PAŃSKA KULTURKA #60

Patrząc po naszych fejsbukach, w tym roku wszyscy po prostu oszaleli na punkcie konkursu chopinowskiego. Wydaje się, że emocje wokół tego najstarszego i najsłynniejszego turnieju pianistycznego w Polsce przyćmiły nawet największe w stolicy święto kina, jakim jest trwający jeszcze do niedzieli 31. Warszawski Festiwal Filmowy. Ale obok tych dwóch dużych imprez, w Warszawie odbywa się jeszcze dużo innych interesujących wydarzeń kulturalnych, a my – jak co tydzień – wybraliśmy dla Was najciekawsze z nich.

 

PIĄTEK

kul 1

Już dziś w siedzibie Warszawskiej Opery Kameralnej premiera Pigmaliona Jean – Philippe’a Rameau. Powstała ponoć w ciągu zaledwie ośmiu dni opera uznawana jest za najlepsze jednoaktowe dzieło francuskiego kompozytora. Sceniczną adaptację, łączącą w zgrabny sposób klasyczne motywy, ubrane we współczesny kostium  przygotowała młoda, zdolna i ostatnio bardzo zapracowana Natalia Kozłowska. Spektakle dziś, jutro i w niedzielę o godzinie 19.00.

KUL 2

Również dzisiaj, o godzinie 20.00 w klubie Hydrozagadka premiera materiału z najnowszego krążka warszawskiego wokalisty Earla Jacoba. Kryjący się pod tym pseudonimem Kuba Sadowski porusza się głównie po stylistyce okołoreggaeowej, ale niech Was to nie zniechęci. Kto słyszał jego pierwszą, świetnie przyjętą płytę Warto Rozrabiać ten wie, że dzięki inteligentnym, nietuzinkowym tekstom i wpadającym w ucho melodiom, jego muzyka może przypaść do gustu nawet tym, którzy na dźwięk słowa „reggae” dostają wysypki. Tym zaś, którzy z twórczością Earla jeszcze się nie zetknęli tym bardziej polecamy dzisiejszy koncert, na którym Kuba wystąpi z towarzyszeniem trzyosobowego combo.

kul 3

Jeśli jednak nie podejdą Wam piosenki Earla, to tuż za ścianą, w siostrzanym klubie Chmury  macie okazję posłuchać nieco ostrzejszych brzmień. A to za sprawą trzeciej warszawskiej edycji imprezy łódzkich promotorów Burning Down The House. O 20.00 rozpoczną się występy dwóch rodzimych kapel death-punkowych, The Dead Goats i Icon Of Evil oraz szwedzkiej formacji Siberian.

kul 4

A teraz przenosimy się na drugą stronę Wisły do naszej ulubionej Eufemii, gdzie swoje drugie urodziny będzie obchodzić kolektyw djski Damsels In Distress. Dziewczyny na swoich imprezach pokazują wszystkie muzyczne oblicza kobiecej natury, grając zarówno kawałki Le Tigre, jak i Britney Spears. Odpowiedzialne są również za bardzo fajny cykl koncertów, prezentujących najlepsze zespoły, zdominowane przez płeć piękną. Życząc sto lat serdecznie polecamy wizytę w Eufie. Start o 22.00.

 

SOBOTA

Sobotni dzień można spędzić na parę równie przyjemnych i interesujących sposobów. Oto one.

kul 5

Można na przykład przejechać się autobusem na Białołękę. Tak, dobrze widzicie. Nie jest to jednak byle jaka przejażdżka, a raczej wycieczka miastoznawcza po kilku dzielnicach Warszawy, na które będzie można spojrzeć oczami przyjezdnego. W uzyskaniu takiej optyki pomoże narracja znanej pisarki i warszawskiej przewodniczki, Sylwii Chutnik. Jedyne, czego potrzebujecie, to bilet. Zbiórka na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym o godzinie 11.00. Kolejne takie tematyczne przejażdżki czekają na Was w kolejne soboty października.

kul 6

Można też będzie zabrać pociechy oraz seniorów i poszydełkować w galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu. W kolejne weekendy odbywać się tam będą warsztaty dla dzieci i dorosłych z zakresu kultury i sztuki współczesnej, fotografii, multimediów, projektowania i designu. Wystarczy zapisać się mailowo pod adresem rozwojwbialydzien@gmail.com z dopiskiem KORDEGARDA.  Więcej informacji uzyskacie tutaj.

kul 7

Można też sobotni dzień spędzić, zajadając jabłka w klubie Chłodna 25. Tak, dobrze widzicie. W planie imprezy konsumpcja polskiego dobra eksportowego na wszelkie możliwe sposoby, konkurs na najlepszą szarlotkę, a wieczorem koncerty i after party. Szczegółowy program Festiwalu Jabłka 2015 znajdziecie tu.

 

NIEDZIELA

kul 8

Na niedzielę mamy dla Was propozycję dwóch spacerów architektonicznych. Pierwszy chronologicznie rozpocznie się o 12.30 na dziedzińcu CBF i będzie oprowadzeniem wokół słynnego Domu Partii. Gmach ten jest bowiem bohaterem pierwszej edycji Festiwalu Budynków.  Kolejne wydarzenia związane z pierwszą odsłoną architektonicznego cyklu czekają na Was we wtorek i czwartek w najbliższym tygodniu.

kul 9

Drugi spacer będzie melancholijnym wspomnieniem świetności kompleksu sportowego SKS Warszawianka, zorganizowanym przez ekipę, prowadzącą świetny fanpage Tu było, tu stało. Oprowadzenie rozpocznie się o godzinie 13.00 pod wodzą kuratorki i historyczki sztuki Aleksandry Kędziorek. Będzie to zarazem pierwszy z cyklu pięciu kolejnych spacerów. O kolejnych będziemy Was informować na bieżąco. Zwieńczeniem projektu będzie premiera mapy, na której znajdzie się 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich stolicy, które uległy przekształceniom w przeciągu ostatnich 25 lat. Jej premiera planowana jest na 1 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Serdecznie polecamy!

kul 10

Na pozytywne zakończenie weekendu, w ramach psychicznego przygotowania do poniedziałku, proponujemy rozerwać się w Klubie Komediowym podczas kolejnego koncertu z cyklu Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem. Dobra zabawa przy zimowych szlagierach duetu gwarantowana od godziny 22.00.

 

P.S.

kul 11

Jak pewnie wiecie, Pańska Skórka jest bardzo „animal friendly”. Od kwietnia mieliśmy zaszczyt patronować akcji Adoptuj Warszawiaka, mającej na celu promocję bezdomnych psiaków ze Schroniska Na Paluchu i poszukiwanie im nowych domów. Ostatnia tegoroczna odsłona akcji będzie miała miejsce w tę sobotę na plaży po praskiej stronie Wisły. Gorąco zachęcamy do udziału! Jeśli nie macie możliwości przygarnięcia psiej sieroty, możecie zabrać aparaty i zrobić zdjęcia lub nakręcić filmy, które mają szansę pomóc wypromować tę jakże szlachetną akcję.

 

Miłego weekendu życzy

Redakcja PS

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!