PAŃSKA KULTURKA #81

W ten weekend nastąpi absolutna kumulacja stołecznych wydarzeń kulturalnych. A to za sprawą Nocy Muzeów, święta, które od lat wyciąga w nocy z domów tłumy Warszawianek i Warszawiaków. Z roku na rok zwiększa się też pula instytucji, biorących udział w akcji. Liczba atrakcyjnych wydarzeń, powiązanych z Nocą Muzeów jest w tym roku tak wielka, że by pomieścić te najciekawsze, trzeba by napisać oddzielny biuletyn. Dlatego wybraliśmy tylko jedno, któremu mamy przyjemność patronować. Mamy za to dla Was furę innych ciekawych wydarzeń. Oto one:

PIĄTEK

Już dziś od godziny 17.00 do końca maja możliwość bezpłatnego obejrzenia panoramy Warszawy z 35. piętra otwiera przed nami Warsaw Trade Tower przy ulicy Chłodnej 51. Akcją związana jest z wystawą prac, nagrodzonych w Warsaw Insta Festival 2016, które również będzie okazja podziwiać. Jeśli więc w najbliższym czasie odwiedzają Was goście z zagranicy – macie fajną alternatywę dla Pałacu Kultury.

Nieopodal, bo na Woli, Klub Sąsiedzki Młynarska 35a zaprasza na międzypokoleniowy wieczór z grą-rozmową, mini koncertem i wspólnym śpiewaniem. Oddolne inicjatywy, mające na celu integrację lokalnej społeczności, zawsze nas cieszą. Jeśli więc zamieszkujecie w okolicy, wpadnijcie się pointegrować.

O 18.00 w galerii FIBAK wernisaż wystawy obrazów kontrowersyjnej i tajemniczej grupy artystycznej The Krasnals. Projekt jest odpowiedzią na instalację Piotra Uklańskiego Naziści, słynną za sprawą spontanicznego performensu Daniela Olbrychskiego i jego szabli Kmicica.

Z kolei w Zachęcie o 19.00 wernisaż The Travellers. Prace 23 artystów z 15 krajów ukazują ich spojrzenie na to, jak po zerwaniu żelaznej kurtyny w 1989 w naszej części Europy przepływają ludzie, idee i towary.

Kolejne otwarcie, tym razem największego klubu plenerowego, jakim bez wątpienia jest Cud Nad Wisłą. Na żywo wystąpi zespół KROKI, specjalny set djski, poświęcony pamięci nieodżałowanego producenta J Dilla zagrają Falcon 1 i Eprom, którzy swoją świetną muzyczną selekcją będą bawić gości do rana. Start o 20.00.

Fani dziwnych i mrocznych dźwięków powinni skierować się dzisiaj do klubu Mózg. Koncert z okazji premiery płyty zagra tam stołeczna formacja Augen X, support zapewni Modernmoon, a o after z wyszukanym techno zadba warszawska producentka ZuZu Electro. Początek muzycznej podróży w chłodne głębiny kosmosu o 21.00.

Również dzisiaj otwarcie jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych – 13. edycji Millenium Docs Against Gravity. I to otwarcie nie byle jakie – w Kulturalnej o 22.00 wystąpi Kutiman Orchestra. Ten muzyk, kompozytor, producent muzyczny i artysta wizualny w 2009 roku stał się internetową sensacją za sprawą albumu Thru-You, w którym połączył różne, niepowiązane ze sobą, klipy z Youtuba, kreując melodyczne i prekursorskie utwory. Serdecznie polecamy – zarówno dzisiejszy koncert, jak i cały festiwal.

SOBOTA

Mamy nadzieję, że pogoda jutro dopisze, bo szykują się dwa ciekawe spacery miejskie. Pierwszy z nich, z okazji 100-lecia przyłączenia Pragi Południe do Warszawy poprowadzi Daniel Echaust, twórca zaprzyjaźnionego Portalu Warszawskiego. Zbiórka o godzinie 12.00 przy pomniku Agnieszki Osieckiej, udział bezpłatny.

Z kolei o godzinie 14.00 przy północnym wyjściu stacji Metra Słodowiec zbiórka na oprowadzenie po Starych Bielanach. Przewodnikiem będzie architekt Karol Langie.

Od godziny 19.00 zapraszamy na dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu 15/17. Mamy przyjemność patronować drugiej edycji akcji Co na to Marszałek? , zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W jej ramach, o godzinie 20.00 zostanie wyświetlony na gmachu ministerstwa projekt wielkoformatowego portretu Naczelnika autorstwa Dawida Celka, odpowiedzialnego za odsłonięty ostatnio mural Davida Bowiego. Na zwiedzających czekają atrakcyjne nagrody. By je zdobyć, należy zrobić zdjęcie współczesnej Polski i jej mieszkańców, a następnie opublikować ja na instagramie z hasztagiem #conatomarszałek2. Do pierwszych 50 osób, które wezmą udział w akcji, trafią eko-torby z projektem Dawida Celka.

13211017_10153739520977832_57620236_o
O godzinie 20.00 w siedzibie PJATK przy ulicy Koszykowej 86 będziecie mieli okazję poczuć się jak bohater sagi Gwiezdne Wojny. Pokaz walki oraz trening fechtunku mieczem świetlnym – czy nie brzmi to kosmicznie?

Jeśli w trakcie muzealnych peregrynacji mielibyście ochotę na chwilę odpoczynku w przyjemnych okolicznościach przyrody, niepowtarzalnej, a dodatkowo przy miłych dla ucha dźwiękach, polecamy zajrzeć do ogródka klubu Eufemia. Piosenka Jest Dobra Na Wszystko, więc na pewno będzie też dobra na Noc Muzeów.

NIEDZIELA

O godzinie 13.00, wspólnym odtańczeniem poloneza pod naszym ulubionym żoliborskim lokalem, Prochownią, rozpocznie się szóste święto Żoliborza. W programie masa atrakcji, w tym koncert zespołu Komety, czy okazja nadrukowania sobie na dowolny ciuch pięknego sitodruku.

W ten weekend dużo różnych otwarć, musi więc też być jakieś zamknięcie. A konkretniej zamknięcie sezonu w Klubie Komediowym, który od teraz będzie bawił Was na Placu Zabaw nad Wisłą. O 21.00 zespół Hulaj zaprasza na podróż po warszawskich legendach miejskich, anegdotach i zaułkach.

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek o 10.00 na Małym Dziedzińcu UW starują obchody 40-lecia Instytutu Kultury Polskiej. W programie masa atrakcji, przygotowanych przez studentów i kadrę tego dość wyjątkowego instytutu.

WTOREK

Nadwiślański klub Hocki Klocki startuje z nowym cyklem varsavianistycznym, w którym prezentowane będą historia i ciekawostki wybranej części miasta. Na pierwszy ogień idzie Solec, a półtoragodzinne spotkanie zacznie się o 19.00.

ŚRODA

Pozostajemy w temacie miejskim i zapraszamy na wykład Jana Christiansena, byłego naczelnego architekta Kopenhagi. Jego prelekcja o zmianach, jakie przyniosła jego kadencja w stolicy Danii odbędzie się w siedzibie SARP przy ulicy Foksal 2 o godzinie 18.00.

CZWARTEK

W czwartek o 20.00 w teatrze Dramatycznym startuje weekendowy festiwal, który jest gratką dla wszystkich fanów ciekawych, nieoczywistych brzmień i świeżych muzycznych trendów. Tegoroczna edycja to kilkudziesięciu znakomitych artystów z całego świata – nic dziwnego, że karnety czterodniowe zostały już wyprzedane.

Miłośników poezji i żonglerki słownej zapraszamy z kolei o 20.00 na do ADY przy Puławskiej 37 na majowy slam poetycki. Występujący wchodzą za darmo, więc może warto się odważyć?

 

Udanego weekendu życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!