PAŃSKA KULTURKA #45

Mamy nadzieję, że wszelkiego rodzaju sesje egzaminacyjne, ważne projekty i inne równie zajmujące sprawy są już za Wami! Pańska Skórka jak zwykle przygotowała dla swoich czytelników selekcję najlepszych wydarzeń kulturalnych w Stolicy. Tym razem znajdziecie również mały prezent od redakcji PS i Going!

 

W czwartek 19.06 polecamy imprezę w Barze Studio „Nieustające Wakacje” na Placu Defilad organizowaną przez Studio oraz Zwykłe Życie. W ramach imprezy koncert zespołu Soul Service.  „Marzyło się nam tętniące życiem centrum miasta. Otwarte na potrzeby mieszkańców i turystów. Nie gadamy. Robimy to. Sprawdź nas.” Ostrzegamy: może grozić tańczeniem do rana.

 

Od 12 czerwca do 2 sierpnia potrwa w Zachęcie wystawa Johna Lurie’ego „Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho.”  John Lurie to człowiek orkiestra: jest muzykiem – gra na saksofonie i gitarze, aktorem – ma na swoim koncie rolę m.in. w „Dzikości serca”, przyjaźni się z Tomem Waitsem i Willemem Dafoe, a do Warszawy powraca tym razem jako artysta malarz. Jako ikona lat 90., która zmagała się z poważną chorobą zmuszającą do opuszczenia sceny na dłuższy czas, John Lurie powraca z bardzo osobistymi refleksjami na temat własnej osoby. Wystawa zmusza do myślenia przełamując stereotypowe postrzeganie życia artystów przez publiczność – co tak naprawdę kryje się pod maską znanej, pełnej życia i kreatywnej osobowości? Zapraszamy do oglądania i kontemplowania.

 

W sobotę 20 czerwca zdecydowanie warto udać się do Ogrodu Krasińskich. Od południa (do późnego wieczora) odbywać się tam będzie prawdziwe święto książki – organizowane już po raz czwarty przez Bibliotekę Narodową Imieniny Jana Kochanowskiego. W programie m.in. mecz literacki (w drużynach znajdą się: Joanna Brodzik, Roma Gąsiorowska, Urszula Dudziak, Marian Opania, Janina Paradowska, Zbigniew Zamachowski i wielu innych), spotkania z autorami książek (np. z Łukaszem Orbitowskim, Szczepanem Twardochem, Jerzym Pilchem…), zaś na koniec wieczoru przewidziano dansing, podczas którego do tańca zagra Mitch&Mitch. Organizatorzy przewidzieli także atrakcje dla najmłodszych. W tym roku bohaterami wydarzenia (oprócz – oczywiście – Jana Kochanowskiego) są Franciszka i Stefan Themersonowie. Pamiętajcie o oficjalnym hashtagu Imienin: #czytamwplenerze .

 

Również w sobotę o godzinie 17. w Parku Sowińskiego rusza 3. edycja festiwalu The Artists. Festiwal jest poświęcony artystom sztuk wizualnych: projektom muzycznym i dźwiękowym. Tegoroczna edycja festiwalu to przede wszystkim postawy sceniczne, począwszy od punka, popu, rocka, poprzez folk, po muzykę elektroniczną, eksperymentalną i noise. The Artists nawiązuje swoją nazwą do takich legendarnych kapel jak The Doors czy The Beatles. W amfiteatrze wystąpią rozmaici artyści z całego świata, w tym m.in. Dick Verdult z Ameryki Południowej czy Duane The Brand New Dog z Detroit. Wśród polskich artystów znajdują się prekursorzy polskiej muzyki awangardowej, czyli Szelest Spadających Papierków. Organizatorem festiwalu jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

 

W niedzielę 21 czerwca o godzinie 12. rozpocznie się na Plażowej kolejna edycja Niedzieli Bez Limitu. Wystąpi znane i lubiane w Polsce berlińskie Saschienne, czyli niemiecko-francuski duet didżejsko-producencki. Duet tworzą Sascha Funke oraz Julien Dessange. Podczas Niedzieli Bez Limitu Sascha Funke zagra również set dj’ski, wystąpią także polscy wykonawcy: Angelo Mike oraz Pitti Schmitti. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

 

22 i 23 czerwca (poniedziałek, wtorek) to dni pod znakiem FlyLo Flying Lotus, jeden z najbardziej legendarnych współczesnych artystów, przyjeżdża do Warszawy na nie jeden, lecz aż dwa gigi! Jako support wystąpi lubiany w Polsce Lapalux, a także polscy producenci i dj’e: Michał Lewicki, Wants, Buszkers, Teielte, Sobura. Po występach przewidziane zostały także afterparty, na których zagrają Flirtini a także Wants czy Sovinsky. A to wszystko dzięki kolaboracji Music of The Future i twórców aplikacji Going, za pomocą której można sprawdzić, co dzieje się na mieście, a także zakupić bilety na różnego rodzaju imprezy i koncerty. Z okazji występów FlyLo w Polsce mam więc dla Was prezent: specjalne vouchery zniżkowe na bilety na występ artysty na hasło panskaskorka! Wystarczy wejść tu i wpisać hasło, a voucher będzie Wasz!

 

Nie zapominajcie również o naszym Pańsko-Skórkowym wydarzeniu wtorkowym: zapraszamy na WAWx – Inspirujemy Warszawę, czyli warszawski odpowiednik TEDx. Podczas wydarzenia wystąpi 7 mówców znanych z warszawskiej aktywności! Więcej info na stronie wydarzenia.

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!