PAŃSKA KULTURKA #20 LISTOPAD

Przed nami wizja kolejnego długiego listopadowego weekendu, ale to wcale nie oznacza, że w Warszawie będzie wiać nudą. Zdecydowanie zachęcamy do wyjścia z domu, póki nasze chodniki nie są pokryte dwudziestocentymetrową warstwą śniegu, a na zewnątrz temperatura dobiega do szalonych 15 stopni (w listopadzie!). W stolicy szykuje się sporo wydarzeń, o które warto przynajmniej zahaczyć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężko będzie zaliczyć wszystko, ale mimo to przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.

fot. materiały organizatora

Jeśli macie ochotę na pikantne rozpoczęcie weekendu, to ten wernisaż jest właśnie dla Was. Piątkowy wieczór (7 listopada) proponujemy rozpocząć od zerknięcia na wernisaż aż trzech wystaw fotograficznych w Leica Gallery przy Mysiej 3. Tym razem galeria będzie pokazywać prace słynnego Nobuyoshiego Arakiego („Arakimania” oraz „Love by Leica” ) oraz Pawła Jaszczuka („Kinky City”). Araki to legendarny japoński fotograf, który zdobył sławę dzięki szokującym i wulgarnym zdjęciom o zabarwieniu erotycznym. „Arakimania” to przegląd największych dzieł fotografa, w tym „Podróży Sentymentalnej. „Love by Leica” to oczywiście ukłon w stronę firmy Leica, której aparatu analogowego używa Araki. Z kolei Paweł Jaszczuk to polski fotograf pracujący i mieszkający w Tokyo. „Kinky City” to zapis zdjęć dokumentujących kluby erotyczne w stolicy Japonii. Wystawa rusza 8 listopada i potrwa do 14 grudnia. Jeśli nie chcecie zapłacić za bilet, to radzimy wybrać się na wernisaż, który będzie całkowicie za darmo. Aha, wstęp na wystawę oczywiście tylko dla osób pełnoletnich!

fot. materiały organizatora

Z wielką przykrością zawiadamiamy, że w ten weekend odbędą się 5. i ostatnie urodziny klubu 1500m2 do wynajęcia na Solec 18. Nie wiadomo czy klub zamyka się w ogóle, czy przenosi w inne miejsce, jednak warto wybrać się w ten weekend na jeden z koncertów – a będzie gorąco. 7 listopada (piątek) wystąpi duet Pan-Pot (Second State, Mobilee / DE), ikony współczesnego techno. Jako support zagrają m.in. Bshosa, Angelo Mike, Warsaw Calling czy Tom Encore. 9 listopada (niedziela) wystąpą polskie gwiazdy: The Dumplings oraz Tomek Makowiecki. Dodatkowo pojawi się także Lance Flare (połowa duetu XXANAXX) ze swoim dj setem. Z kolei w poniedziałek (przypominamy, że jest wolny!) 10 listopada zagra ikona niemieckiego techno – Loco Dice (Desolat), i będzie to jego pierwszy występ w Polsce. Artysta zaczynał swoją karierę jako dj hip-hopowy, jednak dzięki współpracy z Timo Massem jest obecnie jedną z najważniejszych postaci sceny tech-house. Jako support wystąpią m.in. Bshosa, Simon Mattson, Time2Play czy Sincz.

 

fot. materiały prasowe

Jeśli lubicie sztukę nowoczesną i architekturę, a nie macie ochoty na imprezy, to mamy dla was idealną propozycję. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się konferencja Wolnego Uniwersytetu Warszawy w ramach festiwalu Warszawa w Budowie. Konferencja rusza 8 listopada (sobota) o 11.30 w audytorium pawilonu EMILIA. Tematem przewodnim konferencji jest POLE SZTUKI JAKO FABRYKA SPOŁECZNA. PODZIAŁ PRACY, FORMY KAPITAŁÓW I SYSTEMY EKSPLOATACJI WE WSPÓŁCZESNEJ PRODUKCJI KULTUROWEJ”. Na konferencji zostaną pokazane przede wszystkim wstępne wyniki badań dotyczących zagadnień społeczno-ekonomicznych w dziedzinie sztuki. Głównym pytaniem nurtującym naukowców jest czy pole sztuki może być widziane jako wyzysk.

fot. materiały prasowe

Jeśli podobało się Wam na otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich to zachęcamy do zerknięcia na to wydarzenie. Już tylko do 9 listopada potrwa Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcje odbywają się w Muzeum Historii Żydów Polskich (POLIN) oraz w Kinie Luna. Projekcje w Muzeum są całkowicie za darmo. Program festiwalu na nadchodzący weekend możecie zobaczyć na stronie wydarzenia.

fot. ticketpro.cz

Poniedziałek pozostawimy Wam na odpoczynek, oczywiście zasłużony (chyba, że wybieracie się na urodziny 1500m2!). We wtorek gorąco zapraszamy na świętowanie niepodległości do Basenu! 11 listopada wystąpi tam Mykki Blanco, ale chyba nie musimy Wam go przedstawiać? Mykki to postać o wielu twarzach, ale przede wszystkim znana z tego, że z hukiem przełamuje tematy tabu i jest chodzącym wzorem niezależności. Kontrowersyjny artysta jest czołowym przedstawicielem nowojorskiej sceny queer-rapu. Blanco będą supportować Małe Miasta oraz Gobby. Miejmy tylko nadzieję, że koncert przebiegnie spokojnie i żaden „marsz” nie postanowi zahaczyć o drzwi Basenu.

Natomiast jeśli chcecie spędzić Święto Niepodległości na spokojnie i w zadumie, proponujemy Wam wykład „11 listopada poprzez pryzmat współczesności”, który poprowadzi autor Portalu Warszawskiego, licencjonowany przewodnik miejski – Daniel Echaust. Wykład odbędzie się w lokalu Znajomi Znajomych (Wilcza 58a) o godzinie 18.

 

Co sądzisz? Skomentuj!