PAŃSKA KULTURKA #29

kulturka_23sty_panskaskorka
Trwają przygotowania do sesji, lecz nie zapominajcie o tym, że od czasu do czasu trzeba trochę wyluzować i „przewietrzyć” umysł. Dlatego proponujemy Wam szereg nowych wystaw oraz kilka imprez na rozluźnienie przed egzaminami lub w ramach odpoczynku od pracy.

aut. Natalia LL / fot. materiały organizatora

Zapraszamy dzisiaj (23 stycznia) do CSW Zamek Ujazdowski na inaugurację wystawy jednej z najsłynniejszych artystek, Natalii LL, która jest ikoną polskiej sztuki współczesnej. Wernisaż „Secretum et Tremor” rozpocznie się o godzinie 18. Natlia LL może poszczycić się obecnością swoich dzieł w takich muzeach jak słynne Tate Modern czy Centre Pompidou. CSW zastrzega, że jest to największa do tej pory, indywidualna, obszerna wystawa artystki. Prezentowane prace to dorobek sięgający lat 60. ubiegłego wieku, lat 90. i przełomu XX-ego i XXI-ego wieku. Natalia LL sprawnie wykorzystuje takie formy przekazu jak fotografia czy film. Głównym tematem jej artystycznej działalności są kobiecość i jej podmiotowość, dlatego nie rzadko można dostrzec w pracach wątki erotyczne. Dodatkowych wrażeń dodaje muzyka Wagnera, będąca obudową dźwiękową wystawy. 25 stycznia oprowadzenie kuratorskie z autorką wystawy – Ewą Toniak.

aut. Koji Kamoji / fot. materiały organizatora

Również w piątek (23 stycznia) w Galerii Foksal odbędzie się wernisaż wystawy japońskiego malarza mieszkającego w Warszawie – Koji Kamoji od lat związany jest z Galerią, studiował również na warszawskiej ASP. Prezentowane rysunki to powrót do podstawowych narzędzi artystycznych, jakimi są papier i tusz. Dla autora rysowanie posłużyło do kontemplacji sztuki i szukania jej sensu. W szczególności zestawiając ze sobą myśli Wschodu i szukania podobieństw w myśleniu na Zachodzie. Kamoji buduje swój wizualny przekaz bazując na prostych rozwiązaniach, nie rzadko uciekając się do geometryzacji elementów. Wystawa pt.: „Koji Kamoji, Modlita do bytu. Rysunki z lat 2011-2014” potrwa do 6 marca.

fot. materiały organizatora

Z kolei w DwaOsiem odbędzie się koncert zespołu kIRk oraz Who Invented Double Tap. kIRk to bardzo interesująca, tajemnicza alternatywa dla muzyki promowanej przez warszawskie środowisko. Trudne do zdefiniowania i sklasyfikowania brzmienia balansują na granicy improwizacji i eksperymentu. Charyzmatyczna trąbka wzbogacona jest dodatkiem elektroniki i różnego rodzaju efektów, szumów, słów. Klimat niczym z thrillera czy horroru – jednak zamiast straszyć, bardzo wciąga. Zespół zdobył uznanie – występował m.in. na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka czy Off Festivalu.

fot. materiały organizatora

Jeśli macie ochotę na imprezę – zapraszamy w piątek do niePowiem, mieszczącego się w starej miejscówce Powiększenia, czyli na podwórku u zbiegu ulic Nowy Świat i Chmielnej. Global Diggers zapraszają na kolejną odsłonę cyklu „Global Basement”. Wystąpią m.in.: Duże Pe, Uncle Ben, Jungle Feelings oraz Bartosz Full Tandeta DJ. Podczas wydarzenia będzie promowana najnowsza kompilacja Global Diggers „TROPIKAL MASHUPZ”. Będzie tropikalnie, będzie plażowo, będzie gorąco.

W sobotę zapraszamy na Mortal Kombak do Hydrozagadki na Starej Pradze. Jak zwykle gwarantowany powrót do lat 90. i hitów rodem z MTV – kiedy jeszcze grali prawdziwą muzykę. Jeśli pamiętacie plakaty z Bravo wiszące w Waszych pokojach – sentymentalna podróż w otchłanie dzieciństwa gwarantowana. Wejście za 5/10pln.

Nowa Jerozolima zaprasza na targi kulinarne Warszawski Smak 25 stycznia w godzinach 12-18. Wśród wystawców znajdą się lokalni producenci żywności, warszawscy restauratorzy, blogerzy kulinarni oraz producenci kuchennych gadżetów. Znajdziemy tam zarówno kuchnię polską jak i inspiracje kuchni świata. Będzie można nie tylko zaczerpnąć wiedzy od specjalistów, ale także spróbować smacznych dań ugotowanych specjalnie na tą okazję. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

fot. materiały organizatora

25 stycznia (niedziela) w klubie Basen odbędzie się koncert poznańskiego duetu Rebeka, znanego z energetycznej tanecznej elektroniki. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny to nie tylko muzycy, ale także producenci. Na swoim koncie mają wiele sukcesów – ich debiutancki krążek „Hellada” został wyróżniony przez Gazetę Wyborczą jako Płyta roku, ich muzyką zachwycają się zagraniczne blogi, a niedawno zaliczyli swój pierwszy występ w Boiler Room. Do wspólnego koncertu zaprosili RYSY, nowopowstałego projektu muzyków znanych z takich zespołów jak The Dumplings czy Sonar Soul.

Co sądzisz? Skomentuj!