PAŃSKA KULTURKA #87

Pogoda na weekend jak dzwon, nic tylko wyjechać za miasto…albo wykorzystać jedną z naszych propozycji na kulturalne spędzenie czasu w mieście. Mamy ich naprawdę sporo!

 

CZWARTEK

Wczoraj zaczęły się obchody siódmych (aż trudno uwierzyć, że czas tak leci) urodzin Warszawa Powiśle. Z tej okazji prowadzący miejscówkę przygotowali sla nas wielce ciekawy cykl wykładów, spacerów i projekcji o architekturze i urbanistyce. Szczegółowy program znajdziecie w linku, dzisiaj o 21.00 projekcja filmu Sfabrykowany krajobraz.

A dzisiaj o 19.00 spektaklem opery Don Giovanni w Warszawskiej Operze Kameralnej rozpoczyna się 26. Festiwal Mozartowski w Warszawie. Jest to jeden z największych przeglądów muzyki słynnego kompozytora na świecie, a potrwa do końca lipca. Koniecznie wybierzcie się na którąś z oper! Wspaniałe wrażenia gwarantowane!

Również dzisiaj o 21.00 w klubie Progresja wystąpi reaktywowany niedawno świetny zespół ukraiński 5’Nizza. Co prawda organizatorzy życzą sobie za bilety jak za zboże, ale nie wątpimy, że duża sala klubu zapełni się fanami tej doskonałej kapeli.

Z kolei zupełnie za darmo, o godzinie 20.00 na Placu Defilad zagra znakomite polskie trio Xenony. Serdecznie polecamy, ich nowoczesna muzyka, oparta na brzmieniach analogowych syntezatorów jest arcyciekawa.

W kwietniu tuż przy pomniku Syrenki otworzyła się nowa knajpa na statku pod nazwą Wynurzenie. Szybko zdobyła serca klientów ponoć znakomitą szamą, dużym wyborem kraftowych piw i drinków. Teraz spróbują powtórzyć sukces gastronomiczny w zakresie muzycznym. W ten weekend wystartuje ich weekendowy cykl imprezowy. W każdy czwartek usłyszymy brzmienia retro, w piątki piosenki, a w soboty elektronikę. Dzisiaj zagrają panowie z 6T’s Club, jutro Piosenka jest dobra na wszystko, a w sobotę selekcję techno zaserwują Pitti Schmitti i Sovinsky. Na pewno wpadniemy sprawdzić, jak to hula.

 

PIĄTEK

W piątek otwiera się nowa nadwiślańska miejscówka, która zakotwiczyła przy Płycie Desantu. Rejs to najmłodsze klubowe dziecko Witka Grzybowskiego, odpowiedzialnego za stworzenie Hydrozagadki, Chmur oraz ostatnio Zoo Marketu. W pierwszy weekend wystąpią m.in. Gin Platonic, Double Trouble i Dj Nebaz. 

Z kolei w Eufemii dziewiąta edycja dziewczyńskiej imprezy Grils To The Front! Tym razem usłyszymy koncerty pop-punkowego duetu z Włoch She Said Destroy!, synth-popowego trio Wilcze Jagody, a after poprowadzą Trailer Park Girls. Start o 20.30.

O 22.00 w 1500m2 do wynajęcia rozpocznie się impreza, której headlinerem będzie Ben Klock – jedna z największych gwiazd muzyki techno. Na iwent zapisało się prawie 2000 osób, co doskonale oddaje skalę hajpu pana Klocka. Hajpu zresztą zasłużonego, bo jego sety są naprawdę dobre. Polecamy!

 

SOBOTA

Kolejny dzień weekendu polecamy zacząć na Bródnie, a konkretnie w Parku Rzeźby. O 10.00 zacznie się piknik, będzie serwowana kawa, herbata i ciastka, w planie również spacer z przewodnikiem i warsztaty dla dzieci.

Tymczasem po drugiej stronie rzeki, o 12.00, pod kamienicą przy Noakowskiego 16, wyruszy pierwsz wycieczka rowerowa śladami warszawskich wałków. Zorganizowana przez Miasto Jest Nasze dość smutna ekskursja zapozna uczestników z działkami i budynkami w Warszawie, które w niejasnych okolicznościach trafiły w ręce handlarzy roszczeń.

Jesteśmy niezmiernie radzi, że włodarze dzielnicy Bielany odeszli od festyniarskiej stylistyki disco-polo (pisaliśmy o tym i na blogu i do urzędu dzielnicy) przy organizacji imprez. Dzięki temu, utrzymana w tematyce słowiańskich obchodów Nocy Kupały sobotnia impreza plenerowa na Kępie Potockiej przy zajezdni Gwiaździsta zapowiada się naprawdę pysznie! W planie m.in. warsztaty: motanek, etniczno-zielarski, wróżbiarski, śpiewu białego, gra terenowa w poszukiwaniu kwiatu paproci, pokaz tańca hawajskiego. Całodzienne zabawy uwieńczy koncert znakomitego zespołu Pleśni. Początek o 14.00.

A nieopodal, również na Kępie Potockiej, w Cafe Jurta wystąpi o 20.00 Maciek Wachowiak ze swoim nowym projektem Max Bravura. Ten utalentowany śląski wokalista, gitarzysta i songrajter znany jest z formacji Slutocasters, której był liderem. W obcenym składzie prezentuje nieco bardziej intymne piosenki, zaranżowane dużo gładziej, wciąż jednak wyczuwalna jest postpunkowa energia.

Na Placu Zabaw wystąpi o 20.00 formacja Skeletons. Pochodzący z Ohio muzycy są integralną częścią nowojorskiej sceny undergroundowej, w swojej dotychczasowej karierze zmieniają z płyty na płytę swoje artystyczne oblicza. Zapowiada się naprawdę ciekawie, a koncert  oczywiście za darmo.

NIEDZIELA

W niedzielę od godziny 13.00 w nowej siedzibie galerii Czułość przy Brzozowej 27/29 letnia edycja Zinefestu. Jeśli interesuje Was alternatywna prasa albo po prostu chcecie miło spędzić dzień przy dobrej szamce i ciekawych dźwiękach, wpadnijcie tam.

 

Przyjemnego weekendu życzy

Redakcja PS

 

Co sądzisz? Skomentuj!