PAŃSKA KULTURKA #86

Połowa czerwca za pasem, wszyscy nastrajają się wakacyjnie. A my mamy dla Was kolejną porcję wydarzeń ze Stolicy!

PIĄTEK

Już w piątek 17 czerwca w Eufemii odbędzie się Drukuj! Warm Up Party z okazji trzeciej edycji zinowych spotkań. Zagrają Karol z WCR, Dj Sport oraz Dj Tony Trush. Zinfest Drukuj odbędzie się dopiero 26 czerwca, jednak Warm Up Party to dobra zapowiedź tego, co Was czeka już wkrótce w Czułości!

Z kolei w Barze Sportowym Agrykola odbędzie się wyjątkowa podróż w kosmos. SPACE TRAVEL #1 to cykl, w ramach którego wystąpią niebanalni dj’e i producenci charakteryzujący się niepodrabialnym stylem. Na pierwszy ogień idą PTAKI (The Very Polish Cut Outs/Transatlantyk), Mutual Attraction (NOUS/GET THE BALANCE RIGHT) oraz MKO (dype). Start o 21.

Z kolei pod dachem 1500m2 odbędzie się impresa pod znakiem Recognition: premiera Hideland Jacka Sienkiewicza. Nowy album zbiega się z podsumowaniem 20-letniej kariery producenta. Obok Sienkiewicza zagrają także Tumult Hands, Jurek Przezdziecki, Michał Wolski oraz Chino, a także Mic Ostap i MO.

SOBOTA

Sobotę rozpoczniemy od Festiwalu Rzemieślników w Muzeum Warszawskiej Pragi. Od godziny 10 prascy wytwórcy zdominują Festiwal, będącym kulminacyjnym wydarzeniem cyklu „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy.” Od rana do wieczora zapraszamy na warsztaty z rzemieślnikami, w tym „Repair Cafe”. Spotkać będzie można m.in. krawca, konserwatora, złotnika, sztukatora czy szczotkarza. Pełen program wydarzenia na stronie muzeum.

Z kolei o godzinie 14.30 na Festiwalu Rzemieślników pojawią się twórcy projektu Kamionek Milowy, którzy opowiedzą o swojej inicjatywie oraz planach na najbliższe miesiące. Poznać będzie można również nieco historii Kamionka, a także wziąć udział w dyskusji.

Z Pragi na Pragę jest bardzo blisko – dlatego zapraszamy również w odwiedziny na ZOO Market od godziny 11. Klasyczny pchli targ, na którym będzie można kupić książki, winyle, rowery, szkło i inne ciekawe bibeloty. Wszystko w klimacie vintage.

W sobotnie przedpołudnie w Ogrodzie Krasińskich odbędą się doroczne Imieniny Jana Kochanowskiego! To już piąta edycja wydarzenia. Jak co roku, pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy. Podczas literackiego pikniku będzie można m.in. obejrzeć ze swoimi pociechami specjalny spektakl na dzień dobry, posłuchać paneli dyskusyjnych z pisarzami, posłuchać recitali czy potańczyć, a także uczestniczyć w pokazie kulinarnym. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

W ten weekend świętujemy również 100-lecie przyłączenia Kępy, Gocławia I Grochowa do Warszawy. Z tej okazji w Parku Skaryszewskim obchody: wystąpią m.in. Smolik & Kew Fox, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Piotr Zioła, Mamadou Diouf i Sama Yoon i wielu innych. W programie także strefa działań literackich, program artystyczny, kiermasz, strefa gastronomiczna oraz strefa zabaw dla dzieci.

W sobotę zapraszamy serdecznie na kolejną edycję Żarcia Na Kółkach, które towarzyszyć będzie Stołecznemu Piknikowi na Stadonie Syrenki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Pańska Skórka. Nie zabraknie foodtrucków, znanych z wcześniejszych edycji Żarcia. Ponad to, nie zabraknie atrakcji dla dzieci, warsztatów kulinarnych oraz najlepszego jedzenia!

Na wieczór zaprosimy Was do Offside, gdzie pod hasłem “Shame and SKAndal in the family!” zagra kolektyw 6T’s Club. Będzie to jedyna taka, niepowtarzalna impreza w rytmach Jamajki i SKA, która odbędzie się w prasko-squaterskim lokalu.

NIEDZIELA

O godzinie 17 zapraszamy na Most Grota-Roweckiego, gdzie popłynie Fala dźwięku #37, pod hasłem „PRZESTRZEŃ”. Zagrają Astma, Teenage Lightning oraz Jakub Lemiszewski. Zbiórka po żoliborskiej stronie Mostu.

Na wieczór zapraszamy do Prochowni Żoliborz, gdzie odbędzie się skandynawski weekend. Midsommar to idealna okazja aby zasmakować szwedkiego kina pod chmurką. O godzinie 21.30 pokaz filmowy prosto ze… Szwecji!

A teraz szybko przeskoczymy kilka dni w tygodniu i… lądujemy w kolejnym tygodniu.

CZWARTEK

Tym razem nadszedł czas na obcowanie ze sztuką. 23 czerwca w Fundacji ARTon odbędzie się otwarcie wystawy Barbary Kozłowskiej „Wszystko to możesz zobaczyć gdziekolwiek”. Kuratorką wystawy jest Marika Kuźmicz. Kozłowska to artystka znana z lat 70., kiedy to uczestniczyła m.in. w Sympozjum „Wrocław 70” czy „Zjeździe Marzycieli” w Elblągu 1971. Instalacja, która zostanie zaprezentowana w Fundacji, to pochodzące z 1976 roku „Negatywy fikcji”. Kozłowska działa na granicy performansu oraz „ulotnych interwencji przestrzennych”. Aby dowiedzieć się, co kryje się pod tym enigmatycznym sformułowaniem, warto odwiedzić wystawę.

O godzinie 19. odbędzie się wernisaż wystawy słynnego nowojorskiego fotografa ulicznego, Bruce’a Gildena w Leica Gallery! To jedna z niewielu okazji, aby przyjrzeć się pracom mistrza na żywo. „American Made” to projekt jeszcze świeży, bo zaprezentowany po raz pierwszy w 2015 roku. Prezentowane fotografie składają się z kilkudziesięciu portretów, małomiasteczkowych pejzaży i martwych natur, a wykonane zostały w latach 2013–2014 na amerykańskiej prowincji.

Pozostając w temacie fotografii, zapraszamy również na kolejną edycję kina letniego “Wszyscy jesteśmy fotografami” na Placu Defilad. 23 czerwca cykl rozpocznie się od pokazu filmu ‘Her Aim Is True” w reżyserii Karen Whitehead o życiu i twórczości Jini Dellaccio, znanej z fotografii muzyków i nie tylko. Pełen opis cyklu na stronie wydarzenia.

Życzymy udanego tygodnia!

Ekipa Pańskiej Kulturki

Co sądzisz? Skomentuj!