PAŃSKA KULTURKA #82

Ostatnio pogoda nie była dla Warszawiaków łaskawa, jednak wszystko zaczęło zmierzać w dobrym kierunku. Warto skorzystać ze słoneczka, a przy okazji z naszej małej weekendowo-tygodniowej ściągi kulturalnej.

19. maja na PGE Narodowym ruszyła Komiksowa Warszawa. Podczas wydarzenia odbędą się nie tylko spotkania autorskie czy prezentacje nowych komiksów, ale także warsztaty dla dzieci, debaty czy spotkania z zagranicznymi autorami. Przyznane zostaną również nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszych krajowych twórców podczas afterparty w Pomost511. Pełny program można znaleźć na stronie Komiksowej Warszawie. Wydarzenie potrwa do 22. maja.

Również na PGE Narodowym odbywają się Warszawskie Targi Książki, na którym miano gościa honorowego zostało przyznane Węgrom. Podczas Targów odbędą się nie tylko spotkania autorskie, prezentacje tematyczne czy warsztaty dla dzieci, ale również promocje książek, wspólne czytanie z udziałem znanych aktorów czy dyskusje. Pełen program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Targów. Targi potrwają do 22. maja.

Piątek 20. maja to przede wszystkim świetne wydarzenia na nadwiślańskim bulwarze: o godzinie 20.00 w Cudzie nad Wisłą rusza Noc Cudów, podczas której zagra duet Double Trouble. Natomiast w Hockach Klockach odbędzie się kolejna edycja BAD BITCHES, tym razem pod hasłem „Wszystko pływa”. Natomiast jeśli nie pałacie sympatią do wiślanej bryzy, warto wybrać się na Mokotowską, gdzie odbędzie się jedyne w swoim rodzaju Święto na Mokotowskiej w Między Ustami. Święto potrwa trzy dni, i nie obejdzie się bez wyśmienitego jedzenia, doskonałej muzyki (w sobotę 21. maja zagra m.in. DJ Truścin z kolektywu 6T’s Club, oraz kwartet smyczkowy). Z kolei na Żoliborzu otwarcie sezonu ogródkowego w Prochowni pod hasłem Żolifornication. Zagrają {DEEPWATER},Wae & Gajkowski, TOTALNIE COOL oraz Pita & Faffini. Start o 20.
20. maja w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się enigmatyczny Festiwal Okultury, który potrwa dwa dni. Festiwal odbywa się w ramach świętowania piętnastolecia Wydawnictwa Okultura. Nie zabraknie dawki wizji, muzyki, rozmów o wydarzeniach z pogranicza duchowości i kontrkultury. Odbędzie się również urodzinowy toast, pokazy filmowe, a także koncerty. A to wszystko by wprowadzić uczestników w pasjonujący świat okultury! Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Od zmierzchu do świtu to niezwykłe wydarzenie w ADA Puławska dla nocnych marków i miłośników komiksów w jednym. 21. maja w sobotę  odbędzie się wspólne, nocne rysowanie komiksów, które stworzą jedyny w swoim rodzaju zin. Wstęp na wydarzenie jest całkowicie darmowy, mile widziani zarówno profesjonalni rysownicy, jak i amatorzy. Na przyszłych autorów komiksów czekają materiały i narzędzia do rysowania. Podczas imprezy odbędzie się również akcja artystyczna Marty Bystroń oraz wiele innych atrakcji. Start o 21.

21. maja na Polu Mokotowskim odbędzie się długo wyczekiwany przez miłośników czworonogów Warszawski Dzień Zwierząt. Podczas wydarzenia odbędzie się nie tylko wielka parada psów czy warsztaty Pies i Dziecko, ale także m.in. pokaz pierwszej pomocy dla zwierzaków, prezentacje schronisk i fundacji, prelekcje, panel dyskusyjny czy konkursy dla uczestników. Nie zabraknie również części koncertowej. Zagrają Saatus, Raz Dwa Trzy oraz KOMBI. Gośćmi wydarzenia będą Straż Miejska Ekopatrol, Lasy Miejskie oraz ZOO.

22. maja pozostaniemy przyjaźni zwierzątkom: w Ogrodzie Społecznościowym w Forcie Bema odbędzie się Powitanie pszczół w sadzie. Pszczoły spełnią bardzo ważną rolę przy wspólnej uprawie warzyw i owoców. Nie zapomnijcie o kocykach i koszach piknikowych! Podczas wydarzenia odbędą się również warsztaty.

Również 22. maja odbędzie się Parada sąsiedzka na Służewie w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Orkiestra GRANDIOSO, licząca nieco ponad 60 osób,  poprowadzi przez ulice Służewa taneczną paradę w stylu nowoorleańskim, inspirowaną serialem Treme. Przed paradą odbędą się warsztaty „Zrób sobie parasol na paradę”. Parada wyruszy i zakończy się pod Instytutem. Pełną trasę parady oraz towarzyszące wydarzenia można sprawdzić na stronie organizatorów.

22. maja i 23. maja wystąpi jeden z ulubionych zespołów Warszawiaków: Konono N.1Ponad 40 lat temu zespół założył Mingiedi Mawangu, wirtuoz instrumentu „Likembé”. W 2003 r. zagrali pierwsze koncerty poza Afryką i po 13 latach wpisali się na listę kultowych zespółów, które po prostu trzeba zobaczyć. Konono N.1 współpracowało m.in. z Bjork czy Herbiem Hancockiem.  Zespół z Demokratycznej Republiki Konga zagości w Pardon To Tu na dwóch koncertach. Czy wiedzieliście, że pełna nazwa zespołu to  L’orchestre folklorique T.P. Konono Nº1 de Mingiedi?

24. maja w Zachęcie odbędzie się pokaz filmu FitzcarraldoFilm z 1982 wyreżyserował Werner Herzog, a jego akcja toczy się w XIX-wiecznym Peru. Głównym bohaterem jest irlandzki inżynier, Brian Sweeney Fitzgerald (Klaus Kinski), którego dotychczasowe południowoamerykańskie przedsięwzięcia skończyły się niepowodzeniem. Fitzgerald postanawia więc wybudować operę w samym sercu peruwiańskiej dżungli. Co spotkało bohatera po drodze i czy przedsięwzięcie się powiodło okaże się podczas projekcji filmu, na którą serdecznie zapraszamy.

Udanego weekendu życzy Pańska Kulturka!

Co sądzisz? Skomentuj!