PAŃSKA KULTURKA #50

Uff – jak gorąco! Puff – jak gorąco! W Warszawie zapanował ostatnio klimat tropikalny, co z jednej strony sprzyja – zwłaszcza nocnym – spacerom po mieście, z drugiej – rozleniwia i odbiera energię do działania. Spróbujcie mimo wszystko wykrzesać jej trochę w ten weekend, bo naprawdę warto ruszyć się tu i tam!

 

CZWARTEK

kulturka 1

 

 

mat. organizatora

Po pierwsze dziś o 20.00 na Placu Zabaw kolejny odcinek najfajniejszego serialu muzycznego tych wakacji – festiwalu Lado w Mieście, któremu mamy zaszczyt patronować. Mamy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje szyków, bo dziś w programie kolejne świetne zespoły: gitarowo-syntezatorowe 19 Wiosen, znane szerzej ze współpracy z Wilhelmem Sasnalem oraz gitarowo-gitarowe Black Coffee, złożone z rokenrolowych nicponi z oficyny Crunchy Human Children Records. Polecamy serdecznie!

 

 

PIĄTEK 

kulturka 3

mat. organizatora

W piątek 1. dzień Urodzin Cudu nad Wisłą świętować będziemy z prawdziwą pompą. W ramach cyklu Heineken City Nights o godzinie 21.00 na scenie pojawi się legendarny berliński kolektyw nu-jazzowy – Jazzanova. Ta marka mówi sama za siebie, więc ograniczymy się tylko do informacji, że wystąpią na żywo w pełnym składzie, z Paulem Randolphem na wokalu. After party po koncercie rozkręci nasz ulubiony kolektyw Piosenka Jest Dobra Na Wszystko oraz znakomity dj i digger Eltron John. A to wszystko za przysłowiową darmochę!

 

SOBOTA

kulturka 4

mat. organizatora

A teraz propozycja nie tylko dla moli książkowych, ale również wszystkich, którym bliski jest temat społecznego uczestnictwa grup i jednostek, sąsiedztwa oraz więzi, tworzonych w obrębie lokalnych wspólnot. Odbywające się w białym pawilonie przez Zamkiem Ujazdowskim warsztaty czytania z bliska tym razem wezmą na warsztat książkę Lidii Amejko p.t.: Żywoty świętych osiedlowych. Wspólne odczytanie fragmentów powieści, połączone z pogłębioną refleksją i dyskusją w gościnnej atmosferze późnego śniadania brzmi jak świetny pomysł na sobotni poranek, by rozruszać zszargane piątkowymi szaleństwami zwoje mózgowe. Start o 12.00.

 

kulturka 5

mat. organizatora

Przez cały ostatni tydzień obchodziliśmy sześćdziesiątą rocznicę powstania jednego z najbardziej kontrowersyjnych budynków Warszawy. Przez niektórych znienawidzonego, przez innych akceptowanego czy nawet lubianego, konsekwentnie od pewnego czasu oswajanego za pomocą działalności ekipy Plac Defilad. Czy się to komu podoba, czy nie, Pałac Kultury i Nauki stał się wizytówką stolicy i warto oddać mu hołd z okazji tak szacownego jubileuszu. Tym bardziej, że sobotnia impreza pod pałacem ma szansę przejść do legendy. Wystąpi bowiem postać już legendarna, znakomity multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor – Zbigniew Wodecki. Artysta powrócił niedawno do zbiorowej świadomości młodych ludzi nie tylko za sprawą brawurowego odśpiewania hip-hopowego hymnu na płycie Albo Inaczej, ale też dzięki odświeżeniu jego albumu z 1976 roku z pomocą  rewelacyjnych muzyków z big bandu Mitch&Mitch. Właśnie materiału z wydanej przez nich wspólnie po prawie 30 latach na wiosnę tego roku płyty będziecie mieli okazję posłuchać o godzinie 21.00. Ale to nie koniec atrakcji tego wieczoru! Od godziny 23.00 miejski densing rozrkęci JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. Szykuje się niezapomniana noc!

 

NIEDZIELA

kulturka 6

mat. organizatora

Po sobotnich szaleństwach warto przejść się w niedzielę w południe do dzielnicy, kojarzącej się głównie z przemysłem i straszliwą masakrą podczas Powstania Warszawskiego – Woli. Opowieści o tej ciężko doświadczonej części stolicy podejmie się Ewa Andrzejewska – działaczka miejska, współpracująca z Fundacją Hereditas. Przewędrowała z warszawiakami większość dzielnic miasta, ale najbliższa jest jej właśnie Wola – mieszka tu bowiem od dziecka. Spacer Dzieje Woli na Cmentarzu Ewangelisko-Augsburskim rozpocznie się przy ul. Młynarskiej 54/56/58, przed wejściem na cmentarz o godzinie 12.00.

 

kulturka 2

mat. organizatora

Są dwa dobre powody, dla których warto wybrać się w niedzielę do Parku Fontann na Podzamczu. Pierwszy – praktyczny – dla ochłody. Drugi – szlachetny – by wziąć udział w akcji, ktorej dumnie patronujemy. Adoptuj Warszawiaka to promocja mieszkańców Schroniska na Paluchu, którzy wraz z opiekunami pojawiają się co tydzień w różnych miejscach stolicy, by zachęcić Was do powiększenia rodziny o najlepszego przyjaciela. Jeśli nie macie możliwości przygarnięcia zwierzaka, możecie pomóc w akcji robiąc zdjęcia i filmując pieski – z najlepszych ujęć powstaną plakaty, ulotki oraz billboardy promujące schronisko, oraz okolicznościowy kalendarz.

 

kulturka 7

mat. organizatora

Na zakończenie udanego weekendu kolejna impreza urodzinowa. Tym razem 53-lecie istnienia obchodzić będzie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najciekawszych repertuarowo warszawskich kin – Luna. Z tej okazji o godzinie 18.00 wystąpi teatr impro Ab-Ovo, kwadrans na siódmą wzniesiemy toast winem i tortem, a o godzinie 19.00 przedpremierowa projekcja filmu O dziewczynie, ktora wraca nocą sama do domu irańskiej rezyserki Ana Lily Armipour. Bilety w cenie 26,50 pln do nabycia w kasie kina oraz stronie internetowej. Pańska Skórka życzy Lunie co najmniej kolejnych 53 lat działalności!

 

A Wam życzymy kolejnego przyjemnego weekendu w stolicy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!