PAŃSKA KULTURKA #102

Zapraszamy na kolejną odsłonę Pańskiej Kulturki! Przed nami kolejny, miejmy nadzieję, że wciąź niegroźny, listopadowy tydzień. Na jesienną chandrę mamy dla Was jak zwykle garść kulturalnych propozycji. Jednocześnie chcemy zachęcić Was do wzięcia udziału w ostatnim jubileuszowym (przekroczyliśmy 100., pamiętacie?) konkursie kulturkowym! Więcej informacji w poście!

PIĄTEK 25.11

Już w piątek rusza nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej, pt: Slavs and Tatars. Usta usta. Grupa Slavs and Tatars powstała w 2006 roku i od początku swojej działalności zajmuje się m.in. językami turkijskimi, średniowieczną literaturą czy relacjami Iranu z Polską, a także transliteracją. Tą niecodzienną odsłonę sztuki, jaką jest „rozbicie tradycyjnego przepływu informacji przez organy”, w skład której wchodzą rzeźby, wykłady performatywne, instalacje oraz publikacje, będziecie mogli zwiedzać aż do lutego.

Natomiast w Mózgu kolejna edycja BTS, na której live’a zagra Korridor. Towarzyszyć mu będą Amandra, VTSS, ISNT oraz Fau.  Start o 22.

Z kolei w Barze Studio wystąpi Olivier Heim oraz Lor. Heim to muzyczny kosmopolita, Holender mieszkający w Polsce, laureat takich wyróżnień jak Fryderyki czy Paszport Polityki. Na swoim koncie ma również tytuł muzycznego objawienia 2014 na barcelońskiej Primaverze. Jego twórczość łączy brzmienie gitary elektrycznej, basu i syntezatorów. Z kolei Lor to dziewczyński kwartet, grający melancholijny folk. Zapraszamy już w piątek!

SOBOTA 26.11

W najbliższą sobotę rusza Warszawski festiwal gier planszowych, czyli Planszówki na Narodowym. To wydarzenie dla fanów planszówek, nie tylko warcabów czy chińczyka! :) Podczas festiwalu odbędą się nie tylko partie mniej znanych, lub tych bardzo znanych, gier, ale także premiery nowych planszówek, turnieje i wypożyczalnie.

Już 26 listopada w NIEBO wystąpi duet Rebeka, electro-popowy zespół, który podbił rynek polskiej muzyki. Najnowszy, wydany w marcu album, nosi tytuł „Davos”. Iwona Skwarek oraz Bartosz Szczęsny mają w sobie nie tylko charyzmę sceniczną, ale przede wszystkim dopracowane i wpadające w ucho kompozycje.

W związku z koncertem przygotowaliśmy dla Was, wspólnie z Going., konkurs, w którym wygrać możecie podwójną wejściówkę na wydarzenie! Wystarczy odpowiedzieć w komentarzu pod postem na następujące pytanie: kiedy i w jakim mieście powstał zespół Rebeka? Najszybsza odpowiedź wygrywa!

NIEDZIELA 27.11

Na niedzielny popołudniowy relaks zapraszamy na Wielkie malarstwo na ekranie kina Muranów. Tym razem zaprezentowani będą „Impresjoniści i człowiek, który ich stworzył”. Zobaczycie nie tylko prace takich artystów jak Cezanne, Monet, Degas, ale także poznacie kulisy ich życia i pracy. „Bohaterem” filmu jest Paul Durand Ruel, kolekcjoner sztuki wprost z XIX wieku, który jako pierwszy przedstawił impresjonistów Ameryce. Start pokazu o 16.

Również w niedzielę wyczekiwany koncert Nothing But Thieves Progresji. Zespół ten podbił serca polskich słuchaczy na tegorocznym Openerze i dość szybko zdecydował się na powrót do naszego kraju. Swój debiutancki album wydali rok temu, przy tworzeniu którego inspirowali się takimi legendami jak Arcade Fire, Kasabian czy Muse. Życzymy udanego koncertu!

Z kolei w kinie Muranów już w niedzielę przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Jima Jarmuscha „Paterson”, z Adamem Driverem w roli głównej. „Paterson” to rewelacja ostatniego festiwalu w Cannes, i jest opowieścią o życiu i poszukiwaniu szczęścia. Brzmi jak klisza, jednak jak sami wiecie, Jarmusch potrafi najprostsze i uniwersalne rzeczy przedstawić w niekonwencjo

WTOREK 29.11

Z kolei we wtorek w Hydrozagadce wystąpi Joe Purdy, amerykański folkowy songwriter. W swoim dorobku ma aż 12 albumów! Jego utwory znalazły się na wielu ścieżkach dźwiękowych, zarówno filmów jak i serialach. Koncert będzie sposobem na miły wieczór dla fanów spokojnego, folkowego grania.

Mózg Powszechny będzie gościł kolejną Falę dźwięku. Wystąpią: Arma Agharta (LT), Serpent Holder SHD, Iza Smelczyńska. Fala odbędzie się pod hasłem „Transgresje”.

CZWARTEK 1.12

Naszym ostatnim w tym tygodniu polecanym wydarzeniem jest koncert SUN ARAW oraz Wrong Dials, którzy wystąpią już w najbliższy czwartek w niedawno otwartym PogłosieSun Araw to kryjący się pod tym pseudonimem Amerykanin o wdzięcznym imieniu Cameron Stallones. Jego twórczość to przede wszystkim tropikalne, psycholdeliczne, dubowo-funkowe granie, którego nie powstydziłby się żaden współczesny artysta. Zapraszamy!

Życzymy udanego weekendu (i całego tygodnia),
Ekipa Pańskiej Kulturki

Co sądzisz? Skomentuj!