PAŃSKA KULTURKA #24

Obrodziło nam w mikołajkowe wydarzenia w tym roku, oj obrodziło…w poniższym numerze Kulturki znajdziecie nie tylko propozycje koncertów i warsztatów dla całej rodziny, ale też pomysły na to, gdzie kupić oryginalny prezent, którym możecie obdarować najbliższych. Ale żeby nie było za miło, zaczniemy od mocnego filmowego uderzenia dla wszystkich, którzy lubią się bać…

mat. organizatora

mat. organizatora

 

PIĄTEK

Gangsterzy, mordercy, psychopaci, wilkołaki, zombie, wiedźmy – to główni bohaterowie rozpoczynającego się dzisiaj o godzinie 19.30 w Kinotece Black Bear Filmfest. Jest to druga edycja jednego z nielicznych przeglądów kina gatunkowego w Polsce. Ceny biletów są trochę niższe niż normalnych seansów weekendowych, a – jak informują organizatorzy -„zdecydowana większość pokazywanych filmów to europejskie bądź światowe premiery, których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce ani w oficjalnej dystrybucji kinowej.” Jeśli więc lubicie kino grozy, to będzie strzał w dziesiątkę. Pokazy potrwają do czwartku.

Po przyjęciu odpowiedniej dawki horroru, czas się wyluzować. Okazji do tego po wyjściu z Kinoteki nie trzeba daleko szukać. Oto za rogiem, w barStudio swoje urodziny świętować będzie jeden z bardziej wziętych polskich didżejów – Buszkers. I to w nie byle jakim towarzystwie! Oprócz jego ziomków zza decków wystąpi również duet Małe Miasta – najświeższe odkrycie wytwórni Alkopoligamia – oraz znakomity polski producent muzyki elektronicznej, Klaves. Piątkowa biba z ekipą U know Me Records zapowiada się naprawdę byczo!

 

SOBOTA

 

mat. organizatora

mat. organizatora

Kto nie zaopatrzył się jeszcze w mikołajkowe prezenty albo też chce kupić coś naprawdę wyjątkowego, ten ma okazję zrobić to w sobotę. Już o 10.00 swoje podwoje otwiera Atelier Grzybowska 6/10. W galerii na świątecznym targu będzie można zakupić ilustracje, grafiki, akwarele czy obrazy polskich artystów w promocyjnych cenach.

Dla mniej zasobnych portfeli z propozycją wychodzi niezawodny Dom Spotkań z Historią. W ten weekend, jak  i w kolejne przedświąteczne weekendy, odbędzie się tam kiermasz książek, z rabatami dochodzącymi nawet do 80% (!). Ale to nie wszystko, bo atrakcji na mikołajkowy weekend nasza ulubiona placówka edukacyjno-muzealna szykuje dużo więcej. I tak w sobotę o godzinie 12.00 ostatnie już w tym roku warsztaty architektoniczno – varsavianistyczne dla dzieci z cyklu Moje Miasto Warszawa,  o godzinie 14.00 warsztaty wypieku domków z piernika pod okiem studentów ASP, a w niedzielę o godzinie 14.00 pokaz powojennych fotografii Warszawy z lat 40.-60., autorstwa Henry’ego N. Cobba, Władysława Sławnego i Johna Vachona z albumu, wydanego nakładem DSH. Pokaz poprowadzą varsavianiści Jakub Jastrzębski i Marta Szczeblewska. Mikołajkowy weekend

No i czas na mikołajkowe koncerty. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprasza w sobotę najmłodszych, ale też i starszych na dwa występy Sinfonii Iuventus pod batutą Zygmunta Rycherta. O godzinie 16.00 i 18.00 orkiestra wykona baśń muzyczną Piotra MossaPtak Ugui. W roli narratora – jeden z najbardziej lubianych przez dzieci polskich aktorów, Wiktor Zborowski. Bilety w cenie 25 pln.

Kościół Zielonoświątkowy przy ulicy Siennej 68/70 również ma propozycję bez ograniczeń wiekowych. O godzinie 19.00 odbędzie się tam koncert świąteczny Sienna Gospel Choir. Jeden z największych chórów gospel w Polsce wykona zarówno piosenki z repertuaru autorskiego, jak i znane i lubiane zagraniczne przeboje świąteczne, polskie kolędy i pastorałki. Znając pozytywną energię, jaka towarzyszy występom zespołów gospelowych, gorąco polecamy. Nie tylko wierzącym! ;) Wstęp wolny.

 

NIEDZIELA

 

mat. organizatora

mat. organizatora

 

W niedzielę wieczorem polecamy wybrać się do Klubu Komediowego przy Nowowiejskiej 1. O 19.00 wystąpi tam Teatr Improwizowany Hofesinka i Przyjaciele. Nasz Redakcja była na ich spektaklu i bardzo poleca, mimo że bilety nietanie – 15/25 pln. Ale warto.

 

PONIEDZIAŁEK

 

mat. organizatora

mat. organizatora

 

TR Warszawa zaprasza na koncert, wieńczący cykl muzyczny Radio Azja. O godzinie 20.00 wystąpi charyzmatyczny chiński muzyk Yuzhe Song wraz ze swym zespołem DaWangGang. „Sięgając po muzykę dawnych Chin, tradycyjne pieśni z Azji Centralnej, muzykę religijną, eksperymentalne piosenki i współczesnego rocka, DaWangGang kreuje perfekcyjne połączenie dzikości i duchowości. Balansując na pograniczu piosenki autorskiej, azjatyckiego, wieloetnicznego folkloru, pekińskiej opery i współczesnych trendów, tworzy wyjątkowy związek tradycji z teraźniejszością.” Brzmi ciekawie. Bilety w cenie 25/30 pln.

 

mat. organizatora

mat. organizatora

 

P.S.: Wszystkim fanom street artu polecamy Festiwal Sztuki Ulicy [SZT.UL,-]który już od poniedziałku odbywa się w klubogalerii MiTO. Co 3 dni zmiana ekspozyji, oprócz tego wykłady, pokazy filmowe, a w niedzielę, 14 grudnia aukcja. Tak, za odpowiednią cenę naznaczony artystycznie kawałek tynku czy bruku będzie można zabrać do domu! :)

 

Miłego weekendu życzy

Redakcja PS

Co sądzisz? Skomentuj!