PAŃSKA KULTURKA #54

Lato pożegnało nas z pompą, nadchodząca jesień już dała o sobie znać. Ale nie znaczy to wcale, że czas schować się pod kocem z kubkiem herbaty. Oferta na najbliższy weekend obfituje bowiem w masę interesujących wydarzeń kulturalnych! Oto te, naszym zdaniem, najciekawsze:

 

PIĄTEK

Po pierwsze – i najważniejsze – startują dziś dwa duże i bardzo #elegancko zapowiadające się festiwale. Trzeci, którego jesteśmy dumnym patronem, rozpoczyna się w sobotę. Ale po kolei.

kul 2

 

 

mat. organizatora

Urząd Miasta przygotował dla mieszkańców i turystów naprawdę wyjątkowe atrakcje w ramach festiwalu Warszawa jest trendy, który rozpocznie się już dziś o 19.00 na placu Defilad. Gwiazdą wieczoru będzie angielska piosenkarka Jessie Ware, a support zapewnią rodzimi artyści, m.in. Curly Heads i Afromental. Ten mocny, koncertowy początek to tylko przedsmak 50 imprez, trwających 50 godzin do niedzieli wieczorem. W planie m.in. bicie rekordu Guinessa w grze na największej planszy Monopoly, bezgrawitacyjna przeprawa przez most tybetański, śpiewanie piosenek w tramwaju czy podniebna kolacja. Brzmi dobrze? Szczegółowy program znajdziecie tutaj. A wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny!

kul 1

mat. organizatora

 

 

W ramach wspomnianego cyklu imprez, dziś o 19.00 w lokalu Znajomi Znajomych przy Wilczej 58,  odbędzie się prelekcja o przedwojennej warszawskiej bohemie, połączona z pokazem zdjęć. Godzinne spotkanie poprowadzi nasz przyjaciel, redaktor naczelny Portalu Warszawskiego, Daniel Echaust. Wstęp wolny.

kul 3

mat. organizatora

Wspominaliśmy o trzech festiwalach. O ile Warszawa jest trendy ma w swoim programie propozycje absolutnie dla wszystkich, to I Festiwal Oper Barokowych wydaje się z pewnością imprezą dużo bardziej hermetyczną. Ale nie dajcie się zwieść pozorom! Byliśmy rok temu na zorganizowanym przez prężne stowarzyszenie Dramma per musica spektaklu Agrippina Haendla i było to z pewnością jedno z najciekawszych wydarzeń operowych w Warszawie w ciągu ostatnich kilku lat. Nowoczesna, multimedialna realizacja, minimalistyczna i wysmakowana scenografia, rewelacyjne kostiumy, a do tego doskonali soliści i orkiestra Royal Baroque Ensemble i bijąca od nich radość dzielenia się tą piękną, a tak rzadko graną w Polsce muzyką – wszystko to sprawia, że nadchodzący festiwal na pewno przypadnie do gustu nie tylko fanom opery, ale też tym, którym kojarzy się ona z nudnymi, dziwacznie poprzebieranymi wyjcami. Przegląd oper barokowych otwiera dziś o 19.00 premierowy spektakl Orlando Haendla. Wspomniana wcześniej Agrippina uświetni jego zakończenie 19 i 20 września. Polecamy serdecznie! Szczegółowy program znajdziecie tu.

 

SOBOTA

kul 4

mat. organizatora

A w sobotę startuje kolejny super festiwal w Warszawie. 3. edycja Wawa Design Festival to prawie 20 czynnych codziennie w dniach 5 – 13 września od 11.00 do 19.00 wystaw sztuki użytkowej i nie tylko! Do tego oczywiście imprezy towarzyszące, warsztaty – wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj. Pańska Skórka patronuje i poleca!

kul 5

mat. organizatora

Fani techno i ambitnej muzyki elektronicznej nie mają w Warszawie łatwego życie. Od czasu zamknięcia kultowego klubu 1500m2, oprócz kontrowersyjnej Nowej Jerozolimy, nie mieli swojego miejsca, które zapewniałoby wysoką jakość nagłośnienia i line upu. Nie mieli, dopóki parę tygodni temu nie pojawił się Lab. Zlokalizowany na niewielkiej przestrzeni na parterze domu handlowego Braci Jabłkowskich lokal szturmem wdarł się w klubową tkankę miasta i mamy nadzieję, że wniknie w nią głęboko, bo muzyczne plany na najbliższy miesiąc ma naprawdę ambitne! W sobotę wystąpi tam dwóch warszawskich producentów – Fau i Deasupra. Wstęp – jedyne 5 pln.

 

NIEDZIELA

KUL 7

mat. organizatora

Na miłe zakończenie weekendu kolejna propozycja od zaprzyjaźnionego Portalu Warszawskiego. Tym razem jego reaktor naczelny zaprasza na kolejny spacer po naszym ukochanym Żoliborzu. W tej odsłonie poznamy architekturę i sylwetki wybitnych mieszkańców Żoliborza Urzędniczego. Przechadzka rozpocznie się o godz. 16:30 na pl. Inwalidów, pod Pomnikiem 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

 

 

Na koniec chcielibyśmy wpomnieć o jeszcze jednym festiwalu, który co prawda nie odbywa się w Warszawie, ale dotyczy postaci, będącej jednym z najbardziej barwnych symboli stołecznej bohemy czasów PRL. Mowa o 7. Festiwalu Jana Himilsbacha, którego finał odbędzie się jutro wieczorem na rynku w jego rodzinnym Mińsku Mazowieckim. Jeśli więc macie ochotę na weekendową ekskursję, to jest to doskonała propozycja dla Was!

 

Bogatego kulturalnie weekendu życzy

Redakcja PS

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!