PAŃSKA KULTURKA #77

W tym tygodniu mamy dla Was kilka ważnych imprez urodzinowych, święto sklepów muzycznych, koni oraz jak zwykle kilka fajnych propozycji koncertów oraz imprez. No to zaczynamy:

 

CZWARTEK

Dzisiaj rozpoczynają się, trwające aż do niedzieli obchody urodzin jednej z najważniejszych i najdłużej działających w Warszawie miejscówek: Planu B. Bar, klub, miejsce spotkań warszawskiej bohemy i hipsterów. Nikt nie pamięta czasów, gdy Planu B nie było na Placu Zbawiciela, nikt też nie byłby w stanie sobie wyobrazić, że go tam nie ma. Ot, wrósł w tkankę miejską, niczym – nie przymierzając – pobliski kościół, któremu plac zawdzięcza swoją nazwę. Mamy nadzieję, że będzie tam po wsze czasy, a póki co polecamy Wam wybrać się tam w ciągu najbliższych czterech dni i wypić jego zdrowie! Zwłaszcza, że towarzyszące obchodom 9. urodzin Planu wydarzenia są bardzo kuszące. Dzisiaj sety djskie rezydentów, jutro silent disco, pojutrze koncert Warszawskiego Combo Tanecznego, a w niedzielę impreza techno i kolacja. Sto lat!

Tuż obok Planu usadowił się nasz ulubiony Klub Komediowy. A w nim dzisiaj zagra spektakl nasz ulubiony dziewczyński skład impro – Hurt Luster. Każdy ich występ jest wyjątkowy i wyjątkowo zabawny. Jeśli jeszcze nie widzieliście dziewczyn w akcji – dziś macie okazję nadrobić to niedopatrzenie!

Jak co tydzień prawie, polecamy też Impro Miting w Eufemii. Tym razem trio Mirt/Macherzyński/Kołaczek zagra krautrocka, a duet Gburek/Górczyński będzie eksplorował terytoria muzycznych eksperymentów z pogranicza muzyki współczesnej i elektroniki.

 

PIĄTEK

Na interesujące (zwłaszcza z punktu widzenia ostatnich wydarzeń na polskiej scenie politycznej) warsztaty zaprasza Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Artúr van Balen z kolektywu Tools For Action w piątek o 18.00 będzie wyjaśniał, dlaczego nadmuchiwane konstrukcje świetnie sprawdzają się w działaniach politycznych. W sobotę i niedzielę zaś będziecie mogli wziąć udział w warsztatach z tworzenia dmuchanej barykady.

Najgorętszy koncert 7. Festiwalu Nowej Muzyki Żydowskiej, to z pewnością piątkowe uderzenie dwóch świetnych zespołów – Bum Bum Orkestar i Klezmafour. Obie kapele czerpią inspiracje nie tylko z muzyki klezmerskiej, obie grają niezapomniane, energetyczne koncerty. Podwójna koncertowa petarda wybuchnie o godzinie 19.00 w klubie Palladium.

Kolejna impreza urodzinowa tego weekendu odbędzie się w Dziku. Po koncertach Tania O i bezgwiezdnie, za deckami staną niezawodni dżentelmeni z 6T’s Club, z których jeden będzie próbował przekroczyć kolejną magiczną granicę w swoim życiu. Apelujemy – pomóżcie mu w tym, będzie to dla Was – i dla niego pewnie też – czysta przyjemność!

 

SOBOTA

Sobotę również zaczynamy od urodzin. Jubileusz 5-lecia istnienia świętować będzie od godziny 11.00 w swojej siedzibie przy Wareckiej 4/6 stołeczna pracownia Duży Pokój. W programie warsztaty, debata, film, koncerty i tańce – czyli wszystko, co kulturalne tygryski lubią najbardziej.

Z kolei w klubie Miłość w sobotnie południe rozpoczynają się targi z okazji kolejnej już, piątej warszawskiej edycji międzynarodowego święta niezależnych sklepów i wydawców muzycznych – Record Store Day. Skład wystawców i artystów z roku na rok coraz mocniejszy, każdy meloman znajdzie tam tego dnia coś dla siebie.

Na pewno słyszeliście o znakomitym projekcie muzycznym Albo Inaczej. Stołeczena wytwórnia hip-hopowa Alkopoligamia zaprosiła rok temu najznakomitszych artystów polskiej piosenki starszego pokolenia, by wykonali swoje covery rodzimych klasyków rapu. Powstała w ten sposób płyta szybko zdobyła uznanie słuchaczy i krytyki. Teraz czas na jej elektroniczną odsłonę. Premiera albumu Albo Inaczej Remixy w sobotę w barze Studio, swoje sety zagrają producenci, którzy maczali palce w powstaniu tego krążka.

Świetnie zapowiada się też sobotnia noc w klubie Mózg. A to za sprawą gości z Wielkiej Brytanii – rewelacyjnych Dogfeet i Uncanny Valley. Oprócz nich, na imprezie zagrają gospodarze 22. już odsłony cyklu BTS.

 

NIEDZIELA

Po sobotnich harcach, warto zacząć niedzielę od spełnienia dobrego obywatelskiego uczynku. Namawia do tego zaprzyjaźniony Portal Warszawski, którego twórca już po raz trzeci zaprasza na wiosenne porządki zapomnianych grobów powstańczych na Powązkach Wojskowych. Zamiast leczyć kaca w łóżku, spróbujcie zwlec się na 11.00 pod Bramę Główną wojskowej części Powązek i na świeżym powietrzu zrobić coś dobrego.

Zwlec z łóżka warto tym bardziej, że już o 14.00 na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu otwarcie kolejnego sezonu gonitw! Na miejscu oprócz emocji związanych z zakładami i wyścigami, czekają atrakcje dla najmłodszych i dużo dobrej szamki dla dużych i małych.

 

PONIEDZIAŁEK

Początek tygodnia to również początek drugiej edycji Tygodnia Artystycznego UW, podczas którego studenci tej szacownej uczelni pokażą szerszej publiczności swoje artystyczne oblicza. W związku z bogatym programem Tydzień potrwa nawet dłużej niż tydzień, a jego inauguracja nastąpi o 19.30 w klubokawiarni PaństwoMiasto.

 

WTOREK

We wtorek oraz środę z kolei Urząd Dzielnicy Śródmieście i Centrum Wyzwań Społecznych UW zapraszają mieszkańców Warszawy na otwarte spotkania, które będą okazją do przedstawienia własnych oczekiwań wobec funkcji dla dwóch projektowanych skwerów przy stacji metro Świętokrzyska i Ratusz Arsenał. Mamy nadzieję, że przedstawione przez mieszkańców propozycje zostaną uwzględnione i dwa nowe skwery będą faktycznie dziełem wspólnym mieszkańców i władz stolicy. W każdym razie warto wpaść do kawiarni Kubek/Ołówek i dzień później do księgarni Radio Telewizja, by potem nie pluć sobie w brodę.

 

Udanego tygodnia życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!