PAŃSKA KULTURKA #57

Mimozami…jesień się zaczyna… – śpiewał mistrz Niemen. Naszym zdaniem w tym roku stołeczna jesień zaczyna się całkiem mocno – jeśli chodzi o kulturę. Najbliższy weekend obfituje w masę ciekawych wydarzeń. Jak zwykle wybraliśmy dla Was te najbardziej godne polecenia:

 

PIĄTEK

Dziś startują aż trzy duże i ciekawe festiwale. Każdy dotyka trochę innej sfery kultury, ale wszystkie zapowiadają się znakomicie. Lubimy takie klęski urodzaju. ;)

kul 1

mat. organizatora

Narodowy Instytut Audiowizualny, znany szerzej jako NInA już od 2009 odwala kawał dobrej roboty, digitalizując kulturową spuściznę poprzednich pokoleń, rejestrując najważniejsze aktualne wydarzenia polskiej kultury, wydając antologie, książki, nagrania spektakli, wreszcie samemu organizując ciekawe przeglądy. W ten weekend po raz pierwszy jednak Instytut zaprasza na festiwal, poświęcony w całości kulturze audiowizualnej. Tematem pierwszej edycji Festiwalu NInA będą m.in. nowe strategie narracyjne i opowiadanie historii w mediach cyfrowych. W programie debaty, warsztaty, wystawy interaktywnych instalacji i wiele innych atrakcji. Większość wydarzeń będzie miała miejsce w siedzibie NInY przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5, a szczegółowy program znajdziecie tutaj.

kul 3

mat. organizatora

Już po raz piąty najlepsze stołeczne galerie otworzą swoje podwoje dla najważniejszych polskich artystów różnych pokoleń. Świetna okazja, by poznać najnowsze trendy, artystyczne odkrycia, czy po prostu poobcować z niełatwą w odbiorze sztuką współczesną. Oprócz tego dyskusje, performanse, pokazy filmów i koncerty. Warsaw Gallery Weekend startuje wernisażami dziś o 17.00, program wydarzeń towarzyszących ujawni Wam ten linka wejście do wszystkich galerii będzie bezpłatne!

kul 2

mat. organizatora

Niech nie zniechęci Was kiczowaty tytuł szóstej polskiej edycji międzynarodowego festiwalu La Folle Journée. Program w tym roku jest naprawdę świetny, a gwiazdami odbywającego się w salach Teatru Wielkiego weekendowego święta muzyki są m.in. znakomity polski zespół kameralny Arte Dei Suonatori, meksykański eksperymentator Murcof, czy inaugurujący festiwal dziś o 19.00 sekstet Richarda Galliano. Jak widać po headlinerach, prawie każdy meloman znajdzie coś dla siebie – o ile uda się jeszcze kupić bilety! Dokładną rozpiskę koncertów znajdziecie tu.

kul 4

mat. organizatora

Temat sztucznej inteligencji jest ostatnio głośny. I to nie tylko za sprawą prequelu słynnej serii o morderczych robotach z byłym gubernatorem Kalifornii w roli głównej, ale też  tempa, jakiego nabrały w ostatnim czasie prace nad stworzeniem inteligentnych maszyn. Jeśli chcielibyście poznać argumenty zwolenników i przeciwników tezy, że dalsze prace nad tą dziedziną nauki mogą zniszczyć ludzkość , udajcie się koniecznie dziś o 19.00 do Teatru Polskiego. Zapowiada się gorąca dyskusja, w której zetrą się m.in. doktorzy Stanisław Bajtlik, Piotr Bilski, Jakub Radoszewski czy artysta Rafał Betlejewski. Wstęp wolny!

 

SOBOTA

kul 5

mat. organizatora

Już jutro w stołecznym alternatywnym centrum społeczno-kulturalnym A.D.A. przy ul. Puławskiej 37 prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki komiksu. XV-lecie kultowego polskiego wydawnictwa Kultura Gniewu to okazja do spotkań z autorami, wzięcia przez najmłodszych pasjonatów komiksu udziału w warsztatach pod okiem uznanych twórców, obejrzenia filmów oraz posłuchania świetnych kapel sceny hc/punk. Jednodniowe święto komiksu rozpocznie się o godzinie 12.00, wstęp oczywiście bezpłatny.

kul 6

mat. organizatora

Co prawda bilety na to wydarzenie zostały już dawno wyprzedane, ale może uda Wam się złapać okazję na murku fejsbukowego iwentu. A warto spróbować, bo o godzinie 20.00 w kinie Iluzjon w szranki dubbingowej bitwy staną najlepsi w mieście specjaliści od rozśmieszania, na co dzień występujący przede wszystkim na deskach warszawskiego Klubu Komediowego. Zazdrościmy wszystkim szczęśliwcom, którzy wyjdą z Iluzjonu z zerwanymi bokami!

kul 7

mat. organizatora

Jeśli chodzi o weekendowe imprezy, to polecamy tym razem tylko jedną, ale za to jaką. Piąte urodziny naszego ulubionego warszawskiego kolektywu Piosenka Jest Dobra Na Wszystko będziemy świętować w ich mateczniku, czyli Klubojadalni Eufemia. Będzie wszystko, z czego czworo przyjaciół, organizujących serię piosenkowych imprez słynie – tanecznie indie, chamski pop, wiśniówka i dużo miłości. Tyle, że w 5 razy większych proporcjach. Start o 22.00, wjazd 5/10 pln.

P.S.: Stanowczo odżegnujemy się od podłych, kłamliwych sugestii, jakoby fakt współtworzenia kolektywu Piosenka Jest Dobra Na Wszystko przez dwóch redaktorów Pańskiej Skórki miał mieć jakikolwiek wpływ na faworyzowanie tego cyklu na łamach Kulturki! Podobne teorie spiskowe budzą naszą głęboką pogardę i odrazę.

 

NIEDZIELA

kul 8

mat. organizatora

W życiu prawdziwego warszawiaka ważne są tylko trzy daty: rocznica ślubu, Powstania i Wielkiej Warszawskiej – twierdził bohater serialu Jan Serce, Julian Jabłkowski. Trudno się z nim nie zgodzić. Ta najważniejsza na służewieckim torze gonitwa sezonu z roku na rok przyciąga coraz więcej mieszkańców stolicy, którzy na codzień nie interesują się wyścigami konnymi. Jest to bowiem okazja nie tylko, by podziwiać piękne rumaki i rumaczki, ale też przenieść się w czasy przedwojennej Warszawy. Pierwszy wyścig o godzinie 12.30.

 

WTOREK

kul 9

mat. organizatora

Na koniec zapraszamy Was na ostatni już z cyklu wykładów o Wiśle w lokalu Plażowa, któremu Pańska Skórka patronowała. Tym razem o nadrzecznym ptactwie i jego siedliskach opowie Łukasz Poławski. Początek o godzinie 19.00, wstęp wolny.

 

Udanego weekendu wszystkim Warszawiakom oraz przyjezdnym życzy

Redakcja PS

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!