PAŃSKA KULTURKA #27

Redakcja Kulturki dopiero leniwie budzi się do życia po dłuuugiej przerwie świąteczno-noworocznej. Ale patrząc na ofertę kulturalną stolicy w nadchodzącym tygodniu – nie jesteśmy w tym odosobnieni. Jak zwykle jednak znaleźliśmy dla Was kilka ciekawych wydarzeń, które warte są ruszenia się z domu, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

 

PIĄTEK

fot. materiały organizatora

 

Promotorzy wydarzeń klubowych ewidentnie mają dla nas w nowym roku dużo ciepłych uczuć. I tak, dziś i jutro wielkie otwarcie zadaszonej wersji lokalu Patio przy Kredytowej 9, noszącej jakże wdzięczną nazwę – Miłość. Jeśli byliście minionego lata na urokliwym podwórku, możecie pamiętać, że jego właściciele serwowali nie tylko smaczną strawę, ale też dobrą muzykę. Wygląda na to, że to drugie się nie zmieni, bo line up dwudniowej fety wygląda naprawdę dobrze: Paulina Przybysz, I Say Mikey, Daniel Drumz czy Auer to tylko niektórzy z artystów, którzy wystąpią tam w ciągu dwóch najbliższych wieczorów. Starty o 20.00.

Całą Warszawę o miłości tajemniczego „ktosia” zapewnia z kolei Eltron John w nazwie swej dzisiejszej imprezy w barStudio. Co do tego, że nasze miasto ktoś kocha mamy absolutną pewność, podobnie jak co do tego, że selekcja tego znakomitego krakowskiego dja trafi w najbardziej wymagające gusta. Od 22.00.

 

SOBOTA

fot. materiały organizatora

 

Miłość wobec nieznajomych emanuje również ze zdania, będącego mottem symbolicznego pożegnania wspaniałego prozaika i reżysera, jednego z ostatnich przedstawicieli prawdziwej bohemy artystycznej PRL, jakie odbędzie się jutro przy Karowej 20Tadeusz Konwicki, Warszawiak z wyboru, odszedł od nas dwa dni temu. Jutro od godziny 16.30 w niezastąpionym Domu Spotkań z Historią będzie można zobaczyć dwa filmy – dokument Andrzeja Titkowa Przechodzień, w którym zmarły artysta opowiada o sobie i swojej twórczości oraz debiut reżyserski Konwickiego – Ostatni Dzień Lata. Polecamy serdecznie!

O godzinie 18.00 w galerii NEY przy ulicy Spokojnej 7/2 wernisaż wystawy zdjęć innego słynnego Warszawianina, fotografa Chris Niedenthala. Zaprezentowane zostaną fotografie z państw bloku komunistycznego z lat 1973-1989, wydane w zeszłym roku w albumie nakładem wydawnictwa BOSZ.

Tego samego dnia, nieopodal, bo przy ulicy Krasińskiego 18, odbędzie się z kolei finisaż wystawy, przentującej dokonania 20. czołowych polskich twórców sitodruku.  Będzie okazja zobaczyć nie tylko prace artystów, ale też ich samych, a organizatorzy kuszą dodatkowo dobrym winem i muzyką. Brzmi jak doskonały plan na sobotni bifor. :)

 

NIEDZIELA

fot. materiały organizatora 

 

Koniec tygodnia to również koniec dużej, głośnej i kontrowersyjnej wystawy, którą od września mogliśmy podziwiać w Muzeum Narodowym. W ramach tego finisażu o godzinie 12.00 wykład, wprowadzający w tematykę wystawy, a o godzinie 18.00 spotkanie z jej kuratorem, profesorem Tadeuszem Cegielskim. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, masońskie uściski dłoni – obowiązkowe . ;)

Wieczorem, o godzinie 19.30 w lokalu Szósta Po Południu przy ulicy Szpitalnej 5 gratka dla fanów jazzu tradycyjnego i dobra propozycja dla wszystkich, którym ten gatunek muzyczny kojarzy się głównie z Komedą, Stańko, czy Możdżerem (żeby pozostać na własnym podwórku). Zespół The Warsaw Dixielanders zagra zarówno standardy z Nowego Orleanu i Chicago, jak i polskie przeboje z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Jeśli wydaje Wam się, że będzie to będzie dziadkowe przynudzanie muzyką z lamusa, to możecie się mocno zdziwić! Wstęp 10 pln.

 

CZWARTEK

kulturka gender

fot. materiał organizatora

 

Jako że znamy siebie na tyle, żeby nie wiedzieć, czy kolejna Kulturka ukaże się w czwartek, czy w piątek w przyszłym tygodniu – już dziś, zawczasu informujemy o ciekawej dyskusji, jaka na pewno rozpęta się 15 stycznia w sali nr 144 Pałacu Staszica o godzinie 18.00. Przyczynkiem do niej będzie wydanie książki Małgorzaty Büthner-Zawadzkiej Warszawa w oczach pisarek. Obraz i doświadczenie miasta w polskiej prozie kobiecej 1864-1939. Autorka oraz uczestniczki debaty, pisarka Sylwia Chutnik i dr Lena Magnone spróbują odpowiedzieć na pytania: „Czy genius loci stolicy ma płeć? Czy polskie autorki współtworzyły mit tego miasta? Jaki obraz Warszawy nakreśliły w swoich tekstach?”. Jeśli ciekawiście odpowiedzi na te i inne zagadnienia, to polecamy gorąco!

 

Udanego weekendu i kolejnego tygodnia życzy

Redakcja PS

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!