Pańska Kulturka #68

W zimowe weekendy życie kulturalne, artystyczne i towarzyskie naszej ukochanej stolicy ani trochę nie zwalnia. Sezon muzealny w pełni, kina i teatry dalej grają premiery, kluby, jak na złość, są pełne klubowiczów, można nawet pójść na koncert. Co więcej, kiermasze, targi, konferencje i warsztaty, pojawiają się w ilości nie do przerobienia. Postawiony w tej sytuacji człowiek kulturalny nie ma wyjścia – musi wyjść z domu, choc wizja spędzenia całego dnia pod kocem wydaje się być taaaka kusząca. Powodów by nie zapadac w sen zimowy jest jednak zbyt wiele. 


PIĄTEK 11.12

festiwal forma

mat. organizatora

19:00

Już dziś w ramach pierwszej edycji Festiwalu Sztuk im. Wojciecha Zamecznika Forma, osiem witryn warszawskich sklepów zyska nowe życie dzięki polskim projektantom. Tą częścią programu organizatorzy festiwalu nawiązują do zapomnianej sztuki dekoracji okien wystawowych, która za czasów aktywności Wojciecha Zamecznika stała na wyjątkowo wysokim poziomie. W swoich pracach wszyscy zaproszeni artyści, odwołują się do twórczości partona festiwalu. Witryny zaprojektują: Beza Projekt, Państwo Ebertowie, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis (Centrala). Publiczność wybierze najlepszą realizację.

W trakcie trwania festiwalu, warto odwiedzić także wystawę inspirowaną fotografiami Zamecznika oraz wziąć udział warsztatach projektowania dla rodzin i dzieci. Więciej o wystawie oraz festiwalu na stronach wydarzenia.

20:00

Spragnionym nocnych wrażeń polecamy za to wpaść do klubu Miłość przy Kredytowej 9. O 20:00 zagra tam człowiek orkiestra – Högni Egilsson (Hjaltalin, Gus Gus, Gluteus Maximus). Islandczyk zaprezentuje utwory Gus Gus oraz swojego projektu HE, w wersjach zupełnie akustycznych przy akompaniamencie fortepianu i gitary. Jako support wystąpią Hania Rani i Maja Olenderek. Pełne info TUTAJ.

23:00

Jeśli o tej porze jeszcze nie będziecie zmęczeni, to koniecznie odwiedźcie charytatywny PÓŁ Maraton improwizacji w Klubie Komediowym. Formuła znana: przynieście kocyki i poduszki, rozłóżcie się wygodnie i spod półprzymkniętych powiek obserwujcie zmagania na scenie. Wystąpią: Klancyk, Hulaj Humbuk, Hurt Luster, Bitwa na Dubbingi, skład Krótkich Gier, skład Armando oraz różne niespodzianki zestawowe. Więcej info TUTAJ.

PS.

męskie fantazje

mat. organizatora

Ukryte. Męskie fantazje. Dziś. W zasadzie mogłabym już nic więcej nie pisać. Wszystkim zaciekawionym podpowiem jedak, że dzisiaj o 18:00 w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się spotkanie wokół książki “Męskie Fantazje”.  Prowadzący spróbują odpowiedzieć na pytanie jakie ukryte fantazje funkcjonują dziś i czy nadal są męskie? W rozmowie z autorem książki, Klausem Theweleitem, udział wezmą Andrzej Leder i Katarzyna Bojarska. Spotkanie poprowadzi Iwona Kurz. Start o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

SOBOTA 12.12

12:00

Sobotę warto zacząć Kiermaszem Dziwnych Książek przygotowanym przez Galerię Raster. Jak sama nazwa wskazuje, będzie tam można nabyć książki i to nie byle jakie. Bogaty wybór pozycji z zakresu architekturym sztuki, poezji, designu, a także białe kruki warszawskiej antykwarystyki gwarantowane. Kiermasz potrwa od godziny 12:00 do wyczerpania zasobów, co może nastąpić szybko (wszystkie książki będzie można kupić za piątaka!). My już przebieramy nogami. Więcej informacji TUTAJ.

 

sztuka naszych czasów

mat. organizatora

14:00

Jak już wspominałam, sezon muzealny w pełni. W Zachęcie cały czas można oglądać znakomite wystawy – „Zaraz po wojne” oraz “’Muzeum’ w cudzysłowie”. Kto nie był, niech koniecznie nadrobi. Tym bardziej, że w tę sobotę pojawi się kolejny powód do odwiedzenia Zachęty  – wystawa o przewrotnym tytule “Sztuka w naszym wieku”.

Wystawa została przygotowana  z okazji jubileuszu 15-lecia Fundacji Sztuki Polskiej ING jako efekt współpracy z zespołem Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Jak twierdzą twórcy wystawy, jest to subiektywna opowieść o sztuce, która dla autorów –  Rafał Dominika (artysty) oraz Szymona Żydka (kuratora), jest nieopdłącznym elementem codzienności. Swoją opowieść twórcy zilustrowali  wyborem 25 prac pochodzących z kolekcji gromadzonych przez Fundację Sztuki Polskiej ING oraz Zachętę. Otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 14:00, otwartymi warsztatami i grami dla osób w kazdym wieku. Oficjany wernisaż planowany jest na godzinę 19:00. Pełny program wydarzenia TUTAJ.

 

art generacja

mat. organizatora

18:00

Tak kulturalnie zaczęty dzień, można zakończyć tylko w Domu Zabawy i Kultury Dzik, na Dzikim Wieczorze Międzypokoleniowym ART GENERACJE. W programie między innymi : występ  Sylwestra Kozery z Kapeli Czerniakowskiej z freestyle’ową opowieścią raperów Proceentee i GML oraz Wystawa Portretów i Opowieści, będąca wynikiem współpracy seniorów oraz chłopców z  z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 przy ul. Dolnej. Na wystawę wstęp wolny, a na koncert i afterparty z DJ-em Myszonem – bilety po 15 zł. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

PS2.

A może ktoś z Was ma braki w garderobie lub chciał(a)by spędzić sobotę nieco bardziej alternatywnie? Jeśli tak, to proponujemy wybrać się na X edycję jedynych w Polsce targów mody alternatywnej Dark Market. W programie adoracja gotyckiej świętej targów – Santa Voodo, wybory Poison Girl, a także sweet focie na ściance Dark Marketu. Polecamy! Start o godzinie 12:00.

 

NIEDZIELA 13.12

bazarch

mat. organizatora

11:00

Jeśli nie macie jeszcze pomysłów na prezenty (w domyśle również dla siebie) i tak jak my uwielbiacie czytać, to niedzielne przedpołudnie również rozpocznijcie od kupowania książek. Okazja jest wyjątkowa, bo BAZARCH to jedyne targi książki o architekturze i mieście. Będzie szansa na kupno nowości wydawniczych, gier, plakatów, a także (jak to ujęli twórcy wydarzenia) “dóbr okołoarchitektonicznych, miejskich i varsavianistycznych”. Wszystko (ponoć) w przystępnych cenach. Warto sprawdzić. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

12:00

Dla tych którzy wolą inne upominki, Centrum Kultury Dzika Historia, przygotowało Jarmark Świtateczny. Będzie można kupić między innymi ceramikę, bombki, choinki, a także wegańskie smakołyki od Dolce&Vegan. Więcej informacji TUTAJ.

Jeśli kogoś weekendowa aktywność zmęczy, nie trzeba wracać do domu – można odpocząć przy filmie.

bekas

mat. organizatora

16:30

Warto wybrać się na ostatni już pokaz z cyklu Patrzę na: islam – festiwal filmów przedstawiających życie muzułmanek i muzułmanów.  Na pokaz specjalny filmu “Bekas”, w reżyserii Karzana Kadera, zaprasza Stół Powszechny, czyli nowa przestrzeń w Teatrze Powszechnym. Bekas to kino familijne, inspirowane prawdziwymi wydarzeniami: Podczas emisji filmu Superman w lokalnym kinie dwaj bezdomni chłopcy, Zana i Dana, dostrzegają przez otwór w dachu bohatera z wielkiego ekranu – Supermana. Bracia postanawiają wyruszyć do Ameryki i sprowadzić nadczłowieka do miasteczka. Pokaz odbędzie się w ramach wydarzenia Kino w Teatrze. Wstęp wolny.

19:00

Natomiast fanom kina niemego polecamy wybrać się do Spółdzielni Dom Kultury, czyli dawnego CDQ przy Burakowskiej, na pokaz filmu “Furman Śmierci”. Obraz oparty na opowiadaniu laureatki Nobla, Selmy Laerloef, był jednym z ulubionych filmów Ingmara Bergmana. Muzykę do filmu stworzył zespół Signal to Niose Radio. Więcej informacji na fb.

 

Tymczasem nie dawajcie się zimie i do zobaczenia na mieście!

Co sądzisz? Skomentuj!