PAŃSKA KULTURKA #104

Zapraszamy na kolejną odsłonę biuletynu kulturalnego Pańskiej Skórki.

PIĄTEK 9. GRUDNIA

Już dzisiaj w samo południe rusza 16. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie 60 filmów dokumentalnych z całego świata. Hasła, wokół których będą oscylowały tegoroczne projekcje to terminologia aktualna w dzisiejszym krajobrazie geopolitycznym: populizm, polityka historyczna, polityka pamięci, nacjonalizmy oraz terroryzm. Filmy, poza sekcją konkursową, zostały podzielone na takie kategorie jak: Chcę zobaczyć, Nowe filmy polskie, Na krótko, Filmy Nimy Sarvestaniego, Populizm reaktywacja, Stracone terytoria, Rekonstrukcja – polityka pamięci, Próba mikrofonu oraz Pokazy specjalne. Wejście na wydarzenia i filmy są bezpłatne. Festiwal potrwa do 15. grudnia.

Z kolei w galerii Foksal odbędzie się spotkanie Fotografie. Tadeusz Rolke, Jacek M. Stokłosa. To już ostatnia jubileuszowa wystawa z okazji 50-lecia galerii. Pana Tadeusza nikomu nie trzeba przedstawiać, bowiem jest to legenda fotografii warszawskiej. Twórczość Stokłosy to przede wszystkim dokumentacja życia artystycznego Warszawy i Krakowa, a którego działalność związana jest z Foksalem. Kuratorzy wystawy chcieli złożyć hołd osobom, które wniosły wkład w historię Foksalu, a wśród tych osób znajdują się takie nazwiska jak hołd wielkim, nieżyjącym artystom-fotografom, którzy współtworzyli historię Foksalu jak  Eustachy Kossakowski, Zygmunt Targowski czy Erazm Ciołek.

Również w piątkowy wieczór warto wybrać się na prawą stronę Wisły. Hydrozagadka zaprasza na It’s Friday, I’m stoned. Koncerty zagrają Belzebong, Weedpecker, Black Tundra.  Będzie mocno, stonerowo i przytulnie.

Z kolei w Backstage Studio odbędzie się impreza pod szyldem SEN6.  Podczas tej edycji zagrają LARIX (Playground/Luzztro), KINETIKK LIVE (Wyroby Technopodobne), MAL (SEN/Luzztro) oraz ACTUAL (SEN/Proces). Porządna dawka techno do białego (chociaż chyba już nie o tej porze roku) rana, gwarantowana!

SOBOTA 10. GRUDNIA

W sobotnie południe w Marzycielach i rzemieślnikach ruszy Maraton Pisania Listów – Scena Główna,  organizowany przez Amnesty International. Jest to jedno z największych wydarzeń mających na celu zwrócenie uwagi na istotne kwestie związane z łamaniem Praw Człowieka na świecie. Poza maratonem, w Domu Braci Jabłkowskich odbędzie się również wręczenie nagrody Pióro Nadziei. występ Teatru Klancyk, pokazy filmowe, debata, spotkania z działaczami oraz warsztaty dla dzieci.

W sobotni wieczór Klubojadalnia Eufemia zaprasza na 11. edycję GIRLS to the FRONT. Tym razem wystąpią zespoły o enigmatycznych nazwach: Słońce W Niebieskim Lśni Krysztale oraz Lünn. Usłyszeć będzie można interesujące połączenie takich instrumentów jak syntezatora ze skrzypcami oraz takich gatunków jak elektronika z industrialem. Po koncertach after zagra dziewczyński kolektyw damsels in distress oraz gościnnie Sonia Wąsowska w roli dj-ki. Girl power!

Dzik zaprasza na niecodzienne Zdziczenie obyczajów.  W sobotę zagra kolektyw 6T’S Club, znany ze swojej kolekcji najlepszych utworów z pogranicza takich gatunków jak soul, rythm’n’blues, ska i wiele innych. Zapomnijcie o starannie wyprasowanych koszulach, wypolerowanych lakierkach czy ułożonej fryzurze – na tej imprezie zapomnicie o wszystkich dobrych obyczajach.

WTOREK 13. GRUDNIA

Już w najbliższy wtorek odbędzie się XIII Myśli Gonitwa w Kwadratowej. Nie będzie to jednak zbiorowa burza mózgów, ale równie inspirujące i napędzające forum wymiany myśli. To okazja do podzielenia się swoimi pomysłami, ideami czy zarazić swoimi pasjami. Każdy ze zgłoszonych uczestników ma jedynie 20 minut, aby zaprosić gości do swojego świata. „Myśli Gonitwa” to przede wszystkim kreatywna platforma networkingowa, która nie tylko inspiruje innych, ale także jest świetną okazją do poznania nowych, interesujących ludzi. A może wpadniecie razem na jakiś genialny pomysł? Zapraszamy!

CZWARTEK 15. GRUDNIA

Marzyliście kiedyś o podróży… na Północ? Jeśli wciąż się zastanawiacie, to macie okazję przekonać się na własne oczy i uszy, jak pasjonująca może być podróż po Finlandii i Norwegii, a także podróżowanie przez inne kraje Skandynawii. W Południku Zero odbędzie się spotkanieDookoła Bałtyku – szukając dźwięków Północ. Podczas wydarzenia będziecie mieli okazję dowiedzieć się wielu praktycznych informacji na temat organizacji tak wymagającej wyprawy. Czas zacząć pakować plecaki! :)

Co sądzisz? Skomentuj!