PAŃSKA KULTURKA #76

Warszawa powitała piękną, ciepłą wiosnę, a my witamy Was z nową Kulturką na nadchodzący tydzień!

Już w piątek 8. kwietnia odbędzie się spotkanie z autorem książki „Honor i Zbrodnia”, Adamem Podlewskim. Spotkanie autorskie odbędzie się Księgarni Świat Książki przy Al. Solidarności. Książka została wydana przez Skarpę Warszawską i, jak można się domyślić, jest czymś więcej niż konwencjonalny kryminał. Akcja książki osadzona jest w realiach XIX-wiecznej Warszawy… Powieść łączy w sobie nie tylko historię i literaturę, ale jest także motywy powieści łotrzykowskiej z detektywistyczną. Zamiast obrazu miasta, jaki znany jest Warszawiakom, znajdziemy w niej wizję miasta mrocznego. Już dziś zachęcamy wszystkim do lektury, i oczywiście udziału w spotkaniu!

Po spotkaniu z Adamem Podlewskim warto rozważyć opcję imprezową. Już w piątek do Warszawy zawita kolejna edycja cyklu Pozdro Techno. W 1500m2 przy Emilii Plater zagrają tym razem Cristian Vogel czy Mark Broom. Oczywiście nie obejdzie się także bez solidnego polskiego supportu i afteru! Już dziś warto zastanowić się nad kupnem biletu, bo taki line-up na pewno długo się nie powtórzy.

Natomiast jeśli macie ochotę na mniej surowe dźwięki, możecie wpaść do Miłości, gdzie zagrają niepowatrzalne Ptaki, czyli reprezentanci Transatlantyku & The Very Polish Cut-Outs. Bo wiosna, i bociany… :)

W sobotę 9. kwietnia, od godziny 10.00, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się specjalna konferencja na temat fotografii, powiązana z wystawą Wojciecha Zamecznika, grafika i fotografika, którego twórczość przypada na okres po II wojnie światowej. W programie konferencji m.in. panele na temat roli propagandy w fotografii, w tym fotografii humanistycznej czy fotografii niemieckiej po II wojnie światowej. W programie znajdą się również panele na temat samego Zamecznika i jego twórczości.

O godzinie 11.00 w sobotę zapraszamy na Święto Kwiatów, zorganizowane przez Magazyn Usta oraz Mysią 3. W ramach wydarzenia będzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w świecie florystyki, a także ceramiki. Będzie można także kupić sadzonki czy wiosenne bukiety, które doskonale ozdobią wasze cztery kąty, jak również porozmawiać z hodowcami, czy zobaczyć na własne oczy, jak powstają najpiękniejsze kompozycje kwiatowe. Odbędą się także wydarzenia towarzyszące, m.in. pokaz tańca czy konsultacje ze specjalistami.

W nachodzący weekend proponujemy wybrać się również na pierwszą w tym roku edycję Żarcia na Kółkach. Już w sobotę, od godziny 12.00, będzie mogli posilić się pysznym jedzeniem, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez najlepsze foodtrucki! Będzie to wielkie otwarcie sezonu foodtruckowego nad Wisłą. Wpadajcie więc na Błonia Stadionu Narodowego i rozkoszujcie się oryginalnym menu!

Także w sobotę zapraszamy Was na Grochów, gdzie odbędzie się specjalny event, podczas którego twórcy Briefly zapoznają uczestników z kulturalnym życiem dzielnicy, a przede wszystkim jej słynnym Kamionkiem. Wśród atrakcji m.in. wycieczki po Grochowie w towarzystwie Praskiej Ferajny, jednym i niepowtarzalnym Ogórkiem. Nie obędzie się również bez kolorowych Nysek, a także wizyty w fabryce Perun, gdzie siedzibę ma Sen Pszczoły. Jednak to nie wszystko, bo w planie imprezy znajdziecie o wiele więcej ciekawych atrakcji. Patronat nad wydarzeniem objęła Pańska Skórka.

O godzinie 18., również w sobotę, zapraszamy na Salon nowej fotografii. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w galerii Raster przy ul. Wspólnej. Do współpracy zostali zaproszeni współcześni polscy fotografowie. Każdy z nich wybrał jedno najbardziej intrygujące zdjęcie z ostatnich 2-3 lat swojej pracy. Mimo, że wystawa przybrała formę staromodnego salonu artystycznego, samo podejście do stworzenia jej jest zupełnie współczesne. Widzowie skupieni będą na pojedynczych zdjęciach, które same w sobie mają silną moc odwzorowania i czarowania rzeczywistości. Wśród prac artystów zobaczymy zdjęcia m.in. Igora Omuleckiego, Błażeja Pindora, Mikołaja Grospierre’a czy Rafała Milacha.

W niedzielę 10. kwietnia, o godzinie 18.00, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie autorskie Nicolasa Grospierre’a. Autor będzie promował swoją najnowszą książkę pt.: „Modern Forms”. Album, czy też fotoksiążka, stawnoi podsumowanie pracy fotografa nad współczesną architekturą XX-wieku. 186 fotografii to selekcja z ponad kilku tysięcy fotografii archiwalnych Grospierre’a, które ułożone są według określonego klucza formalnego. Dyskusję poprowadzą Adam Mazur oraz Grzegorz Piątek.

Co sądzisz? Skomentuj!