PAŃSKA KULTURKA #33

Po dwutygodniowej przerwie – wracamy! Sesje pokończone, nowe semestry rozpoczęte, ferie i urlopy odklepane, powrót do rzeczywistości. Jednak nie zapominajcie o rzeczach przyjemnych – zabierzcie chłopaka/dziewczynę do muzeum, na obiad, na imprezę. A w szczególności miejcie na oku nasze propozycje. :)

Olga Boznańska / źr. mat. organizatora

W Muzeum Narodowym ruszyła wystawa prac Olgi Boznańskiej, polskiej malarki, której 150. rocznica urodzin wypada w tym roku. Prace artystki, w tym słynne płótno „W oranżerii”, zostały zestawione z obrazami najwybitniejszych nazwisk świata sztuki – Velazquez, Manet, Vuillard. Zobaczyć można także słynne dzieło Whistlera – „Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander„. Wśród prac Boznańskiej m.in. „Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku” czy „Pracownia artystki”. Mimo, że ciężko sklasyfikować jednoznacznie styl malarki, przyposuje się jej głównie nurt modernistyczny. Urodzona w Krakowie tworzyła w Monachium i Paryżu.

Na Zamku Ujazdowskim z kolei Anna Panek i „Rozpuszczanie”. Głównym motywem tej inicjatywy artystycznej jest temat pracy w galerii. Jednak nie jest to praca jako taka, a raczej próba ujęcia pojęcia pracy w sposób filozoficzny, przeplatany z dosłownością, z tym, co jest tu i teraz: „Czas pracy pokrywa się z czasem wystawy. Rozpoczęta w dniu otwarcia praca zostanie zakończona wraz z zamknięciem wystawy. Wymiary pokazywanej pracy odpowiadają dokładnie wymiarom galerii, w której powstaje.” (cyt. ze strony wydarzenia). Istotą jest tutaj proces powstawania. Panek jest nie tylko malarką ale i architektem. W projekcie „Rozpuszczanie” rozpuszczalnikiem architektury jest malarstwo – czynnością, której dokonuje artystka jest wykraczanie poza ramy i „zamalowywanie” architektury.

Ruszyła kolejna edycja cyklu „Wszyscy jesteśmy fotografami” – tym razem w barzeStudio gościć będą m.in. Piotr Andrews, Rafał Milach, Paweł Żak czy Monika Małkowska. Na spotkaniach poruszane będą problemy współczesnej fotografii, takie jak: architektura a fotografia, wpływ fotografii wojennej na świat, fenomen książek fotograficznych. Wstęp jak najbardziej darmowy. Najbliższe spotkanie 5 marca!

fot. Anna Jermolaewa /mat. organizatora

Zachęta zaprasza na wystawę Anny Jermolaewej „Dobre czasy, złe czasy”. Austriacka artystka może pochwalić się stosowaniem różnorodnych technik: począwszy od fotografii, poprzez film, kończąc na instalacjach. W swoich pracach ucieka się do poszukiwania struktur, w których funkcjonuje dzisiejsze współczesne społeczeństwo. Jermolaewa to doskonała obserwatorka życia codziennego, które chętnie eksponuje w swoich fotografiach. Polska wystawa dotyka także osobistego życia artystki. Ponadto znajdziemy także prace o charakterze politycznym – Jermolaewa jest emigrantką z Rosji, z której uciekła w 1989 roku. Wśród prezentowanych prac m.in. „Metody społecznego oporu na przykładach rosyjskich (2012)” (instalacja multimedialna), film „Aleksandra Wysokińska/20 Jahre danach” (2009) czy instalacja wideo „Zakupy z rodziną” (2013). Będzie można zobaczyć także jedną z nowszych, ale za to bardzo interesujących prac – instalację „Koty z Ermitażu” (2013), przedstawiającą koty pracujące w muzeum, które w Ermitażu zatrudniane są już od czasów carycy Elżbiety w XVIII w.

W reaktywowanym Śnie Pszczoły rewelacyjna propozycja na piątek: „Bring Back The Beat, czyli Mowa-Trawa & 6T’s Club”. Impreza pod szyldem nie tylko Motown disco czy jamajskich rytmów, ale także bluesa czy punk rocka. Zawita również rock’n’roll czy rockabilly i big beat! „Wódka będzie się lać, obcasy stukać, a z głośników popłyną dźwięki, którym nie oprze się żadna swawolna dama i żaden rezolutny kawaler.” – muzyczna podróż w najlepsze gwarantowana!

Również 27 lutego w Palladium i Basenie odbędzie się polska edycja ogólnoeuropejskiego festiwalu Electronic Beats. Analogiczne imprezy, choć z innym line-upem, odbywają się m.in. w Bratysławie, czeskiej Pradze czy w Budapeszcie. W Polsce zagrają m.in. Highasakite, Metronomy czy Motor City Drum Ensemble.

fot. mat. organizatora

Również w piątek w Nowej Jerozolimie odbędzie się impreza z udziałem wybitnego DJ’a o światowej renomie (najlepszy DJ świata w roku 2014 wg Resident Advisor). Dixon, niemiecki producent i założyciel wytwórni Innervisions, zawita po raz kolejny w stolicy. Muzycznym tematem przewodnim będzie house, deep house i zapewne techno. :) Dla amatorów spokojniejszych rytmów, lub też „powrotu do podstaw” – proponujemy alternatywę w postaci imprezy w klubie Miłość, na której zagoszczą m.in. Ptaki.

mat. organizatora

Od 28 lutego do 15 marca potrwa Festiwal MY, MIESZCZANIE organizowany przez Komunę/Warszawa, którego tematem przewodnim jest zagadnienie klasy średniej (dawniej mieszczańskiej) zadomowionej w Polskich realiach. W ramach festiwalu debaty i spektakle: „TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA” (reż. Weronika Szczawińska), PIGMALION (reż. Wojtek Ziemilski), „TOCQUEVILLE. ŻYCIE CODZIENNE PO WIELKIEJ REWOLUCJI” (reż. Grzegorz Laszuk). Wydarzenia towarzyszące: premiera książki „My, mieszczanie” (red. Tomasz Plata) oraz sesja podejmująca tematy o współczesnej kondycji klasy średniej, czyli „nowego mieszczaństwa”.

fot. mat. organizatora

2 Marca w galerii NEY Gallery & Prints rozpocznie się wystawa Ady Zielińskiej pt.: „Automotive Stills”. Seria fotografii przedstawiająca samochody, które w rozumieniu Rolanda Barthesa dla współczesnych są „przedmiotami magicznymi”. Fascynacja, a jednocześnie niebezpieczeństwo, które niosą za sobą samochody, są dla artystki paliwem napędowym. Prezentowane fotografie są pracą dyplomową Zielińskiej z warszawskiego ASP.

Dla spragnionych kultury i wiedzy, a przede wszystkim tych posiadających wolne wtorkowe poranki proponujemy wykład pt.: „Kultura wizualna Trzeciej Rzeszy” w Żydowskim Instytucie Historycznym 3 marca, który rozpocznie się o godzinie 11.00., a poprowadzi je Jan Borowicz. Zapraszamy!

Co sądzisz? Skomentuj!