”, ale tak się szczęśliwie złożyło, że w jednym z nich, a dokładniej w „Cosmopolitan” przy Twardej rozpocznie się dziś bardzo oryginalna wystawa, w ramach której przez dwa tygodnie będzie można oglądać kolaże-wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej, niekoniecznie kojarzonej ze sztukami plastycznymi, a bardziej z zabawą słowem.

Piątek i sobota to także święto piwa i muzyki. W „Progresji” (Fort Wola 22) odbędzie się 1. Beer Craft Festival – w jednym miejscu spotka się 20 rzemieślniczych browarów, reprezentacje sklepów z piwem, a także zespoły (w tym reprezentujące poszczególne browary!). Po koncertach i konsumpcji na miejscu, afterparty w warszawskich multitapach. Pewne jest tylko to, że na jednym się nie skończy.

Ale jeśli atmosfera rockandrolla w oparach stoutów nie jest tym, czego oczekujecie od piątkowego wieczoru, wybierzcie się do Rejsu na kolejne objawienie kolektywu „Piosenka jest dobra na wszystko”. W programie globalne ocieplenie, afera reprywatyzacyjna i złamane serce po wakacyjnej miłości. Wszystkie problemy można wytańczyć nad Wisłą, nawet jeśli noc będzie chłodna.

SOBOTA

W sobotę rano rozpocznie się wydarzenie, które co roku jakoś nas zaskakuje (jak zamknięty monopolowy w Zielone Świątki). Tym razem jednak o nim pamiętamy i przypominamy także Wam! Miejskie autobusy, tramwaje, pociągi i rowery mają swoje święto – Dni Transportu Publicznego. (w sobotę i niedzielę) Wprawdzie ZTM stara się, aby impreza była niespodzianką dla uczestników, skąpiąc szczegółów na facebookowym evencie, ale my swoje wiemy. Na terenie zajezdni autobusowej i tramwajowej przy Woronicza odbędzie się piknik, w czasie którego będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca, poznać tajniki obsługi pojazdów, a nawet zobaczyć specjalny pokaz odbijania „zakładników” przez Żandarmerię Wojskową.

Skoro już spędzicie dzień w zajezdni tramwajowej, to wieczorem warto podtrzymać technologiczne klimaty. Ansome – legenda UK techno – pojawi się w Nowej Jerozolimie. Po raz pierwszy w naszym kraju! Prawdopodobnie w niedzielę nie będziecie niczego pamiętać z poprzedniego wieczoru, ale i tak (albo – tym bardziej dlatego!) warto.

NIEDZIELA

Niedzielę można przespać, a można też wybrać się do Teatru Nowego na rodzinne warsztaty o architekturze, organizowane przez Tu Było, Tu Stało. Najmłodsi (ale i ich rodzice) dowiedzą się m.in. czym jest miasto, jak działa i kto w nim pociąga za sznurki. Oby obyło się bez polityki :)

W weekend można też trochę pościemniać. Magicznie. Np. na Festiwalu Magii i Ściemy na pl. Hallera. Socrealistyczna okolica zamieni się w cyrkowe królestwo, pełne niesamowitych atrakcji. Aha – nie przestraszcie się hasła „tresura” – organizatorzy wydarzenia są, podobnie jak nasza redakcja, przeciwnikami wykorzystywania zwierząt dla ludzkiej rozrywki. Jedyne „zwierzęta” na wydarzeniu to te sceniczne – cyrkowi aktorzy! :)

A wieczorem z całą pewnością Dolina Służewska wypełni się po brzegi, bo właśnie tam, przy SDK (ul. Bacha 15) odbędzie się bezpłatny, plenerowy koncert trzech panów Waglewskich. Tej marki nie trzeba reklamować – idealne zamknięcie weekendu!

Co sądzisz? Skomentuj!