PAŃSKA KULTURKA #30

kulturka30sty_panskaskorka
Dla niektórych sesja w pełni, dla innych czas zimowego relaksu na ośnieżonych stokach, ale są z pewnością i tacy, którzy chcieliby wiedzieć, co ciekawego można spsocić w Warszawie w ciągu nadchodzącego tygodnia. Jak co piątek spieszymy z odpowiedzią.

 

PIĄTEK

kulturka 1

mat. organizatora

Nie wiemy, czy kiedykolwiek byliśmy świadkami w popularnym medium społecznościowym takiego entuzjazmu i poruszenia, wywołanych wydaniem książki. Ogromne zainteresowanie debiutem pisarskim Małgorzaty Halber nie dziwi jednak, gdy weźmiemy pod uwagę, że autorka była parę lat temu prezenterką telewizji VIVA Polska, a od dłuższego już czasu prowadzi na fejsbuku bardzo popularny fanpejdż ze swoimi rysunkami. Pojedyncze obrazki z wizerunkiem Bohatera, opatrzone autobiograficzno-autoironicznymi, gorzkimi myślami o życiu ilustrują też zresztą powieść Najgorszy człowiek na świecie, w której Halber podejmuje ważki, znany sobie z autopsji, temat uzależnienia od alkoholu. Jeśli chcielibyście poznać autorkę największego przeboju książkowego na fejsie, który – jak wynika z recenzji – może stać się zupełnie zasłużenie również bestsellerem księgarskim, wpadnijcie dziś o 19.00 do baru Studio. Spotkanie poprowadzi Sylwia Chutnik. Warto wcześniej zagrzać sobie miejsca, bo zainteresowanie jest ogromne!

kulturka 2

mat. organizatora

Propozycji na późniejszy wieczór i noc jest dziś co niemiara, my polecamy szczególnie odwiedzić Klub Komediowy na Zbawixie, gdzie wspólnie na scenie wystąpi pionierska formacja warszawskiego impro, Klancyk, oraz świetna kapela Utrata Skład. Co wyniknie z takiej muzyczno-improwizatorskiej współpracy, okaże się na miejscu o godzinie 20.00. Ale na pewno coś dobrego.

 

SOBOTA

kulturka 3

mat. organizatora

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – jak mawiał bajkopisarz. W sobotę macie szansę poznać dwa polskie kolektywy muzyczne. Z zupełnie innych bajek, ale oba dobre. A nawet znakomite.

W otwartej niedawno Miłości produkować się będzie od godziny 22.00 duet producencki Ptaki. Weterani rodzimej sceny djskiej, diggerzy, którzy w zeszłym roku wygrzebali i oszlifowali dwa diamenty nieco zapomnianych polskich artystów, tworząc jedne z największych klubowych przebojów ubiegłego lata, zapewnią Wam wraz z ziomkami djami nocny odlot pełen uniesień. Jak to z lotami zresztą bywa.

kulturka 4

 mat. organizatora

Po drugiej stronie Wisły, w klubie Chmury wystąpi trio, które swoją energią, soczystymi gitarowymi riffami, potężną sekcją rytmiczną i nieokiełznanymi improwizacjami wbije Was w ziemię. Mowa o Magnificent Muttley, zwycięzcach konkursu młodych talentów w Jarocinie, których druga płyta pojawi się lada chwila. Na pewno więc będzie okazja posłuchać premierowego materiału. Jako support zagra wrocławski zespół People Of The Haze, a o after w rockowym klimacie zadba Niesłychany Faffini. Start o 20.00.

 

NIEDZIELA 

kulturka 5

mat. organizatora

W niedzielę, po klubowych harcach, mocnych basach i hałaśliwych przesterach, czas na dawkę muzycznego spokoju.

Nic nie zapewni jej lepiej niż koncert muzyki dawnej. Na ten przykład francuskiego baroku, który będzie można usłyszeć w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. O godzinie 17.00 odbędzie się tam inauguracja XIII Forum Muzyki Dawnej w postaci koncertu austriackich gości z Austria Barock Akademie w Gmunden, którzy przez kolejny tydzień będą wykładać trudną sztukę wykonywania muzyki sprzed stuleci.

Ciekawą propozycją muzyczną z nieco późniejszej epoki jest opera-balet mało znanego frnacuskiego kompozytora André Campry. Spektakl Les Fêtes vénitiennes został przygotowany przez studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku z we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyczną w Genewie (HEM) w ramach programu Erasmus. Jak młodzi ludzie poradzili sobie z adaptacją tego dzieła, możecie sprawdzić, wybierając się do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego o godzinie 18.00.

 

WTOREK

Niby taki niepozorny wtorek, a jakie ciekawe koncerty!

Przestrzeń Tr Warszawa o godzinie 20.00 wypełni się gorącymi brazylijskimi rytmami, które już od dawna chcieli zaprezentować publiczności członkowie Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej im. I. Krenza (czyli nieformalnej i zmiennej konfiguracji postaci ściśle, luźno, bądź w ogóle nie związanych z wytwórnią Lado ABC). Efektem ich starań jest nowy program Brazilian Octopus i okolice, na wokalu wspomoże ich niezastąpiona Gaba Kulka.

kulturka 6

 mat. organizatora

O 21.00 w Kulturalnej wystąpią zaś dziewczyny z Kraju Kwitnącej Wiśni. NISENNENMONDAI to trio, o którym organizatorzy koncertu nie napisali nic oprócz składu osobowego, ale wystarczy posłuchać ich nagrań, by stwierdzić, że ponad pół tysiąca osób zapisanych na ten występ na fejsie, to nie tylko wynik hipsterskiego owczego pędu. Polecamy!

 

Aby nieco zbilansować muzyczne propozycje Kulturki na najbliższy tydzień, na koniec jeszcze coś z dziedziny X muzy.

kulturka 7

mat. organizatora

W czwartek w kinie Muranów pokaz filmu, który powinien zainteresować nie tylko ekologicznych wrażliwców, ale też miłośników modowego światka i w ogóle ludzi ciekawych, jak funkcjonuje współczesny przemysł futrzarski. Dla wszystkich wyżej wymienionych, a także dla fanów dobrego dokumentu, o godzinie 20.30 Skin Trade.

 

Udanego weekendu życzy

Redakcja PS

 

Co sądzisz? Skomentuj!