PAŃSKA KULTURKA #75

Kulturka wraca po dłuższej nieobecności. I żeby Wam tę nieobecność wynagrodzić, mamy dla Was tym razem baaardzo dużo ciekawych propozycji na cały tydzień. No to siup!

CZWARTEK

Najpierw dwie propozycje dla miłośników słowa. O 18.30 w Staromiejskim Domu Kultury rozmowa z Piotrem Sommerem i Jerzym Jarniewiczem wokół wydanej właśnie antologii O nich tutaj, zbierającej najlepsze teksty, ukazujące się w magazynie Literatura na Świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat.


Po słowie pisanym, czas na słowa mówione. Tych będzie bardzo dużo podczas drugiego slamu polityczno – amorycznego Poli Amori, który rozpocznie się o 20.00 w Teatrze Warsawy przy Rynku Nowego Miasta. Druga odsłona slamu nosi podtytuł SLAMadame i ma upamiętniać nieodżałowany lokal przy ulicy Koziej, który 10 lat temu w bardzo nieciekawych okolicznościach zniknął z kulturalnej mapy miasta. Przyświecać mu będzie intenetowe motto:  „w sercu mieć dobro, a w głowie trochę dzikiego porno”. Szykuje się istna orgia słowa!


Zainteresowanych orgią dźwięków odsyłamy zaś na 21.00 do Eufemii, gdzie odbędzie się kolejny Impro Miting. Tym razem wyjątkowo mocny i zróżnicowany skład – konstruować i dekonstruować na gitarze, saksie i perkusji będą Cirocki, Kryszk i Moretti. Wstęp 10 zł i będzie to na pewno dobrze zainwestowana dycha.

PIĄTEK

Weekend proponujemy zacząć od wernisażu wystawy Macieja Sobczaka NIGDY MÓW NIGDY, który rozpocznie się o godzinie 19.00 w Galerii Supermarket Sztuki przy ulicy Grzybowskiej 88. Otwarcie ekspozycji uświetni performance, o godzinie 20.00.


Również o 19.00, w lokalu państwomiasto swoje plany na 31. numer magazynu oraz tematykę nadchodzącego 28.numeru pisma ujawni redakcja Glissanda. Ale gwoździem programu będzie warszawska premiera książki Poza Rejestrem: Rozmowy o muzyce i prawie autorskim pod red. Antoniego Michnika oraz Izabeli Smelczyńskiej oraz rozwinięcie zawartych w książce wątków podczas dyskusji z jej autorami.


Niech nie zmyli Was tytuł nowego albumu super zespołu Super Girl & Romantic Boys, którego koncertowa premiera odbędzie się w klubie Hydrozagadka o godzinie 21.00. Zespół po trzech latach od legalnego wydania swojego debiutu, powraca w pełnym składzie z płytą Osobno. Pewnie znacie ich nowofalowe kawałki, nawet jeśli nie zdajecie sobie z tego sprawy. Support zapewnią poruszające się w podobnej, ejtisowo-elektronicznej stylistyce kapele Demolka i Klipsy Panda, a after dziewczyny z KATZ. Bilety póki co po 30/35 zł, w dniu koncertu 40.


Zupełnie inny klimat muzyczny czeka na Was po drugiej stronie Wisły, w Kulturalnej. O 22.00 rokenrolową rozpierduchę rozpętają tam znani już nawet za oceanem The Stubs i nieco mniej znani, choć równie fajni The Heavy Clouds. Wejście za 20 ziko.


I jeszcze trzecia, najmniej obciążająca dla kieszeni propozycja na piątkową potupajkę – do Eufemii o 22.00 na swój live act zapraszają tajemniczy RSS BOYS. After z dziwną muzyką taneczną zapewnią Justice Beaver, Rusałka i Teenage Lightning. Wjazd za symboliczną dychę.

SOBOTA

Wszyscy mamy dosyć polityki, tym bardziej, że nadeszła wiosna i raczej nam w głowie motylki, również te w brzuchu. Z tej okazji na Wiosenny Apolityczny Dancing Terapeutyczny zaprasza agencja matrymonialna Zakochana Warszawa i lokal Dzika Strona Wisły przy placu Hallera 5. Mile widziani ponoć starzy i młodzi, więc wszystko fajnie, tylko dlaczego mieszkańcy lewej strony rzeki są dyskryminowani opłatą za wejście? No cóż, nie ma nic za darmo, a za możliwość znalezienia swej drugiej połówki ostatecznie można tę dychę wybulić. Początek wiosennych harców o 18.00.


Po okresie większego zainteresowania tymi gatunkami stołecznej publiki kilka lat temu, obecnie niełatwo znaleźć w repertuarze któregokolwiek z klubów imprezę w klimatach jungle/d’n’b. Fanom połamanych bitów w tempie 175 bpmów wychodzi naprzeciw praski Mózg. Będzie to jubileuszowa, 10. odsłona cyklu Sublimacja. Zagrają jego gospodarze – Panton i Freedomsound oraz goście – Radical i Handra. Start o 22.00, wejście 10/15 zł.


Na razie wiosna jeszcze nie raczy nas wysokimi temperaturami. W oczekiwaniu na ich nadejście, proponujemy rozgrzać się na najgorętszej bibce tego weekendu. Na taką zapowiada się pierwsza odsłona nowego cyklu kolektywu Global Diggers, Villa Tropicana. Tytułową willę stanowić będą iście willowe wnętrza klubu DZIK przy ulicy Belwederskiej 44, które chłopaki zamierzają wypełnić egzotycznymi brzmieniami klubowymi z całego świata. Jeśli kiedykolwiek byliście na ich imprezie, wiecie, czego się spodziewać. Jeśli nie, ubierzcie się tak, by móc w razie potrzeby łatwo się rozebrać, bo jest to w tym wypadku raczej nieuniknione. Wjazd 15/20 zł.

NIEDZIELA

Po weekendowych harcach dobrze Wam zrobi odrobina wytchnienia przy nieco spokojniejszych dźwiękach. Miły dla ucha i zróżnicowany repertuar, jaki zaprezentują dwie znakomite instrumentalistki – Anna Natalicz i Anna Martyniuk-Tofiluk, występujące pod nazwą Clair de Lune – wydaje się być znakomitą propozycją na niedzielny wieczór. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w Królikarni, wstęp wolny.

PONIEDZIAŁEK

Na początku tygodnia proponujemy wybrać się do państwomiasto na pierwszy z cyklu czterech wykładów pod zbiorczym hasłem Strefa wolna od milczenia, przygotowanych przez Culture ON oraz  gospodarzy wieczoru. Wykład dra Piotra Jakubowskiego opierać się będzie na lekturze malarskich przedstawień biblijnego motywu Zuzanny i starców zgodnie z zaproponowaną przez Mieke Bal metodą „czytania obrazu”. Próba odpowiedzenia sobie na ważkie pytanie, dlaczego i jak patriarchalny dyskurs pożądliwości przypisuje winę ofiarom gwałtu, a usprawiedliwia ich oprawców  na pewno jest warta poświęcenia dwóch godzin w poniedziałkowy wieczór. Początek o 18.00.

WTOREK

We wtorek proponujemy kolejny poważny temat. Tym razem w Pałacu pod Blachą o 17.00 pierwszy z cyklu wykładów, mających przybliżyć historię znękanego pięcioletnią wojną domową kraju, wokół którego narosło już bardzo dużo mitów i półprawd. Skąd i dlaczego Syria spróbuje opowiedzieć Daniel Artymowski.

ŚRODA

Nawet osobom niezainteresowanym sztukami wizualnymi znane są prace jednego z największych polskich plakacistów, Piotra Młodożeńca. W 30 lat po swoim jednej ze swoich pierwszych wystaw indywidualnych Galerii Promocyjnej, ten znakomity artysta wraca ze swoimi pracami do wnętrza przy Rynku Starego Miasta 2. Wernisaż o godzinie 18.00.


Po wernisażu po raz kolejny radzimy skierować kroki do piwnicy pod alma mater Młodożeńca, czyli do Klubojadalni Eufemia. O 21.00 odbędzie się tam koncert jednego z najlepszych młodych zespołów jazzowych, który właśnie kończy trasę, promującą debiutancki album Zero. Mowa o stołecznym trio Pokusa, która – jak twierdzą jego członkowie – zawsze pozostaje niezaspokojona. I dobrze.

Kulturalnego tygodnia życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!