PAŃSKA KULTURKA #78

Witajcie drodzy czytelnicy! Zapraszamy na kolejną odsłonę Pańskiej Kulturki! I tym razem nie zabraknie ciekawych propozycji spędzenia najbliższych dni, więc zachęcamy do lektury.

W piątek 22. kwietnia polecamy Wystawę plakatów ale i gier warszawskich w Klubokawiarni Bez Krępacji przy ul. Płockiej 46. O godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy plakatów oraz gier komputerowych Łukasza Błochowiaka – studenta Instytutu Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wystawa jest próbą ukazania aktualnego obrazu stolicy przy pomocy plakatów oraz gier stylizowanych na retro. Będzie można także spróbować sił grając w prezentowane tytuły. Wystawę sponsoruje nasz zaprzyjaźniony Portal Warszawski, patronuje magazyn Skarpa. Serdecznie zapraszamy!

Również jutro, 22. kwietnia, zapraszamy na Forum Otwarcia Uległość//Wściekłość//Wolność do Nowego Teatru / Hali Warszawa. Forum przybierze formę wymiany myśli artystów i intelektualistów europejskich, za pomocą instalacji artystycznej wokół hasła ULEGŁOŚĆ // WŚCIEKŁOŚĆ // WOLNOŚĆ. Wśród gości m.in. Vincent Baudriller, Konstanty Bogomołow, Jean Michel Bruyère, Paul Dujardin, Zbigniew Libera, Christian Longchamp. W ramach jutrzejszego wydarzenia odbędzie się pokaz filmu „Walser” w reż. Zbigniewa Libery oraz koncert zespołu Lutosławski Quartet. Więcej wydarzeń w linku do wydarzenia.

O godzinie 20.00 odbędzie się kolejna edycja Złych pokazów złych filmów w kawiarni 8 stóp po praskiej stronie Wisły. W piątek będzie można obejrzeć film pt. „Space Amoeba” (1970) o Kosmicznej Amebie, co może nam tylko sugerować, że nie będzie to na pewno nudna produkcja. Jeśli chcecie przekonać się, jaki atak zaplanowała Amoeba, koniecznie wybierzcie się na Pragę!

Po wizycie w Bez Krępacji czy na Forum Otwarcia, warto wybrać się do Klubojadalnii Eufemia, gdzie odbędzie się kolejna edycja imprezy Girls To The Front!. Najpierw odbędzie się koncert, który zagrają Brednie, a następnie after party. Podczas imprezy będzie również okazja do kupienia drugiego numeru zina Girls to the Front. GIRLS TO THE FRONT to cykl koncertów i imprez organizowany przez warszawski kolektyw damsels in distress djs, poświęcony dziewczynom tworzącym muzykę.

Także w Miłości nie zabraknie dobrej zabawy w piątkowy wieczór. Już jutro wystąpi tam Eltron John oraz tajemniczy M50. Piątkowa edycja Ktoś Cię Kocha to przede wszystkim dawka dobrego house’u, techno, ambientu i elektroniki eksperymentalnej. M50 to pochodzi Chicago, nagrywa i wydaje jako Area oraz prowadzi kultową wytwórnię Kimochi Sound.

Z kolei sobota 23. kwietnia to propozycje spacerowo-kulturalne. Już o godzinie 11.00 w Muzeum Łazienki Królewskie odbędą się warsztaty z rysunku, kierowane do zarówno amatorów, jak i bardziej zaawansowanych rysowników. Zajęcia odbywają się w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii. Program warsztatów obejmuje studia rzeźb marmurowych i kopii gipsowych. Podczas zajęć będzie można stworzyć wstępne szkice, rysunek studyjny, studium postaci czy aktu.

Również o godzinie 11.00 w sobotę odbędzie się audiowalk, czyli Poranny spacer po Polu Mokotowskim. Sobotnik audiowalk opowie o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Pola Mokotowskiego. Spacer rozpocznie się w Teatrze Ochota, aby po chwili przenieść się na teren parku. Podczas audiowalku widz staje się słuchaczem oraz spacerowiczem. Uczestnicy będą podążać śladami opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego oraz zebranych przez artystów wywiadów. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą smartfon, z którym spacerowicze będą szli przez Pole Mokotowskie, śledząc wybrane trasy na mapie. Podczas spaceru będą im towarzyszyć nagrane wypowiedzi świadków.

Kolejną propozycją spacerową jest Tu było, tu stało, czyli cykl spacerów architektonicznych po dzielnicy Śródmieście. Już w tę sobotę o godzinie 12.00 odbędzie się pierwsza edycja spaceru, „Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania”, który poprowadzi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. W cyklu wiosennym odbędzie się 12 spacerów. Zbiórka odbędzie się przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej.

23. kwietnia odbędzie się także kolejna edycja Garażówki Grochowskiej w Klubokawiarni Kicia Kocia. Od godziny 12.00 będzie można podarować drugie życie swojej nieużywanej garderobie, bibelotom z zakurzonej szafy, starym płytom czy książkom.

O godzinie 18.00, również w sobotę, odbędzie się Spacer śladami bohaterów filmów Barei, zorganizowany przez przewodników miejskich, Adriana Sobieszczańskiego i Bartłomieja Wancerza. Zbiórka odbędzie się na placyku między budynkami dw. Warszawa Śródmieście (al. Jerozolimskie 50). Podczas spaceru dowiecie się m.in. gdzie jest bar Apis, kto ma dobry dojazd do pracy, oraz czy „Porządek panuje w Warszawie”? Zapraszamy!

Po spacerze przyda się relaks, dlatego też polecamy imprezę Zramolały Dekadent Party w Klubokawiarni Życie Jest Fajne. Podczas imprezy będzie można usłyszeć takie gatunki muzyczne jak post-punk, nowa fala, cold wave, 4AD. Jeśli jesteś fanem Joy Division, The Cure czy Dead Can Dance, nie powinno Cię tam zabraknąć!

W niedzielę 24. kwietnia zapraszamy z powrotem na Pole Mokotowskie, gdzie odbędą się obchody Dnia Ziemi! Wydarzenie odbędzie się między godziną 10. a 18. Nie zabraknie wielu atrakcji dla dzieci, w tym warsztatów, stoisk z produktami regionalnymi czy prezentów w postaci sadzonek drzew. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Palący Temat – Niska Emisja!”.

Również w niedzielę zapraszamy do Klubokawiarni Kicia Kocia, gdzie odbędzie się wieczór autorski „Opowiadań, które napisałem” oraz koncert Królducha (Jacek Westermark). Spotkanie poprowadzi dr Dawid Osiński (UW).

Dzisiaj ruszył Amerykański krajobraz, czyli przegląd filmów Kelly Reichardt w Kino LAB w Zamku Ujazdowskim. Przez kolejne dni będzie można zobaczyć retrospekcje poświęcone tej reżyserce, która prezentuje jeden z najbardziej wyrazistych głosów współczesnego kina niezależnego z USA. „Kino drogi bez drogi, love story bez miłości i kryminał bez zbrodni” – tak Kelly Reichardt opisywała swój debiutancki film i do dziś pozostaje to dewizą jej filmów. Podczas weekendu będzie można obejrzeć takie produkcje jak „River of Grass”, „Old Joy” czy „Wendy i Lucy”.

Od 24. kwietnia rusza VIII Tydzień Weganizmu, jednak jest to propozycja nie tylko dla wegan, ale dla wszystkich fanów pysznego jedzenia. W ramach Tygodnia odbędą się m.in. happening, spotkanie z trenerem, stoil informacyjny podczas obchodów Dnia Ziemi w niedzielę na Polu Mokotowskim, pokaz gotowania „Wegańskie przystawki na szybko” (25. kwietnia), dyskusja z psychologiem (26. kwietnia), pokaz filmu, spotkanie z dietetyczkami, a także wiele innych!

Życzymy Wam wspaniałego weekendu i równie miłego tygodnia! Redakcja Pańskiej Kulturki. :)

Co sądzisz? Skomentuj!