PAŃSKA KULTURKA #85

W tym tygodniu mamy dla Was fuuuurę propozycji. Bo w naszym mieście dużo się dzieje – i to dzieje się naprawdę ciekawie. No to hop!

 

PIĄTEK

Zacznijmy od wydarzeń, które już się zaczęły, ale potrwają jeszcze jakiś czas. Po pierwsze kilka szacownych instytucji, m.in. Instytut Filozofii UW, wydział „Artes Liberales” i Fundacja im. Barbary Skargi zapraszają na arcyciekawą konferencję, która potrwa do niedzieli. Będzie to piąta odsłona cyklu Myślenietym razem zaś omawiany jest problem Wiedzy i Fikcji. Szczegółowy plan wystąpień znajdziecie, klikając w goingowy obrazek.

Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego trwa już z kolei konferencja naukowa „Szkoda, że państwo tego nie widzą”, na której wykładowcy Instytutu Kultury Polskiej UW opowiadają o kulturowych przedstawieniach sportu. Ale gwoździem programu będzie wieczorny mecz otwarcia Euro 2016 we Francji, komentowany na żywo przez Tomasza Zimocha i Mateusza Kanabrodzkiego. O ile na konferencję wstęp jest wolny, o tyle by obejrzeć mecz, trzeba napisać maila na adres bilety@instytut-teatralny.pl. Pospieszcie się, a być może jeszcze złapiecie wejściówki z dzisiejszej puli!

O godzinie 16.00 startuje dziś Święto ASP! Zainauguruje je wystawa, podsumowująca rok akademicki na dziedzińcu uczelni. Mamy nadzieję, że kapryśna pogoda nie pokrzyżuje zbytnio szyków młodym artystom. Oprócz wernisażu cała masa plastycznych i muzycznych atrakcji w kilku lokalizacjach, dużo ciekawych rzeczy będzie się działo również na innych wydziałach, a wszystkie szczegóły znajdziecie, klikając w link poniżej.

O 20.00 w ogrodzie kawiarni Zieleniak wystąpi nasza ulubienica i zaraz nasza najserdeczniejsza fanka – Teściowa wraz z Zięciem. Ta nietuzinkowa warszawska tekściarka i piosenkarka zadebiutowała na naszych pierwszych urodzinach dwa lata temu, a od tego czasu zagrała już bardzo wiele koncertów i podbiła serca wielu słuchaczy. Zapewne i dzisiaj skradnie kilka. Kto jeszcze nie zna duetu Teściowa Śpiewa – koniecznie niech bierzy wieczorem do Zieleniaka!

W zeszły weekend uszło naszej uwadze pojawienie się nowej miejscówki nad Wisłą. Co prawda nazwa Grunt i Woda jest sooo 2013, ale warto wybrać się tam, by sprawdzić ich imprezową ofertę. Dzisiaj zagrają We Have Cookies, MNow i Pan Filip, jutro hulanki zapewni sprawdzony warszawski duet AM Radio.

„Setki jeżeli nie tysiace imprez, hektolitry wspólnie wypitego alkoholu, setki zdartych podeszw, dziesiątki drobnych urazów, skandali i dziwnych historii… a nawet jedne oświadczyny. Chcę Wam podziękować za te 6 lat szaleństw.” Tak swoją djską działalność opisuje ojciec jednego z najciekawszych cykli imprezowych Warszawy, czyli Warsaw Balkan Madness, Robert Radzimirski. W planie szalonej nocy w klubie Iskra dwa koncerty i dj sety, a dla głodnych futbolowych wrażeń Euro – dwa duże ekrany. To na pewno będzie niezapomniana bibka!

Z kolei już po meczu, od 23.00 na Placu Defilad przed barem Studio odbędzie się densing, na który zapraszają magazyn Zwykłe Życie oraz dje – Adam i Sam Karol.


SOBOTA

Raduje nas coraz większa ilość oddolnych inicjatyw, nadających koloryt stolicy. Kolejną z nich są Dni Warszawy – czyli dwudniowy piknik rodzinny na Polu Mokotowskim. W programie m.in. targi śniadaniowe, kino pod chmurką, koncerty i potańcówka. Mamy nadzieję, że piknik będzie udany, a Dni Warszawy wpiszą się na stałe do kalendarza letnich warszawskich wydarzeń kulturalnych.

Nim ruszycie na sobotnie tańce, warto się posilić czymś dobrym. Np. tradycyjną koreańską potrawą, której będzie okazja spróbować w godzinach 19-23 w Klubojadalni Eufemia.

A energia się przyda, bowiem w niedawno otwartym Barze Sportowym Agrykola wystąpi jeden z najbardziej znanych djów i producentów na świecie, Eric Duncan. Support zapewni mu czołówka warszawskiej sceny klubowej, m.in. Artur8, Jealo i Matat Professionals. Wstęp wolny!

Szukającym nieco bardziej osobliwych wrażeń, polecamy udanie się do klubu Chmury na queerowo-feministyczny wieczór muzyczny. Zagrają Hot Tears z USA oraz Vittuma i Wilcze Jagody. Start o 20, wejście za dyszkę.

NIEDZIELA

Na niedzielny wieczór proponujemy wizytę nad Wisłą. O 20 w Hockach – Klockach odbędzie się slam poetycki, a o 21 w Cudzie zagra fenomenalny zespół jazzowy HoTS. Oba wydarzenia będą bezpłatne.

Z kolei miłośników teatru oraz twórczości Andrzeja Wajdy zapraszamy do kina Luna, gdzie o 21 odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu Niewinni czarodzieje, powstałego w oparciu o słynny film.

PONIEDZIAŁEK

Na początek tygodnia aż trzy różne, ciekawe wydarzenia. Na scenie kameralnej Teatru Polskiego Czytanie-instalacja przestrzenna – Bioport Tomka Wódkiewicza z tekstem, opartym o film eXistenz Davida Cronenberga. Początek o godzinie 19.

W Bemowskim Centrum Kultury, również o 19, premierowe wykonanie utworu Tadeusza Czechaka Orientoscope zaprezentuje 3275 Kg Orchestra. Wstęp na koncert bezpłatny.

I jeszcze propozycja dla najmłodszych: w klubokawiarni Życie jest fajne przy ulicy Grójeckiej 68 teatr cieni CzujCzuj zaprezentuje małym i dużym legendy warszawskie. Wpływ z biletów „co łaska” zostanie przekazany na rehabilitację Frania Staszewskiego.

Miłego tygodnia życzy Redakcja PS!

Co sądzisz? Skomentuj!