PAŃSKA KULTURKA #58

Jesień to najbardziej melancholijna pora roku, a Chopin to nie tylko najsłynniejszy i największy, ale też najbardziej melancholijny z polskich kompozytorów. Okazja do zatopienia się w jesienno-chopinowskiej melancholii w najlepszym wykonaniu trafia się nieczęsto, bo raz na pięć lat. W takich interwałach odbywa się bowiem jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, którego XVII edycja rozpoczęła się wczoraj. Ale nie samą melancholią człowiek żyje. W tym odcinku kulturki mamy dla Was też wiele innych, bardziej „rozrywkowych” propozycji. No to dzieła!

 

PIĄTEK

kul 1

mat. organizatora

Wspomniany Konkurs, odbywa się w całości w Filharmonii Narodowej, gdzie od niedzieli będziecie mieli szansę posłuchać wszystkich 78 uczestników, z których na drodze kolejnych eliminacji zostanie wybrany zwycięzca. Ale konkursowe zmagania możecie też śledzić w Skwerze na Skwerze Hoovera. Działa tam już od wczoraj klub konkursowy, a w nim projekcje filmów muzycznych, przygotowanych przez NInA, komentarze na żywo i koncerty – zarówno interpretatorów wielkiego Fryderyka, jak i czołówki polskiej sceny jazzowej. Szykują się wielkie emocje i dużo wspaniałych muzycznych doznań przez cały najbliższy miesiąc!

kul 2

mat. organizatora

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich Grochowian, fanów twórczości Mirona Białoszewskiego i w ogóle wszystkich, którzy lubią miejsca z duszą. Wraca Kicia Kocia! I już dziś o 19.00 zaprasza na parapetówkę do swojej nowej siedziby przy Al. Stanów Zjednoczonych 68. Popularna klubokawiarnia, która z powodu problemów lokalowych zniknęła jakiś czas temu z mapy Grochowa, przeniosła się niedaleko – bo na drugą stronę ulicy. Z okazji ponownego otwarcia właściciele przygotowali dużo promocji i niespodzianek. Wpadnijcie do Kici, na pewno będzie jej miło!

kul 3

mat. organizatora

Pozostajemy jeszcze na chwilę w prawobrzeżnej Warszawie. Oto w klubie Sen Pszczoły, o godzinie 20.00 długo oczekiwany występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Jedną z wokalistek zespołu mieliście szansę usłyszeć na urodzinowej imprezie Pańskiej Skórki w Parku Żeromskiego. Kto był, ten wie, że dzisiejszy koncert będzie niepowtarzalną okazją do przeniesienia się w przeszłość przy dźwiękach znakomicie wykonanych największych przedwojennych szlagierów stolicy. Bilety po 20 zł, w cenie również potańcówka do muzyki, którą zaserwuje specjalista od polskich przebojów sprzed lat – Kuba Kozak.

kul 4

mat. organizatora

A teraz przenosimy się nie tylko na drugi brzeg Wisły, ale też do zupełnie innego muzycznego świata. O godzinie 21.00 w klubie Progresja, umiejscowionym w centrum handlowym Fort Wola wystąpi jedna z najlepszych islandzkich kapel – w pełnym koncertowym składzie. Fanom elektroniki Gus Gus przedstawiać nie trzeba, wszystkich zaś, którzy tria nie znają możemy zapewnić – ponad 100 złotych, które trzeba wydać na ten koncert to bardzo dobra inwestycja.

 

SOBOTA

kul 5

mat. organizatora

Kim jest Józef Tkaczuk? To pytanie rozpalało umysły warszawiaków w latach ’90. Ale nie tylko warszawiaków – bowiem graffiti z tym tajemniczym nazwiskiem zaczęło z czasem pojawiać się na całym świecie! Ten etnograficzny i socjologiczny fenomen doczekał się kilku poważnych opracowań naukowych, a nawet kandydował w 1993 roku do parlamentu z fikcyjnej listy nr 68. Jeśli chcecie poznać rozwiązanie tej niezwykłej miejskiej zagadki, przyłączcie się do śledztwa, które w sobotę o 17.00 w Studio Teatralnym Koło w kompleksie Soho przy Mińskiej 25 rozpocznie Grupa Supermarket.  „Uczestników wydarzenia czeka zabawa w podchody na terenie prawobrzeżnej Warszawy oraz śledztwo detektywistyczne z udziałem świadków zagadkowych zdarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.” – ten opis nie pozostawia chyba wątpliwości, że będzie fest! Projekt jest częścią serii działań parateatralnych pod nazwą Złe gatunki, wprowadzających uczestników wewnątrz literackich i kulturowych klisz. Pańska Skórka ma przyjemność być partnerem „tkaczukowej” odsłony serii. Kolejna okazja do pościgu za Tkaczukiem już w niedzielę o 17.00 oraz w przyszły weekend w tych samych godzinach. Serdecznie zapraszamy!

kul 6

mat. organizatora

W sobotę wieczorem zapraszamy do prężnie działającego Muzeum Woli przy Srebrnej 12 na Wielką Słoikówkę! Spokojnie, impreza nie ma nic wspólnego z pogardliwym określeniem napływowych mieszkańców Warszawy – jednym z punktów programu będzie wspólne gotowanie i wekowanie jesiennych przetworów. Oprócz tego w programie zakończenie spektaklu teatralnego Syreny w Warszawie, podsumowanie akcji sąsiedzkich oraz silent disco – potańcówka w kapciach! Start o godzinie 20.00, wstęp wolny.

 

NIEDZIELA

W tę niedzielę dzieje się. Że hoho. Patrzcie sami:

kul 7

mat. organizatora

O 11.00 na naszym kochanym Żoliborzu, a konkretniej w Nowym Forcie Sokolnickiego, pierwsza edycja Żoliborz Vintage Marketczyli po prostu targu starych, stylowych ciuchów. Będzie okazja znaleźć i zakupić prawdziwe skarby, ale też wystawić swoje ubrania. Wystarczy wcześniej skontaktować się z organizatorami.

kul 8

mat. organizatora

O 13.00 spod wejścia do biurowca Rondo 1 przy Rondzie ONZ startuje z kolei drugi, organizowany przez nas spacer śladami kobiet warszawskiego Getta. Powstanki, Artystki, Konfidentki – to tylko niektóre umowne „role społeczne”, będące przedmiotem naszego zainteresowania. Oprowadzać będzie ponownie Katarzyna Jankowska – przewodniczka miejska, pilotka wycieczek, pracująca w Muzeum Żydów Polskich. Zapraszamy!

kul 9

mat. organizatora

Warszawska scena improwizacji muzycznej ma się świetnie. Dowodem nie tylko muzycy skupieni wokół klubu Pardon, To Tu, ale też Darmowy Festiwal Muzyki Improwizowanej, który w niedzielę o godzinie 17.00 zacznie się w alternatywnym domu kultury ADA przy Puławskiej 37. Będzie okazja poznać nieco bardziej alternatywną stronę sceny improwizatorskiej w najlepszym wydaniu.

kul 10

mat. organizatora

Fala Dźwięku to organizowany przez Łukasza Strzelczyka ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala cykl koncertów techno. Brzmi dziwacznie? Trudno jednak nazwać to inaczej, bo – w przeciwieństwie do niesławnego Brutażu – na organizowane przez Łukasza wydarzenia przychodzi się naprawdę posłuchać muzyki. I to muzyki naprawdę ciekawej, granej często na żywo przez młodych twórców szeroko pojętej sceny techno. Niedzielna, 34. już odsłona cyklu w klubie LAB startuje o 19.00. Wstęp: 10 zł. Polecamy!

 

Miłego weekendu życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!