PAŃSKA KULTURKA #41

Od ostatniej Kulturki trochę wody w Wiśle upłynęło. W międzyczasie odbył się festiwal piwa i kiełbasy, znany kiedyś jako Noc Muzeów, otworzyły się już też prawie wszystkie plenerowe miejscówki. Jedna rzecz się jednak nie zmieniła – pogoda wciąż nie jest taka, jakiej oczekiwalibyśmy od miesiąca maja. Maju, no weź się! Liczymy na Ciebie w ten weekend…

PIĄTEK

Ponieważ nie wiemy, jak maj odniesie się do naszego apelu, mamy dla Was sporo propozycji wydarzeń zadaszonych.

kul 2

 

mat. organizatora

Dziś od samego rana w Państwo Miasto drugi dzień konferencji, która z założenia miała nie wyjść. Tak przynajmniej zapewniali organizatorzy, którzy postanowili przyjrzeć się porażce i słabości w kulturze Europy Środkowej. Dziś podczas paneli dyskusyjnych „Wyszło jak wyszło” konfrontować się z tym, co słabe, nieudane, niezwieńczone sukcesem, a jednocześnie przez to wywrotowe, przeciwstawiające się wszechobecnej propagandzie sukcesu, będą między innymi dr Justyna Jaworska, mgr Laura Waniek, Klaudia Rachubińska, Kornelia Sobczak i Kuba Malinowski.

Jeśli nie uda Wam się zdążyć na panele dyskusyjne – nie martwcie się. Wieczorem w Eufemii odbędzie się część integracyjno-artystyczna z porażkowym wernisażem prac Przemysława Kwieka, Moniki Proniewskiej, Piotra Bekasa i Macieja Ratajskiego, slamem poetyckim najgorszych wierszy, nieudanymi koncertami Mebli i Latających Pięści oraz fatalnym after party DJów Wyklętych. Czy będzie tak porażkowo, jak się zapowiada? Warto sprawdzić.

kul 1

mat. organizatora

Ciekawa  – i w założeniu chyba mniej nieudana – debata odbędzie się o 18.00 na Jazdowie, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. „Teatr i miasto” omawiać będą urzędnicy ratusza w Krakowie i Lublinie, dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz i Michał Karapuda, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, Paweł ŁysakArtur Celiński z Res Publica Nova oraz gość specjalny – prof. Franco Bianchini, wykładowca Leeds Metropolitan University. Jeśli interesuje Was polityka miasta wobec teatrów publicznych i polityka kulturalna w przestrzeni miejskiej w ogóle – warto tam być.

kul 3

mat. organizatora

Trudno uwierzyć, że już 2 urodziny obchodzić będzie Bar Studio! Z tej okazji na schodach przed wejściem wystąpi ponownie orkiestra „Urlatori e lobuzzi extended!”, która wykona największe hity boogie-woogie italiano…cokolwiek to znaczy. Na pewno oznacza dużo dobrej zabawy, którą będziecie mogli potem kontynuować  w środku przy akompaniamencie muzyki z czarnych płyt. Barowi Studio, który bardzo ładnie dopełnił kulturalną ofertę siostrzanej Kulturalnej na placu Defilad, życzymy jeszcze wielu lat w dobrym zdrowiu! ;)

kul 4

mat. organizatora

Jeśli pogoda dziś wieczorem dopisze, to po wypiciu toastu w barze Studio, warto przejść się nad Wisłę i zaokrętować na BarCe. A to dlatego, że abordaż wykona tam świetny soundsystem, znany jako Niedźwiedź w Lesie. Tym razem muzycznym kolażem djskiego setu z żywym graniem zajmą się, oprócz Dominika Trębskiego, Igor Nikiforow na bębnach oraz Sid Pong.

SOBOTA

kul 5

 

mat. organizatora

W sobotę wieczorem powracamy na plac Defilad, tym razem do wspomnianej wcześniej Cafe Kulturalnej. O godzinie 22.00 zagra tam jeden z naszych ulubionych warszawskich zespołów rockowych – trio Magnificent Muttley. Pisaliśmy o nich już nie raz, więc nie będziemy owijać w bawełnę. Kto ich słyszał, już pewnie ma zarezerwowany tańszy bilet, kto nie – ten gapa i powinien szybko go sobie załatwić. Zwłaszcza, że okazja to nie byle jaka, bo premiera ich najnowszego krążka, „Rear Window”.

kul 6 difolt

mat. organizatora

Trochę może przynudzamy z trasą weekendowych wędrówek, ale i tak większość z Was pewnie skieruje się nad Wisłę. Tam proponujemy tym razem Kurort, gdzie Karol Strzemieczny i dwóch chłopaków z naszego ulubionego kolektywu djskiego Piosenka Jest Dobra Na Wszystko mają zamiar zaklinać lato za pomocą wakacyjnych indie-hiciorów. Mamy nadzieję, że ich starania nie pójdą na marne!

NIEDZIELA

W niedzielę rano świetną propozycję dla najmłodszych ma Warszawska Opera Kameralna. W ramach cyklu Rodzinne Poranki Operowe o godzinie 10.30 i 12.15 dwa spektakle „Szarlatana” Karola Kurpińskiego. Bilety kosztują 20 zł, a wrażenia dla dzieciaków na pewno będą dużo lepsze niż z oglądania Cartoon Network.

kul 8

Nieco bardziej podrośnięci słuchacze powinni w niedzielę wieczorem udać się do Filharmonii Narodowej. Tam o godzinie 20.00 Włodek Pawlik ze swym trio zagra premierowy koncert z repertuarem, zawartym na swej najnowszej płycie – „America”. Mało jest w historii polskiego jazzu muzyków znanych i docenianych na całym świecie. A takich, którzy otrzymali nagrodę Grammy – cóż, jest tylko jeden. Czy trzeba pisać coś więcej?

 

P.S.:

Fani muzyki poważnej pewnie o tym wiedzą, a jeśli nie wiedzą, to niech się dowiedzą, że do niedzieli w warszawskich świątyniach trwają Międzynarodowe Spotkania Chóralne. Nie-fanów muzyki poważnej też zachęcamy, zwłaszcza, że wszystkie koncerty są darmowe.

 

Miłego weekendu życzy

Redakcja PS

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!