PAŃSKA KULTURKA #84

Przed nami weekend wielu uciech: nie tylko jedzeniowych, ale także spacerów, targów i innych umilaczy czasu. Sprawdźcie razem z nami, co w Warszawie piszczy! Zapraszamy do lektury!

Piątek 3 czerwca przebiegnie pod znakiem Soul Service w Hockach Klockach. Na nadwiślańskim brzegu będzie można posłuchać soulu, funku i innych ciekawych brzmień lat 60. i 70., a to wszystko za sprawą pięciu dj’ów, którzy specjalizują się w szperaniu w płytach! Soul Service są autorami aż siedmiu albumów-kompilacji  z polską muzyką lat 60/70, m.in. serii płytowej „Polish Funk”.

Kolejnym wydarzeniem, na które warto się wybrać, jest otwarcie sezonu letniego w Barze Sportowym Agrykola. Przez weekend będzie można wziąć udział w takich wydarzeniach towarzyszących jak m.in. piątkowym koncercie Mazolewski Quintet w Centrum Sztuki Współczesnej czy sobotnim Basket Park Cup. W niedzielę niepowtarzalna dyskoteka dla dzieciaków oraz kącik dla maluchów.

W piątek 3 czerwca zapraszamy również do kawiarni 8 stóp na kolejną edycję Złych Filmów, czyli projekcji najgorszych-najlepszych produkcji filmowych. W ten dzień pokazany zostanie „The Giant Claw” z 1957 roku, opowieść o Wielkim Ptaku z innej galaktyki, który przybywa na nasz glob…

Natomiast jeśli ktoś preferuje imprezę pod dachem, a niekoniecznie w plenerze, to proponujemy klasyczny Brutaż w Kulturalnej lub Miłość Ci Wszystko Wybaczy w Miłości na Kredytowej, gdzie wystąpi Yorüba.

Już w niedzielę 5 czerwca będzie można posilić się śniadaniowo na lokalnych Targach Śniadaniowych na Gocławiu i Mokotowie. To okazja, aby skosztować potraw i produktów od lokalnych dostawców i restauratorów na świeżym powietrzu.

W sobotę rusza również weekendowy Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych, który potrwa aż do niedzieli. Inicjatywa wspiera lokalne księgarnie, bo jak mówią organizatorzy: „Księgarnie to instytucje kultury, a kupowanie książek to proces, nie transakcja”! Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się ze zbiorami takich księgarń jak Antykwariat Kwadryga, Bajbuk, Bęc Zmiana, Bookoff, Czuły Barbarzyńca na Piwnej, Jak wam się podoba, Księgarnia Czarnego, Księgarnia Dwie Siostry, Księgarnia na Pradze, czy Tarabuk, oraz wiele, wiele innych. Nie obędzie się bez wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. YouTube Party z Łukaszem Orbitowskim, Bajkoczytania z Panem Poetą, Detektywistycznej Gry Miejskiej Operacja księgarnia czy wycieczka edukacyjnej „Korczak na rowerze”.

Również w sobotę rusza ZOO Market! Market usytuowany będzie obok wybiegu dla miśków w warszawskim Zoo, obok praskiej katedry. Ideą marketu jest stworzenie unikalnego pchlego targu w stylu vintage. NA ZOO Markecie znajdziecie m.in. szkło, porcelanę, tkaniny, ubrania, zabawki, antykwariaty z książkami, komiksami i winylami oraz bar i żarcie na kółkach.

W sobotę propozycji targowo-zakupowych nie ma końca. Zapraszamy również do Antykwariatu Grochowskiego Piwnica, który inauguruje swoją powiększoną działalność! Podczas otwarcia nowego lokalu zagra Risky, lokalny dj, digger, kolekcjoner płyt winylowych, organizator i współorganizator takich wydarzeń jak Record Store Day Warsaw 2016, Record Love A Fair, Tysiące Winyli czy Winyl Market .

Również tego dnia w Pałacu Kultury odbędzie się kolejna edycja Mustache Yard Sale. Jak zwykle nie obejdzie się bez najnowszych kolekcji polskich niezależnych projektantów mody i designu, jedzenia z lokalnych knajp czy oprawy muzycznej w najlepszym, polskim wydaniu.

Wieczorem polecamy wybrać się do Plażowej, gdzie w ramach inauguracji Męskiego Grania wystąpi Fismoll, polski singer-songwriter światowej klasy o niezwykłym, rozpoznawalnym stylu i głosie. Do tej pory Fismoll wystąpił na takich festiwalach jak m.in. The Great Escape, Eurosonic Noorderslag, Sziget, United Island czy Open’er Festival. Jego debiutancki album nosi tytuł „At Glade”.

Z kolei niedziela, 5 czerwca, to dzień pod znakiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej. O godzinie 16.00 zapraszamy do Księgarni Bookoff w MSN, gdzie odbędzie się spotkanie z Łukaszem Zarembą, tłumaczem książki Nicholasa Mirzoeffa „Jak zobaczyć świat” oraz fotografem Witkiem Orskim. Publikacja została współwydana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw i Wydawnictwo Karakter.

We wtorek 7. czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się debata pt: „Mieszkania2030. Jaka polityka mieszkaniowa dla Warszawy?”. W debacie wezmą udział m.in. Justyna Biernacka z Oddziału Warszawskiego SARP, dr Aleksandra Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast, Filip Kowalik z Miasto2077 czy Michał Olszewski, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy. Spotkanie poprowadzą Joanna Erbel (Fundacja Blisko) oraz Maciej Chorzelski (Miasto Think Tank). Tematem debaty będzie przede wszystkim wizja przyszłej polityki mieszkaniowej Warszawy.

Hocki Klocki mają dla Was propozycje spacerowe. Wraz z Warszawą Na Wyrywki prezentują nowy cykl varsavianistyczny, w ramach którego poznacie historię i ciekawostki na temat wybranej części miasta. Będą to nie tylko spacery czy wycieczki rowerowe, lecz także wykłady i pokazy slajdów. Tym razem zapraszamy na niedzielny spacer po Solcu. Będzie to 90-minutowy spacer po fragmencie Powiśla. Wycieczka zakończy się w Hockach, gdzie będzie można obejrzeć zdjęcia i mapy starego Solca. Pokaz odbędzie się z udziałem Piotra Wierzbickiego – licencjonowanego przewodnika warszawskiego, twórcy fanpage’a Warszawa na Wyrywki.

Życzymy udanego weekendu,

ekipa Pańskiej Kulturki!

Co sądzisz? Skomentuj!