PAŃSKA KULTURKA #62

W najbliższy weekend czekają nas jedne z naszych ulubionych świąt w roku. I nie, nie tylko dlatego, że przy okazji odwiedzin bliskich, którzy odeszli, będzie okazja spróbować przysmaku, od którego nasz blog wziął swoją nazwę. Wspomnienia zmarłych, zaduma na kruchością ludzkiego istnienia, tak doskonale łączące się z pięknem jesiennego spleenu, kolorami i zapachem gnijących liści sprawiają, że czas ten jest naprawdę magiczny. Szczególnie polecamy Wam odwiedzić najpiękniejszą stołeczną nekropolię i zapalić lampkę na grobie jednej z wielu wybitnych, pochowanych tam osób – ale też na jednej z wielu zapomnianych i zaniedbanych mogił. Mamy też dla Was kilka propozycji kulturalnych, w tym kilka, związanych z uwiecznionym przez Wieszcza misterium Dziadów.

 

PIĄTEK

Nim jeszcze przestawicie się na bardziej refleksyjne percepowanie rzeczywistości, mamy dla Was garść sugestii na rozrywkowe zakończenie mijającego tygodnia. A okazji do zabawy jest kilka.

kul 1

W klubie Sen Pszczoły wystąpią dwie energetyczne kapele, poruszające się w klimatach ska/reggae/soul. The Bartenders i supportująca ich Cała Góra Barwinków to zespoły, których przedstawiać nie trzeba. Podobnie jak kolektywu djskiego 6T’S Club, który zapewni after po koncertach. W cenie 15 zł oprócz wejściówki do klubu otrzymacie bardzo dużą dawkę endorfin!

kul 2

Dla fanów nieco ostrzejszego grania prawdziwa gratka: 5-lecie istnienia zespołu będą obchodzić chłopaki z The Stubs. Warszawska kapela to kawał mięsistego, świetnie zagranego rokenrola, który doceniła nawet kultowa stacja radiowa ze Seattle, KEXP, uwieczniając ich ekskluzywną sesję live. Zespół jest więc na fali wznoszącej, a występ w Cafe Kulturalna będzie jednym z wielu podczas ich trwającej, międzynarodowej trasy. Ale jedynym w stolicy, więc naprawdę warto. Start o 22.00, bilety po 20 zł.

kul 3

Również w piątek, o godzinie 18.00, w Królikarni startuje mini-festiwal muzyczny o wielce oryginalnej koncepcji. Organizatorzy Słuchów. Koncertów do zwiedzania postanowili bowiem wyostrzyć nasz zmysł słuchu poprzez pozbawienie nas widzenia źródła dźwięku. Ukryci przed publicznością, ale też sami przed sobą artyści będą improwizować, wykonają specjalnie na tę okazją zamówione utwory przestrzenne od Jane Stanley i Wojciecha Ziemowita Zycha , a także najnowsze kompozycje Dobromiły Jaskot i Dominika Karskiego. Szczegółowy line up tego nietuzinkowego muzycznego wydarzenia znajdziecie tutaj.

kul 4

Nietuzinkowo również zapowiada się piątkowa impreza w Lab Barze. Znany i lubiany stołeczny duet djski Hungry Hungry Models wraz z zaprzyjaźnionymi Polish Punks zapowiadają na ten wieczór muzykę z kultowego serialu Twin Peaks oraz utwory, które w ich mniemaniu poderwałyby jego bohaterów do tańca. Szykuje się dziwna i mroczna impreza. Wjazd za dychę.

 

SOBOTA

kul 5

Dzień Dziadów lub – jak kto woli – Halloween, proponujemy zacząć od oprowadzenia z niezastąpionym Grzegorzem Miką po zbierającej świetne recenzje wystawie WARSZAWA W BUDOWIE. Podczas spaceru pod hasłem Spór o odbudowę główny nacisk położony będzie na kwestie poprawy warunków mieszkalnych i tworzenia nowych form architektonicznych, które realizowało Biuro Odbudowy Stolicy po zakończeniu II Wojny Światowej. Start o 17.00 w miejscu ekspozycji, czyli przeznaczonym do rozbiórki, dawnym liceum im. Hoffmanowej przy ulicy E. Plater 29.

kul 6

Brrr, wieczór w Muzeum Etnograficznym zapowiada się naprawdę strrrasznie. A to za sprawą Witolda Vargasa, który o godzinie 20.00 zabawi śmieszno-strasznymi opowieściami dzieci, a o 22.00 wywoła gęsią skórkę u dorosłych przy pomocy najstraszniejszych ludowych, słowiańskich legend. Strach się bać!

kul 7

Tym, którzy zamiast strachu, wolą zadumę i melancholię, serdecznie polecamy koncert zespołu Pleśni. Wokalno-elektroniczny projekt wielce uzdolnionego Kajetana Łukomskiego możecie zobaczyć i usłyszeć za darmo w LABie o godzinie 21.00. Podlane delikatnie pulsującą elektroniką ludowe pieśni z Ukrainy, Rosji czy Gruzji naprawdę wzruszają do łez, chociaż ich tekst jest niezrozumiały dla większości publiki.

 

WTOREK

Wtorek w najbliższym tygodniu dniem dyskusji o naszej kochanej stolicy!

kul 8

Speed dating z architektami, aktywistami miejskimi i przedstawicielami władz samorządowych? Na taki pomysł wpadli organizatorzy Randki z Warszawą w (niedalekiej) przyszłości, którą możecie odbyć o 18.00 w gościnnym wnętrzu lokalu Chłodna 25. Wstęp darmowy, a w snutych wizjach rozwoju naszego miasta jest szansa się zakochać!

kul 9

Z kolei o 19.00 nasi przyjaciele z PaństwoMiasto zapraszają na drugi sezon Warsztatów z miasta. Tym razem dwugodzinne spotkanie na temat planowania przestrzennego poprowadzi członek zarządu Stowarzyszenia mieszkańców Nowy Żoliborz, Daniel Baliński.

 

ŚRODA

kul 10

Małgorzata Halber dała się poznać jako charyzmatyczna prezenterka telewizyjna, niedawno wydała z kolei bestsellerową książkę Najgorszy człowiek świata, gdzie w bezkompromisowy sposób rozliczyła się z trapiącą ją wiele lat chorobą alkoholową, zaś trzy lata temu stworzyła na popularnym portalu społecznościowym fanpage z przygodami, czy raczej przemyśleniami wymyślonej przez siebie postaci. Słodko-gorzkie refleksje o kondycji ludzkiej natury, snute przez Bohatera – everymana o wyglądzie ziemniakoidalnego mrówkojada zdobyły serca ponad 40 tysięcy użytkowników. „Wydane przez Znak jako Kołonotatnik z Bohaterem mogą służyć do oglądania, dotykania, wydzierania, poprawiania nastroju i wielu innych rzeczy.” Jedyne zaplanowane spotkanie autorskie, które odbędzie się w Empiku Juniorze o 18.00 też z pewnością poprawi Wam humor. Bo Gosia to morowa dziewczyna!

 

Weekendu pełnego zadumy i kultury oraz udanego nadchodzącego tygodnia życzy

Redakcja PS

 

Co sądzisz? Skomentuj!