PAŃSKA KULTURKA 16/2014

Kolejny weekend w mieście czas zacząć!

Przedwczoraj miał miejsce wernisaż wystawy gościa, znanego raczej bywalcom najlepszych warszawskich klubów muzycznych, niż galerii sztuki. Jak się okazuje Michał Torzecki – bo o nim mowa – nie tylko imponuje świetną selekcją i interakcją z publicznością podczas setów AM Radio, ale jest również wziętym malarzem!  Co bardziej oblatani mogą kojarzyć jego zeszłoroczną wystawę „MeMe”, a ci, którzy z jego sztuką jeszcze się nie spotkali, powinni koniecznie wybrać się do Stacji Mercedes przy  zbiegu Alei 3 Maja z Kruczkowskiego. Do 24 lipca będzie tam eksponowana kolekcja płócien „DIY DLA WWF z wizerunkami zagrożonych gatunków zwierząt. Łączy ona zamiłowanie artysty do zwierząt, które – jak sam twierdzi – są jego główną inspiracją, z misją społeczną: aż 40% dochodów z wystawy zostanie przekazanych Fundacji WWF Polska. Propsujemy i polecamy!

 

Pozostańmy jeszcze w świecie sztuki młodych, przebojowych artystów: wczoraj odbyło się w Nowym Teatrze przy ulicy Madalińskiego 10/16 otwarcie wystawy „NIE MA ZIEWANIA”. I faktycznie, wydaje się, że na tej ekspozycji trudno będzie o nudę. Dlaczego? Oddajmy głos organizatorom: „Inaczej niż w tradycyjnych instytucjach prezentujących sztukę, gdzie wernisaż jest pokazem obiektów artystycznych w końcowej, zamkniętej formie, dzieła będą modyfikowane. I to nie tylko przez autorów, ale też pozostałych uczestników akcji. Pomysł jest odpowiedzią na myśl „ja zrobiłbym/zrobiłabym to inaczej”, pojawiającej się, gdy oglądamy prace innych artystów. Kładziemy nacisk na nieprzewidywalność i współpracę między twórcami, obiektami i przestrzenią wystawy. Sprawdzamy, dokąd prowadzi twórcza swoboda. W każdy kolejny czwartek zapraszamy na otwarcia, pokazujące nowe obiekty, a także efekty edycji poprzednich prac.”  Warto więc wpadać co czwartek do końca lipca, by zobaczyć, co nowego zadziało się w przestrzeni Nowego Teatru.

 

Dziś wieczorem warto wybrać się na Plac Defilad, gdzie o godzinie 19.00 przedstawione zostaną wyniki głosowania Mieszkańców stolicy na projekty do pierwszego budżetu partycypacyjnego. Mamy nadzieję, że istotnie będą powody do świętowania, bo organizatorzy – Cafe Kulturalna i Bar Studio przygotowali świetny program muzyczno-rozrywkowy. Wystąpi kultowy zespół Ścianka, słynny pianista Marcin Masecki z klawesynistką Małgorzatą Sarbak, a after party poprowadzi znakomity dj Burn Reynolds.

 

Dla tych, których dzisiejsza pogoda nie zniechęci do wyjścia nad Wisłę, mamy też propozycję tańców i hulańców: nasz ulubiony kolektyw Piosenka Jest Dobra Na Wszystko zagości dziś w nowym lokalu Hocki Klocki nad Wisłą. Outdoorowych miejscówek ostatnio w Warszawie jak psów, a pogoda jak na złość średnia. Ale dziś ma nie padać, a Hocki Klocki dysponują prawdziwą plażą!

 

Jutro, czyli w sobotę, na ciekawy spacer ulicą Foksal zaprasza jeden z dwóch periodyków varsavianistycznych – Skarpa. Wycieczka pod przewodnictwem Artura Głowackiego wyruszy o 12.00 z Okólnik 1 i będzie nawiązywać do artykułów z ostatniego numeru miesięcznika. Egzemplarz ostatniej Skarpy służyć też będzie jako bilet, więc radzimy wszystkim chętnym się w nią zaopatrzyć!

 

Klub Komediowy przy ul. Nowowiejskiej 1 rozczmuchał się na dobre. W ten weekend proponujemy aż dwa wydarzenia, organizowane przez ten przybytek śmiechu. Pierwsze z nich jest przeznaczone dla najmłodszych. „Wakacje! Nikt nic nie wie!” to cykl scen, który dzieci będą mogły improwizować wspólnie z aktorami. Bilety nie są drogie, a wygląda na to, że zabawa może być przednia. Warto jednak wykonać rezerwację – szczegóły tutaj.

 

W niedzielę wszystkim amatorom kultury kraju wina, miłości i spleśniałych serów, polecamy Święto Francji. Francuska Izba Przemysłowo – Handlowa zaprasza na trzecią już edycję pikniku rodzinnego, który będzie się starał odtworzyć przy ulicy Francuskiej oraz w parku Skaryszewskim „atmosferę paryskich uliczek”. Atrakcji jest przewidzianych co niemiara, zainteresowanych zapraszamy do ogarnięcia iwentu, zalinkowanego w pierwszym zdaniu tego akapitu.

 

Po tej samej stronie Wisły, w niedzielę o 16 oficjalne otwarcie instalacji chińskiego artysty Al Weiwei’a „To Be Found” w Parku Rzeźby na Bródnie.  Będzie to już szósta odsłona tego projektu artystycznego, realizowanego przez przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Pawła Althamera we współpracy z Urzędem Dzielnicy Targówek. Wernisażowi nowej instalacji towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń, m.in. rejsy gondolą po Parku!

 

Na koniec druga propozycja Klubu Komediowego – tym razem zapraszają nas w niedzielę do wspólnego obejrzenia Finału Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną w Brazylii. Czekają nas już od 20.00 „wywiady z ekspertami , znawcami i amatorami, analizy i rozmowy z wymyślonymi gośćmi, wszystkiemu będzie przyświecać duch zabawy i Jacka Gmocha”. Ta ostatnia informacja z pewnością wszystkich fanów studia sportowego tvp cieszy najbardziej. :) Dlatego jeśli obawiacie się, że finał mistrzostw będzie podobnie porywający co ostatni półfinał – wybierzcie się tego wieczora na Nowowiejską 1, a nuda Wam nie grozi!

 

Miłej zabawy w ten weekend życzy

Redakcja PS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!