PAŃSKA KULTURKA 19/2014

Dzisiejsza odsłona naszego kulturalnego biuletynu mogłaby równie dobrze nosić tytuł „Powstańcza Kulturka”. Wydarzenia miejskie wokół obchodów 70. rocznicy największego zrywu powstańczego II Wojny Światowej zdominowały najbliższy weekend i kolejne dni. I bardzo nas to cieszy. Co prawda nie wszystkie pomysły na oddanie hołdu Powstańcom i Cywilom, poległym w 1944 roku spotkały się w naszej redakcji z entuzjazmem, Niemniej fakt, że ta okrągła rocznica Powstania jest obchodzona tak hucznie i różnorodnie, jest bardzo pozytywny.

 

Propozycji na spędzenie czasu z historią Powstania Warszawskiego jest co niemiara. Wymienianie ich tu nie ma większego sensu – oprócz Muzeum Powstania Warszawskiego i władz miasta, niemal każda dzielnica Warszawy oferuje swoje inicjatywy, nie mówiąc o oddolnych akcjach mieszkańców i miejskich aktywistów. Nam bardzo podoba się wspólne śpiewanie okupacyjnych i powstańczych piosenek, które będzie miało miejsce dziś o godzinie 20.00 przy placu Piłsudkiego. To naszym zdaniem dobry sposób,by poczuć ducha wspólnoty ze wszystkimi, dla których tamten zryw był czymś więcej niż jednym z faktów z podręcznika historii. Bardzo ciekawie zapowiada się również spektakl/oratorium Pamiętnik z powstania warszawskiego wg Mirona Białoszewskiego w reżyserii Krystyny Jandy, który zostanie zaprezentowany w dniach 2-5 sierpnia w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Niestety, dość tanie bilety na to wydarzenie zostały już wyprzedane. Szczęśliwcy, którzy wcześniej się w nie zaopatrzyli na pewno nie będą żałować. Wciąż natomiast są bilety na koncerty „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” z udziałem Kingi Preis i z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, które z kolei obędą się dziś i jutro o 19.00 w Teatrze Studio.

 

Ale nie tylko pamięcią o Powstaniu miasto żyje. I tak, jak zwykle nie zawodzi Zielony Jazdówktórego oferta na ten weekend jest bardzo bogata. Warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, targowisko – pełen program zalinkowaliśmy powyżej. Dzisiejsze atrakcje zaczęły się o 17.30, jutro start o 11.

 

A teraz cztery propozycje na jutro, choć kolejność chronologiczna dwóch z nich mogłaby być odwrotna.

O 10.00 na Agrykoli startuje Warsaw Madball Classic 2014, czyli turniej koszykówki ulicznej w systemie play-off. Oprócz kibicowania 16 5-osobowym drużynom, będzie można pobujać się do „czarnych rytmów”, serwowanych przez Dja Fingera oraz obejrzeć konkurs „wsadów” i „trójek”.

Tych, którzy nie tylko chcą oglądać sportowców w akcji, ale sami też chcieliby poćwiczyć, o 12.00, również na Agrykolę zapraszają Maciula i Piter, którzy proponują zacząć sobotę od porządnego zrzucania kalorii. Nie wiemy dokładnie na czym otwarty, plenerowy trening FitFighters polega, ale brzmi groźnie ;).

Tym, którzy zamiast zrzucać kalorie, chcieliby ich trochę przybrać, zapraszamy z kolei w sobotę o 12.00 na Plac Defilad. Odbędzie się tam (również w niedzielę) kolejna edycja największego cyklicznego zjazdu mobilnych gastronomii, ŻARCIE NA KÓŁKACH, któremu Pańska Skórka dumnie patronuje. Nie bez kozery, bowiem nasz reprezentant, Pita, będzie jednym z jurorów Mistrzostw Burgerowych. Wystawiliśmy go, bo jako jedyny regularnie trenuje, więc może do końca miesiąca spali, to co zje, hehe. No dobra, organizatorzy sami poprosili o jego udział, gdyż jest znanym specem od kulinariów. Może jeszcze pamiętacie jego bloga Pita Nażarty? Oprócz wrażeń kulinarnych, czeka Was przez te dwa dni przed Pałacem Kultury również cała gama muzycznych smaków. Polecamy!

Bańka Mydlana to jeden z najnowszych lokali plenerowych w Warszawie, otwarty na miejscu dawnej Doliny Muminków, w parku przy ulicy Książęcej. Ta sympatyczna miejscówka nad wodą ma na sobotę świetną ofertę dla wszystkich amatorów bicykli. Od 14.00 startuje tam Rowerówka vol. 2. Będzie można obejrzeć i nabyć rowery i akcesoria czterech wystawców, a serwis Rowery Bajery prze cały czas trwania imprezy za darmo będzie udzielał porad i dokonywał drobnych napraw wszystkim chętnym  rowerzystom. Wieczorem after party, na której Dj Dziewczynadilera będzie dilował ciekawe, egzotyczne dźwięki z różnych stron świata. Dilujcie z tym.

 

I jeszcze gratka dla kinomanów oraz fanów Wisły – w sobotę o zachodzi słońca rusza festiwal filmowo-rzeczny KINO NAD WISŁĄ. Na ekranie w kształcie rozpostartego żagle, umieszczonym na łodzi, zakotwiczonej kilka metrów od nabrzeża, klienci Hocków Klocków, rozparci wygodnie na leżakach i poduchach, będą mogli za darmo obejrzeć niezależne filmy o tematyce rzecznej, przeplatane fragmentami Polskiej Kroniki Filmowej. Niedzielne pokazy i after party zwieńczy poranny rejs łodzią, wyposażoną w muzyczny soundsytem, na plażę Wilanowską. To chyba najlepszy sposób, by po pełnym wrażeń weekendzie powitać słynny „Warszawski dzień”.

 

Udanego, pierwszego sierpniowego weekendu w naszej pięknej stolicy życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!