PAŃSKA KULTURKA #25

kulturka_panskaskorka_12grudnia
Zima i święta za pasem, chociaż po śniegu ani śladu. W związku z tym, że pogoda nie dała nam jeszcze w kość, zachęcamy do wszelakich aktywności kulturalnych. Tym razem zaserwujemy Wam lekko świąteczną już porcję wydarzeń w nadchodzącym tygodniu.

 

mat. organizatora

fot. materiały organizatora

 

Na początek zaprosimy Was jednak do Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, gdzie w ramach trwającego do niedzieli festiwalu WATCH DOCS została otwarta wystawa fotograficzna pt.: “The Sochi Project. An Atlas of War and Tourism in the Caucasus”. Autorami projektu są Rob Hornstra i Arnold Van Bruggen. Jak można się domyślić chodzi o Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w tym roku w Soczi. Fotografowie postanowili udokumentować przygotowania do nich, jednak ich praca wbrew pozorom nie zaczęła się w roku poprzedzającym, lecz aż w 2007 roku. Zbiór fotografii jest próbą zbadania putinowskiej Rosji oraz przedstawienia historii Kaukazu Północnego.

 

Pod koniec listopada w Zachęcie pojawiła się nowa wystawa, którą koniecznie trzeba zobaczyć. “Postęp i higiena” pod kuratelą Andy Rottenberg to zbiór prac poświęconych “pułapkom modernizmu” i nauce początków XX w. Wystawa składa się z prac artystów polskich i zagranicznych. Znajdziemy tam zarówno projekty fotograficzne jak i malarstwo czy sztukę filmową. Kontekstem będą tutaj materiały archiwalne: plakaty, zdjęcia, dokumenty. Mimo, że mamy tu do czynienia ze sztuką współczesną, to źródło czerpie ona właśnie z epoki oświecenia czy XIX-wiecznego pozytywizmu. Prezentowane prace zderzają się przede wszystkim z tematyką zdrowego społeczeństwa, inżynierii społecznej czy tożsamości narodowej. W Zachęcie zobaczymy m.in. prace Joanny Rajkowskiej, Aleksandra Rodczenki czy Wilhelma Sasnala. Przy okazji możecie też zahaczyć o wystawę Gregora Schneidera pt.: “Unsubscribe”.

mat. organizatora

fot. materiały organizatora

W piątek zapraszamy do Klubu Komediowego na specjalny i całkowicie improwizowany spektakl “Polonez” grupy Hulaj, w którym gościem będzie Agnieszka Przepiórska, znana z “Pożaru w Burdelu”. Występ będzie opierał się na monologach takich jak “Tato nie wraca” czy “I będą święta”, autorstwa Piotra Rowickiego. Będzie smutno i wesoło, będą tańce i kłótnie. Sytuacje znane z polskich domów zostaną zinterpretowane całkowicie na nowo. Grupa Hulaj podkreśla, że każdy występ jest niepowtarzalny – grają go tylko ten jeden jedyny raz. Nie przegapcie tego wydarzenia.

mat. organizatora

fot. materiały organizatora

12 grudnia (piątek) w 1500m2 odbędzie się jedna z ostatnich imprez w starej lokalizacji. Na Solec 18 wystąpi żywa legenda – Jeff Mills. Jest to jedna z najsłynniejszych postaci reprezentująca tzw. Detroit Techno. Współtwórca Underground Resistance zaczynał swoją karierę jeszcze w latach 80., więc można powiedzieć wprost, że jest weteranem muzyki elektronicznej. I mimo to, wciąż jest na topie. Mills był nawet swego czasu rezydentem słynnego klubu Tresor w Berlinie. W latach 90. załóż wytwórnię Axis wraz z Robertem Hoodem.

mat. organizatora

fot. materiały organizatora

 

Z kolei 13 i 14 grudnia (weekend) zapraszamy na Slow Weekend do Soho Factory. W ramach “wolnego” weekendu: jedzenie, moda i oczywiście design. Jeśli nie macie pomysłu na oryginalne prezenty dla najbliższych i przyjaciół, możecie szukać pomocy na Slow Markecie. Znajdziecie tam ok. 300 lokalnych projektantów, twórców i producentów. Odzież, biżuterię, a nawet zabawki i wyposażenie dla domu. Może to być ciekawą alternatywą dla robienia tradycyjnych zakupów w centrach handlowych. Ponad to znajdziecie tam również strefę beauty, gdzie doradzać będą wizażyści oraz styliści fryzur. Jeśli nie macie jeszcze pomysłów na prezenty, koniecznie tam zajrzyjcie.

 

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

 

Również w sobotę (13 grudnia) odbędzie się BAZARCH, czyli wydarzenie poświęcone przede wszystkim książkom o architekturze. Około 15 wydawców zawita do klubokawiarni państwomiasto przy ul. gen. Andersa. Oprócz ciekawych propozycji książkowych, będzie można zakupić (lub chociaż obejrzeć) między innymi plakaty czy gry.

Jakby było Wam mało targów to zachęcamy również do odwiedzenia Domu Braci Jabłkowskich u zbiegu Brackiej i Chmielnej. W weekend odbędą się tam targi designu w specjalnej świątecznej odsłonie. Na targach znajdzie się 200 twórców polskich i europejskich. Wśród produktów znajdziemy m.in. meble, wyposażenie wnętrz, ozdoby świąteczne czy zabawki. Pierwszego dnia “Pracownia Gwiazd” – artyści będą wykonywać oryginalne świąteczne ozdoby. Dochód ze sprzedaży wykonanych ozdób zostanie przekazany Fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?”. Dnia drugiego odbędzie się spotkanie ze znanymi blogerami z pogranicza designu i wystroju wnętrz, którzy przygotują specjalne stylizacje.

 

fot. materiały organizatora

 

Tym razem zupełnie inna odsłona tzw. kiermaszu świątecznego. W Pardon, To Tu, 13 grudnia (sobota) odbędzie się specjalny bożonarodzeniowy kiermasz płytowy, na którym znajdziemy lokalne niezależne wytwórnie i dystrybutorów. Wśród wystawców m.in. BDTA, Draw Records, FYH Records, Glissando + Trzecia Fala, Lado ABC czy Wytwórnia Krajowa.

 

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

 

Jeśli macie ochotę na muzyczną, ale bardzo specyficzną w tym względzie niedzielę to proponujemy Wam wydarzenie w Eufemii. Tym razem spośród podopiecznych BDTA wystąpią Duy Gebord oraz Palcolor. Duy Gebord to przede wszystkim elektronika eksperymentalna, opierająca się na konwersji audio czy field recording. Palcolor to z kolei solowy projekt Emila Macherzyńskiego, który zadebiutował bardzo przyjemną kasetą “Moontrap” w 2013 r.

 

Co sądzisz? Skomentuj!