PAŃSKA KULTURKA #96

Choć noce wrześniowe są chłodne, najbliższy weekend zapowiada się całkiem gorąco. Sprawdźcie nasze propozycje najciekawszych wydarzeń kulturalnych.

 

PIĄTEK


Zaczynamy od wrześniowej edycji Miejskiego Pikniku. Tym razem przez cały miesiąc w Warszawa Powiśle będziecie mogli wziąć udział w wykładach, spotkaniach, projekcjach filmów i targach, związanych z dizajnem. Dizajnerski przegląd wystartował już przedwczoraj, a szczegółowy program znajdziecie w powyższym linku.

Dzisiaj o 19 w Teatrze Stanisławowskim premierą chore-opery Śniąc o śmierci, rozpocznie się 2. Festiwal Oper Barokowych. Bilety na dzisiejszy spektakl zostały już wyprzedane, ale przegląd potrwa do 18.września, a w programie między innymi zeszłoroczny Orlando w reżyserii Natalii Kozłowskiej, czy pierwsze od blisko 300 lat wykonanie opery Leonardo Vinciego Semiramide Riconosciuta. Polecamy serdecznie, nie tylko fanom opery!

Kolejna edycja Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik to nie tylko fascynujące debaty, spektakle, czy wreszcie wystawa wokół tegorocznego podtytułu Pokusa nieśmiertelności. To także dzisiejszy mini-festiwal muzyki elektronicznej Przemiany Live!. Kuratorem wydarzenia jest znany z organizacji cyklu Fala Dźwięku Łukasz Strzelczyk, nie dziwi więc, że będzie szansa usłyszeć najbardziej awangardowych artystów sceny techno – m.in. Kangding Ray, Objekt, Moa Pillar.

Zlokalizowany przy ulicy Solec 38 bar The Cool Cat kusi dzisiaj amatorów street artu wernisażem analogowych zdjęć raczkującego polskiego graffiti z lat ’90. Będzie okazja przejrzeć kultowy katalog Graffiti Goes East, a o dobrą wczuwkę muzyczną zadba Risky. Start o 19.

 

SOBOTA


Sobotę proponujemy zacząć na Placu Defilad. Już od 11 zaczną się tam warsztaty Puzzle na Placu, podczas których literalnie możecie ułożyć nasze miasto z puzzli. Do dyspozycji będą dwie układanki po przeciwległych stronach placu, a zadanie będzie realizowane w grupach 10-12 osobowych co 45 min (z przerwą między 14 a 16) do godziny 19.

O 20 z kolei startuje niezwykły projekt artystyczny, czyli Wizualne Spa. Niezwykły nie tylko z uwagi na umiejscowienie go w niezbyt kojarzącym się ze sztuką współczesną Błękitnym Wieżowcu, ale też za sprawą szczególnej formy ekspozycji prac. Na widzów czeka aż 25 kameralnych „gabinetów zabiegowych”, wyposażonych w sprzęt audio/video, sound-scape, ale też performance. W sumie aż 30 polskich artystów opracowało program, oferujący widzom ekskluzywne doświadczenia w ciągu najbliższych trzech dni trwania ekspozycji. Warto sprawdzić, czym uraczy nas Wizualne Spa.

Jeśli macie ochotę teleportować się na jedną noc do krainy najgorętszych klubowych bitów, koniecznie udajcie się do Iskry. Agencja muzyczna Vibe Drop we współpracy z Electronic Beats przygotowała naprawdę spektakularny mini-festiwal. Na uczestników czekają dwie sceny oraz after-party, które zaroją się od znakomitych producentów i djów. Wystąpi m.in. Busy P, założyciel kultowego Ed Banger Records, Marten Horger i Djoko z Niemiec, ale też Stanton Warriors i cała plejada polskich wykonawców szeroko pojętej elektroniki.

 

NIEDZIELA


Kolejna propozycja z programu festiwalu Przemiany to niedzielne Śniadanie nad rzeką. Na scenie letniej w Parku Odkrywców odbędzie się piknik i targ zdrowej żywności, którym towarzyszyć będą spotkania z ekspertami w dziedzinie dietetyki i kultury jedzenia. Przyjemną oprawę muzyczną zapewni Dj Phoen. Śniadanie zacznie się o 11 i przeciągnie do podwieczorku, do 18. Mniam mniam, palce lizać.

 

WTOREK


Ciekawie zapowiadają się wtorkowe koncerty w klubie CH25, na miejscu dawnej Chłodnej 25. Wystąpią dwa zaprzyjaźnione alternatywno-gitarowe składy z Rosji: poruszający się w stylistyce post-pop, pop-noir, avant-pop Shortparis z Sankt Petersburga i bardziej psychodeliczny, kijowski zespół H.Soror.

 

ŚRODA


W środku tygodnia kolejna odsłona imprezy Ile dałbyś by zapomnieć w Hockach Klockach nad Wisłą. Chyba jedyna impreza w mieście, gdzie przez całą noc usłyszycie jedynie polski hip hop, w tym dużo kawałków, które wolelibyście zapomnieć.

 

Przyjemnych wrażeń kulturalnych życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!