PAŃSKA KULTURKA 15/2014

Takie weekendy w Warszawie zdarzają się rzadko! Połowa towarzystwa imprezowego wyjechała na Openera, a to znaczy, że miasto jest nasze i czeka nas przyjemny weekend z Wisłą, plażą, słońcem, Veturilo, tramwajem wodnym, kinem letnim i innymi atrakcjami. Za tydzień będziecie mogli sprawdzić różnicę, gdy na ulicach zrobi się tłoczno, a co druga napotkana osoba będzie miała na nadgarstku opaskę z Gdyńskiego festiwalu.

Weekend 4-6 lipca 2014 – wydarzenia ogólne

* Filmowa Stolica lata 2014:

Na szczęście nie muszę tworzyć spisu miejsc i filmów, które będzie można tego lata obejrzeć pod gołym niebem, bo już ktoś zrobił to przede mną.  Powstał plan na prawie każdy dzień lata i niemalże każda dzielnica Warszawy ma swoje miejsce na projekcje filmowe. Mimo że niewiele filmów w tegorocznym letnim rozkładzie jazdy przyciąga uwagę, szczególnie te wyświetlane w najbliższym tygodniu, ale na pewno znajdziecie coś dla siebie. Weekendowo polecam „Projekt Nim” w Centrum Nauki Kopernik oraz jeden z najciekawszych polskich filmów ostatnich lat, „Jesteś Bogiem”, który będzie wyświetlany na Żoliborzu Artystycznym. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

piątek, 4 lipca 
21:00 Projekt Nim, reż. James Marsh, USA 2011
21:45 Jesteś Bogiem, reż. Leszek Dawid, Polska 2012
21:45 Szklana Pułapka 5, reż. John Moore, USA 2013
sobota, 5 lipca
21:45 Czy Lucyna to dzieczyna, reż. Juliusz Gardan, Polska 1934
21:45 Heartbreaker – Licencja na Uwodzenie, reż. Pascal Chaumeil, Francja / Monako 2010
21:45 Zabójcza broń 2, reż. Richard Donner, USA 1989
niedziela, 6 lipca 
21:45 Gambit, czyli jak ograć króla, reż. Michael Hoffman, USA 2012

* KINO.LATO 2014 Low-Budget Cinema:

Niestety w powyższym spisie Filmowej Stolicy Lata 2014 zabrakło najlepszego miejsca z pośród letnich kin. Tak więc pozostając jeszcze przez chwilę przy wakacyjnych projekcjach filmowych, chciałbym wyróżnić i namawiam do uczestnictwa w wydarzeniu Zielony Jazdów: KINO.LATO 2014 pod hasłem Low-Budget Cinema. Kapitalny pomysł na serię filmów z kina niskobudżetowego oraz długie dyskusje nt. tego, czy możliwe jest robienie dobrych filmów za małe pieniądze! Najbliższy weekend uatrakcyjni nam całkiem ciekawy repertuar:

piątek, 4 lipca, Toksyczny Mściciel / The Toxic Avenger, reż, Michael Herz, Lloyd Kaufman, USA 1984, 87′
sobota, 5 lipca, Różowe flamingi / Pink Flamingos, reż, John Waters, USA 1972, 108′

Nocne kino letnie i za darmo!

* Zielony Jazdów – Różyc Bazaristan:

Zielony Jazdów rządzi, Zielony Jazdów radzi, Zielony Jazdów nigdy Cię nie zdradzi. Nie będę ukrywał, że jest to moje ulubione miejsce w Warszawie [DK], a drugi weekend na Zielonym Jazdowie po otwarciu również zapowiada się  interesująco. Będzie można nie tylko napić się i odpocząć, ale również zrobić fajne zakupy na targowisku Różyc Bazaristan, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, przyjść na koncert, posłuchać muzyki, debatować, oglądać filmy, a na koniec jeść niekończące się niedzielne śniadanie. Wszystko w tzw. klimacie “SLOW”.

Jednak nie! Zmieniłem zdanie! To miejsce jest fajne dlatego, że tam nie przychodzicie masowo! Więc jednak nie przychodźcie!

* Mundial po warszawsku:

Mundial po warszawsku? Nic trudnego! W piątek i w sobotę czekają nas pasjonujące półfinały Mistrzostw Świata. W piątek o godzinie 18:00 wielki hit europejskiego footballu Francja kontra Niemcy, o godzinie 22:00 wielki hit Ameryki Południowej gospodarz, Brazylia, kontra spora niespodzianka turnieju, Kolumbia. Sobota zapowiada się równie pasjonująco: o godzinie 18:00 zmierzy się Argentyna z Belgią. Na zakończenie tej fazy rozgrywek o 22:00 Holandia vs. Kostaryka!

Jeśli się zastanawiasz, gdzie obejrzeć mecz, to się nie zastanawiaj, tylko przeczytaj nasz post o miejscach, gdzie w Warszawie można obcować z najlepszą od wielu lat imprezą piłkarską na świecie!

* Warszawski Tramwaj Wodny

Strasznie się nudzisz i nie masz pomysłu na szalony warszawski weekend albo żałujesz, że zostałeś w mieście zamiast jechać nad morze? Nie wysilaj się, po prostu wypróbuj Warszawski Tramwaj Wodny. Możesz popływać po warszawskiej części Wisły na trasie Podzamcze – Poniatowski – Cypel – Podzamcze, możesz też wyruszyć z rana o godzinie 9:00 na całodniową wycieczkę do Serocka! Wolisz indywidualny program? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować swój własny rejs statkiem “Generała Kutrzeby”!

Piątek

* 15 lat Recognition @Barka

A gdy skończą się piątkowe mecze mundialowe i nie będziecie mogli zasnąć z wrażeń, w piątek szykuje się bardzo fajna impreza z okazji kolejnego epizodu obchodów 15-lecia Recognition Records. Gościem specjalnym imprezy będzie Argenis Brito, „czołowy śpiewający DJ Ameryki Południowej, ulubieniec publiczności, szara eminencja minimalowej sceny”, a także zagra gospodarz wieczoru Jacek Sienkiewicz. Wszystko to nad Wisłą, przy skwerze im. Tadeusza Kahla na Barce. Polecam. Pozdrawiam.

Sobota

* Wyprzedaż zbiorów Księgarni Artystycznej

Tymczasem w sobotę o godzinie 12:00 przy ulicy Ogrodowej 7 (chociaż chodzą słuchy, że do końca wakacji księgarnia przeniesie się ze swoją wyprzedażą na pl. Trzech Krzyży ) Księgarnia Artystyczna Bookoff zapowiada wielką wakacyjną wyprzedaż swoich zbiorów, ponieważ planują zrobić dużo wolnego miejsca na jesienne nowości :) Jeśli interesujesz się fotografią, architekturą, modą, designem, czy kulinariami, tak jak przystało na warszawskiego hipstera to masz niepowtarzalną szansę wzbogacić swoją duszę o kolejną pozycję książkową, która będzie leżeć w odmętach regału albo parapetu i kurzyć się, pięknie prezentując swoje intelektualne wdzięki.

Niedziela

* Recital chopinowski:

Po obfitym śniadaniu i słodkim leniuchowaniu w Zielonym Jazdowie można udać się do sąsiadujących Łazienek Królewskich, gdzie pod pomnikiem Chopina odbywa się coniedzielny letni recital chopinowski. O godzinie 12 zagra Justyna Galant, a o godzinie 16 zagra Michał Drewnowski.

Po ostrym weekendowym melanżu przyda się trochę odchamić!

* Plac Budowy i czytanie dla dzieci:

Następnie zapraszamy wszystkich warszawskich hipsterów ze swoimi hipsterskimi dziećmi na Madalińskiego 10/16, gdzie znajduje się nowo otwarty Plac Budowy. O godzina 11.00 rozpocznie się czytanie książki „Jabłonka Eli” przez Hannę Konarowską. Po czytaniu odbędą się na warsztaty plastyczne. Na miejscu będzie czekać na nas bar, kilka food tracków oraz  platforma (na szczęście tylko widokowa) przez, którą można podejrzeć co nowego dzieje się na budowie przyszłego międzynarodowego centrum kultury.

Co sądzisz? Skomentuj!